Bliski Wschód

Minęły niemal cztery lata od naszego kilkuosobowego, wspólnego wyjazdu do Kuwejtu. Spędziliśmy tam kilka rekordowo aktywnych dni – czego ukoronowaniem jak zawsze był udział w maratonie. Podsumowanie kosztów…
Read More
To z tego miejsca wg świętych ksiąg Bóg miał zebrać ziemię z której ulepił Adama. To tu, w Bazylice Grobu Pańskiego złożono ciało Jezusa. To Jerozolima – miasto, którego historią można byłoby obdzielić całe narody.
Read More
Myślę, że się ze mną zgodzicie: zwiedzanie Kuwejtu nie znajduje się na turystycznych top listach marzeń. I nic w tym dziwnego: poza Iracką inwazją z 1990 roku przeciętnemu – a nawet ponadprzeciętnemu – „Kowalskiemu” ten kraj raczej z niczym się innym nie kojarzy. Ropa, pustynia oraz stolica kraju o tej samej nazwie (Al-Kuwait)
Read More
Niedawno gruchnęła w świecie kibicowskim wieść, że Katarscy Szejkowie zapraszają wybranych blogerów do Kataru na Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej – opłacają podróż samolotem, hotele oraz bilety wstępu na mecze. Prawda, że brzmi jak okazja? No to postanowiłem – jadę!
Read More
Główne cmentarzysko aut już dawno przekroczyło planowaną pojemność i dosłownie setki pojazdów stały poza ogrodzeniem. Czego tam nie ma! Samochody osobowe: w tym Corvette, Dodge, ciężarówki, autobusy…
Read More
Bir Hima i Hima Wells – petroglify naskalne oraz starożytne studnie leżące na szlakach pradawnych karawan przemierzających pustynne szlaki Półwyspu Arabskiego…
Read More
Wahhabizm kojarzony jest na świecie głównie za sprawą leżącego u jego podstaw ultrakonserwatyzmu; jedną z zasad jest rygorystyczny zakaz przedstawiania wizerunków ludzi: na obrazach, rzeźbach czy pomnikach. Mieliśmy możliwość zobaczyć, jak ten zakaz egzekwowany jest w stosunku do… cmentarzy.
Read More
Pustynia Ar-Rab al-Chali to największa pustynia piaszczysta na Ziemi. Ustępuje wielkością innym pustynią, ale są one w przeważającej większości kamienne. Największą „piaskownicę” świata znajdziecie właśnie w Arabii Saudyjskiej – w jej środkowo i południowo-wschodniej części. Ar-Rab ma powierzchnię blisko 700.000 kilometrów kwadratowych, tylko co dwie powierzchnie Polski.
Read More
To nie był łatwy termin na daleki, zagraniczny biegowy wyjazd. Po blisko dwumiesięcznym planowaniu wyjazdu do Arabii Saudyjskiej bilety lotnicze kupiliśmy w środę, 23 lutego. W czwartek rano wybuchła wojna na Ukrainie.
Read More
1 2 3

Gdy o tym pomyślę, to sam nie mogę w to uwierzyć: udało mi się zwiedzić większą część Bliskiego Wschodu. Oczywiście zwiedzić na tyle, na ile pozwalał mi podczas wypraw ograniczony czas – więc może lepszym wyrazem będzie tutaj „odwiedzić”.

Duży wpływ na moje odwiedziny w tych krajach mają tanie bilety lotnicze z Europy – często można dolecieć wszędzie za dosłownie kilkaset złotych. Trzeba jednak przełamać pewnego rodzaju „lęk pierwotny” wszczepiony nam przez media – to zwykle są jednak kraje bezpieczne lub dość bezpiecznie. Przekonać się o tym możecie oglądając moje materiały z wypraw – i tak, wiem, są strasznie niekompletne, ale będę to uzupełniał.

Najczęściej do krajów Bliskiego Wschodu zalicza się:

– Arabię Saudyjską,

– Bahrajn,

– Cypr,

– Egipt,

– Irak,

– Iran,

– Izrael,

– Palestynę,

– Jemen,

– Jordanię,

– Katar,

– Kuwejt,

– Liban,

– Oman,

– Syrię,

– Turcję,

– Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Kursywą oznaczyłem kraje, w których już byłem i biegałem w organizowanych tam maratonach. Do niektórych z nich chcę także wrócić: do Omanu i Turcji.

#BliskiWschód