W nietypowym terminie i miejscu – w piątkowy poranek – w podbydgoskim parku Myślęcinek, w ramach 5 PKO Bydgoskiego Festiwalu Biegów odbyły się 29 Mistrzostwa Polski w Półmaratonie. Termin i miejsce nietypowe, gdyż od wielu lat medale i tytuły w biegu na dystansie 21.097 kilometra tradycyjnie rozdawano podczas wrześniowego półmaratonu w Pile. Tegoroczne impreza została jednak, podobnie jak tysiące innych biegów w Polsce i na świecie, przeniesiona na późniejszy termin. Piątek zaś jest wyjątkowy, gdyż zawsze do tej pory rywalizacja o medale odbywała się w niedzielę.

Do współzawodnictwa o mistrzowskie tytuły przystąpiło siedemnastu mężczyzn oraz dziesięć kobiet. To bardzo mała liczba, chyba jedna z najmniejszych w dotychczasowej historii tej konkurencji w randze Mistrzostw Polski. Na frekwencję miał wpływ zarówno czynnik Covid-19 w związku z którym wielu zawodników nie planowało startu w biegach rangi mistrzowskiej, jak i wyznaczone miejsce i termin biegu. Datę mistrzostw Polski Związek Lekkiej Atletyki podał do wiadomości zaledwie kilkanaście dni przed zawodami. Z tego powodu wielu zawodników elity uznało, iż to zbyt krótki okres czasu by przygotować się należycie do startu.

Dostrzegając minusy trzeba jednak powiedzieć także o plusach. A największym z nich jest fakt, że mimo przeciwności tegoroczne Mistrzostwa Polski w Półmaratonie się doszły jednak do skutku i mamy wyłonionych Mistrza oraz Mistrzynię naszego kraju. Zostali nimi Adam Nowicki z MKL Szczecin oraz Angelika Mach z AZS UMCS Lublin. Warto podkreślić, że w tak nielicznie obsadzonym biegu Angelika poprawiła swój rekord życiowy o blisko 2 minuty. Natomiast dla Adama to drugi tytuł mistrzowski na tym dystansie w karierze.

W Bydgoszczy rywalizacja na innych dystansach trwać będzie do niedzieli, ale już bez biegów rangi mistrzowskiej. Na dystansach (do wyboru) 5 km, 10 km oraz półmaratonu walczyć przez weekend będą amatorzy biegania z całej Polski. Z zachowaniem wymaganych odstępów społecznych, norm sanitarnych i obowiązujących obostrzeń.

Wyniki 29 MP w Półmaratonie – kobiety:

1. MACH Angelika, AZS UMCS Lublin – 01:13:58
2. JACKIEWICZ Monika, MKL Szczecin – 01:16:10
3. DOROCIAK Joanna, Air Zone Warszawa – 01:17:29

Wyniki 29 MP w Półmaratonie – mężczyźni:

1. NOWICKI Adam, MKL Szczecin – 01:04:58
2. GŁOGOWSKI Adam, UKS Ekonomik-Maratończyk Lębork – 01:05:30
3. KABAT Damian, WMLKS Pomorze Stargard – 01:05:34

Pełną galerię zdjęć znajdziecie TUTAJ