Ocean Atlantycki

Jak zwiedzić coś, do czego nie można dojść? Jest pewne rozwiązanie: trzeba poczekać na odpływ, i przespacerować się do nich… po dnie morza…
Read More
Cmentarz jest stary, powstał już w XIII wieku wraz z znajdującym się na jego terenie kościołem – choć bardziej prawidłowe będzie stwierdzenie, że to cmentarz powstał „przy kościele” a nie na odwrót. Cmentarz jak większość angielskich cmentarzy jest przeuroczy w swoim wyjątkowym, tutejszym stylu.
Read More
Leżąca w zachodniej części kanału La Manche  wyspa Jersey jest największą z Wysp Normandzkich. Niewiele osób wie o tym, że podczas II wojny światowej była ona miejscem niezwykle ciekawych wydarzeń
Read More
Wspomnień czar, czyli plażowi muzycy z Gambii – film trąci „myszką”, gdyż pochodzi z 2018 roku. I dopiero teraz doczekał się premiery…
Read More
Nie lubię rozliczać kosztów moich wypraw – zwykle spycham je gdzieś tam hen daleko – na potem, na kiedyś, na „przy okazji”. Bo i co dobrego może wyniknąć z wyliczania ile pieniędzy wydałem na podróżnicze fanaberie?
Read More
Opłata startowa była symboliczna: 35 funtów. Dużo drożej kosztował lot na wyspę; trzeba planować przelot z przesiadką w Anglii – może to być i Londyn, i Liverpool. Najdroższe zaś na miejscu są… noclegi. Niestety liczyć się trzeba z wydatkiem rzędu 400 złotych i więcej za dobę.
Read More
To nie będzie typowy odcinek o podróżowaniu. Chciałbym Was dziś zapytać o to, co robicie z archiwalnymi zdjęciami z podróży? Raczej nie drukujecie – nikt chyba już tego nie robi.  A więc trzymacie na dysku pamiętając, by skopiować je podczas wymiany komputera lub telefonu? Czy może wrzucacie gdzieś w czeluście Internetu ufając, że tam Wasze...
Read More
Skończyłem montować krótki film o biegu na Azorach. Niesamowitego, urywającego kapcie biegu ultra pośrodku Oceanu Atlantyckiego. Biegłem tam w 2019 roku. Krótkie ultra, 63 kilometry w niskich górach i w zimnej dżungli.
Read More
W pierwszym odcinku powitajcie Jose, gitarzystę z wyspy São Filipe, z Republiki Wyspy Zielonego Przylądka (Afryka)…
Read More
1 2

Ocean Atlantycki jest drugim pod względem wielkości ziemskim oceanem. Ze swoją powierzchnią liczącą 76 milionów kilometrów kwadratowych ustępuje tylko dwukrotnie od niego większemu królowi oceanów – Pacyfikowi. Jego średnia głębokość jest róznie podawana – od 3339 metrów do 3646 metrów. Atlantyk przez wiele epok stanowił także centrum świata zachodniej cywilizacji – w jego brzegach znajdują się zarówno obie Ameryki jak i Europa oraz Afryka.

Z wyłączeniem Karaibów Ocean Atlantycki nie może pochwalić się zbyt wielką liczbą wysp. Większość z nich znajduje się w linii grzbietu atlantyckiego i jest wyspami typowo wulkanicznymi. Grzbiet Atlantycki jest zaś ogromną, podwodną strukturą ciągnącą się niemal od bieguna północnego do południowego i przecinającą Atlantyk na pół. To miejsce, w którym płyty tektoniczne ziemi rozchodzą się na wschód i zachód tworząc właśnie Ocean Atlantycki. Ten ruch trwa od około 180 milionów lat, kiedy to rozpadł się kontynent Pangei – w miejscu jego pęknięcia powstał Atlantyk – początkowo wąskie morza, które w ciągu milionów lat przekształciło się w ocean.

Zaletą w podróży po Atlantyku jest to, że jest on stosunkowo blisko Europy 🙂 Choć nie na każdą wyspę można się łatwo dostać – np. na Wyspę św. Heleny na której zmarł Napoleon lata średnio tylko jeden samolot… miesięcznie!

Największa głębia Oceanu Atlantyckiego to Głębia Milwaukee – stanowiąca najgłębszą część Rowu Portorykańskiego. Leży 123 km na północ od dawnej portorykańskiej osady Manatí. Sięga do 9219 m. Nazwa została nadana na pamiątkę odkrycia głębi przez statek USS „Milwaukee” 14 lutego 1939 roku.

#Atlantyk #OceanAtalntycki