Bliski Wschód

Wyprawa 050: Arabia Saudyjska cz.13 – Maraya Hall

Maraya położona jest w północno-zachodniej Arabii Saudyjskiej, pośrodku pustyni, na zupełnym pustkowiu – kilkanaście kilometrów od najbliższego miasta…
Read More

Wyprawa 040: Arabia Saudyjska cz.4 – Starożytna Al Ula, UNESCO #2 (1293)

Na pożegnanie z Półwyspem Arabskim zapraszam Was do starożytnej Al Uli – miejsca wybudowanego przez Nabatejczyków. Tych samym, którzy stworzyli słynną Jordańską Petrę…
Read More

Wyprawa 014: Palestyna cz.1 – Pieszo przez granicę…

Co spowodowało, że w 2018 roku wyruszyliśmy do Palestyny? Chcieliśmy wystartować w zawodach sportowych organizowanych przez Palestyńczyków…
Read More

Maratony Świata #027: Oman cz.2 – Al Mouj Muscat Marathon 2019

Maraton w Omanie był moim 28 krajem, ale dopiero teraz zmontowałem film z tej imprezy – więc ma on nienaturalny numer 80…
Read More

Wyprawa 050: Arabia Saudyjska cz.12 – Rijal Alma, UNESCO #45 (oczekujący)

Miasteczko Rijal Alma leży w regionie Abha, w południowo-zachodniej części kraju – zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od granicy z Jemenem. Jest to górzysty region słynący z…
Read More

Wyprawa 050: Arabia Saudyjska cz.11 – Stare miasto w Abha i wredne pawiany

Pawiany to szczególnie wredne małpy – nie dość, że pozbawione owłosienia tam, gdzie najbardziej by się ono przydało, to jeszcze się z tym obnoszą. Pawiany są wredne, agresywne i niebezpiecznie. Zapraszam Was dzisiaj na krótką opowieść o pewnym stadzie, które urozmaiciło nam podróż po Arabii Saudyjskiej. Opowieść ku przestrodze.
Read More

Wyprawa 035: Kuwejt cz.3 – Ile kosztuje podróż do Kuwejtu?

Minęły niemal cztery lata od naszego kilkuosobowego, wspólnego wyjazdu do Kuwejtu. Spędziliśmy tam kilka rekordowo aktywnych dni – czego ukoronowaniem jak zawsze był udział w maratonie. Podsumowanie kosztów…
Read More

Wyprawa 013: Izrael cz.1 – Old Jerusalem, UNESCO #8 (148)

To z tego miejsca wg świętych ksiąg Bóg miał zebrać ziemię z której ulepił Adama. To tu, w Bazylice Grobu Pańskiego złożono ciało Jezusa. To Jerozolima – miasto, którego historią można byłoby obdzielić całe narody.
Read More

Wyprawa 035: Kuwejt cz.2 – Zagubiona autostrada

Myślę, że się ze mną zgodzicie: zwiedzanie Kuwejtu nie znajduje się na turystycznych top listach marzeń. I nic w tym dziwnego: poza Iracką inwazją z 1990 roku przeciętnemu – a nawet ponadprzeciętnemu – „Kowalskiemu” ten kraj raczej z niczym się innym nie kojarzy. Ropa, pustynia oraz stolica kraju o tej samej nazwie (Al-Kuwait)
Read More

PUB: Wyprawa 025: Katar cz.2 – List do Pana Szejka

Niedawno gruchnęła w świecie kibicowskim wieść, że Katarscy Szejkowie zapraszają wybranych blogerów do Kataru na Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej – opłacają podróż samolotem, hotele oraz bilety wstępu na mecze. Prawda, że brzmi jak okazja? No to postanowiłem – jadę!
Read More
1 2 3

Gdy o tym pomyślę, to sam nie mogę w to uwierzyć: udało mi się zwiedzić większą część Bliskiego Wschodu. Oczywiście zwiedzić na tyle, na ile pozwalał mi podczas wypraw ograniczony czas – więc może lepszym wyrazem będzie tutaj „odwiedzić”.

Duży wpływ na moje odwiedziny w tych krajach mają tanie bilety lotnicze z Europy – często można dolecieć wszędzie za dosłownie kilkaset złotych. Trzeba jednak przełamać pewnego rodzaju „lęk pierwotny” wszczepiony nam przez media – to zwykle są jednak kraje bezpieczne lub dość bezpiecznie. Przekonać się o tym możecie oglądając moje materiały z wypraw – i tak, wiem, są strasznie niekompletne, ale będę to uzupełniał.

Najczęściej do krajów Bliskiego Wschodu zalicza się:

– Arabię Saudyjską,

– Bahrajn,

– Cypr,

– Egipt,

– Irak,

– Iran,

– Izrael,

– Palestynę,

– Jemen,

– Jordanię,

– Katar,

– Kuwejt,

– Liban,

– Oman,

– Syrię,

– Turcję,

– Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Kursywą oznaczyłem kraje, w których już byłem i biegałem w organizowanych tam maratonach. Do niektórych z nich chcę także wrócić: do Omanu i Turcji.

#BliskiWschód