Rosja

Bajkał – największe słodkowodne jezioro świata. Także najgłębsze i najstarsze. Średnia głębokość Bajkału wynosi 730 metrów, ale największe jego głębie przekraczają 1600 metrów.
Read More

Rosja. Kraj tak ogromny, że nikt nigdy go nie podbił. Bla, bla, bla. Tymczasem podbili go i Wikingowie, i Mongołowie, i w końcu komuniści. To, że nie udało się to ani Napoleonowi ani giermańcom pokazuje tylko słabość Europy Zachodniej. Sam widzę, jak to śmiesznie brzmi… ale jednak to prawda. Wyraz w Rosji dość niepopularny i rzadko spotykany, a jeżeli już to na kartach książek poetów. Zarówno Napoleon jak i  Hitler byli zbyt mili by podbić Rosję, gdyż Rosję pokonać można tylko twardą ręką. „Nasi” zachodni tyrani byli tymczasem milsi od Wikingów, milsi od Mongołów, i dużo, dużo milsi od komunistów. 

Tak czy inaczej Rosja jest wielka. Zajmuje dwa kontynenty, a jednak ledwo się na nich mieści i chciałaby więcej. Bo taka to już jest w wielkiej Rosji zasada: jak coś raz było nasze, to zawsze już nasze powinno być. Taka Finlandia na ten przykład. Albo Ukraina. Choć i to nie jest jakiś tam specjalnie błyskotliwy pomysł – to tylko kopia chińskiej kopii myślenia. To, co choć przez chwilę było chińskie, na zawsze chińskie być musi.

Rosji dużo nie zwiedziłem, jednak ten mój jeden, jedyny raz był w kategorii „podróży marzeń życia”: wyprawa koleją transsyberyjską z Moskwy nad Bajkał. Było ciasno, długo i doskonale – w sensie podróżniczym. Pewnego wczesnego wieczoru rozmawiałem w pociągu, jedząc jajecznicę i popijając herbatą, z pewnym Rosjaninem. Zwykłym, przeciętnym – ani to minister, ani robotnik. Ot, Rosjanin:

– A wy skąd?

– My z Polszy,

– A da, ja znaju.

– Byłeś w Polsce?

– Niet. Ja znaju, eto Nadwiślański Kraj, eto nasze.

Prosto, zwięźle i na temat. Żaden tam minister – żeby nie było, że władza rosyjska. Zwykły obywatel. I to tyle w kwestii Rosji – ludzie mili, i kraj miły. Duży, zielony… Syberię nawet mają – a w niej, w Bajkale – piątą część słodkiej wody naszej planety. Oszczędzać więc wody nie muszą, i nawet szczególnie nie próbują – bo czym szybciej na świecie woda pitna się skończy, tym lepiej dla Rosji. Im się nie skończy.

#Rosja #Syberia #Bajkał #KolejTranssyberysjak