Bliski Wschód

Główne cmentarzysko aut już dawno przekroczyło planowaną pojemność i dosłownie setki pojazdów stały poza ogrodzeniem. Czego tam nie ma! Samochody osobowe: w tym Corvette, Dodge, ciężarówki, autobusy…
Read More
Jeżeli jesteście osobami, które uszczęśliwia patrzenie na bogactwo – odseparowane od Was wysokim murem – to Dubaj Wam się spodoba. Bez dwóch zdań.
Read More
Dziesięć tysięcy greckich hoplitów (wspomaganych przez nieco zapomniany tysiąc Platejczyków) pokonało 25 tysięcy persów spychając wojska Króla Królów – Dariusza – do morza. Każdy z nas pamięta kim byli zwycięzcy spod maratonu, ale kto był stroną przegraną?
Read More
To z tego miejsca wg świętych ksiąg Bóg miał zebrać ziemię z której ulepił Adama. To tu, w Bazylice Grobu Pańskiego złożono ciało Jezusa. To Jerozolima – miasto, którego historią można byłoby obdzielić całe narody.
Read More
Do Arabii Saudyjskiej przyleciałem z Indii, z New Delhi z przesiadką w Omanie. Powrót do Polski natomiast przebiegał trasą Medina (Arabia) – Istambuł (Turcja) – Budapeszt (Węgry) – Warszawa (Polska). Ze względu na część lotów przebiegających tanimi liniami przesiadki zapewniły mi bardzo atrakcyjną cenę końcową: 850 pln.
Read More
Tereny przygraniczne – zarówno z Irakiem jak i Arabią Saudyjską są nadal w dużym stopniu niedostępne. A to właśnie nad granicą z Irakiem znajduje się obecnie „główne” złomowisko zniszczonej irackiej broni pancernej. Setki rdzewiejących czołgów zalegają na dużym terenie pustyni
Read More
Kana Galilejska to miejsce w którym zgodnie z przekazami biblijnymi miał miejsce pierwszy sprawiony przez Jezusa cud – przemiana wody w wino. Cała rzecz wydarzyła się podczas wesela w w pewnej grocie…
Read More
Wsiadam do pociągu, otwieram okno i patrzę na peron. Wysikawszy się dżentelmeni walą browary i zaciągają się papierosami. Nasze spojrzenia krzyżują się. Po chwili jeden z nich trzymając się ledwie na nogach drze mordę: Co się kurrrrwa gapisz, chcesz wpiełdol?
Read More
Nieliczne plemiona Beduinów, które potrafią przetrwać na obrzeżach tego niegościnnego miejsca nazywają tę pustynię Ar-Rimal – czyli w wolnym tłumaczeniu po prostu piach. I tego piasku jest naprawdę dużo. Wyobraźcie sobie piaszczysty dywan: 1200 kilometrów długości, 500 kilometrów szerokości, i od 100 do 300 metrów grubości.
Read More
1 2

Gdy o tym pomyślę, to sam nie mogę w to uwierzyć: udało mi się zwiedzić większą część Bliskiego Wschodu. Oczywiście zwiedzić na tyle, na ile pozwalał mi podczas wypraw ograniczony czas – więc może lepszym wyrazem będzie tutaj „odwiedzić”.

Duży wpływ na moje odwiedziny w tych krajach mają tanie bilety lotnicze z Europy – często można dolecieć wszędzie za dosłownie kilkaset złotych. Trzeba jednak przełamać pewnego rodzaju „lęk pierwotny” wszczepiony nam przez media – to zwykle są jednak kraje bezpieczne lub dość bezpiecznie. Przekonać się o tym możecie oglądając moje materiały z wypraw – i tak, wiem, są strasznie niekompletne, ale będę to uzupełniał.

Najczęściej do krajów Bliskiego Wschodu zalicza się:

– Arabię Saudyjską,

– Bahrajn,

– Cypr,

– Egipt,

– Irak,

– Iran,

– Izrael,

– Palestynę,

– Jemen,

– Jordanię,

– Katar,

– Kuwejt,

– Liban,

– Oman,

– Syrię,

– Turcję,

– Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Kursywą oznaczyłem kraje, w których już byłem i biegałem w organizowanych tam maratonach. Do niektórych z nich chcę także wrócić: do Omanu i Turcji.

#BliskiWschód