Afryka Zachodnia

Maraton w Senegalu był dla mnie niezwykły – i to z wielu powodów: na mecie nie było medali, wyników nie dostarczono do dziś, a trasa była nieznana – podobnie zresztą jak i liczba uczestników. Najbardziej jednak pamiętać będę tę imprezę z zupełnie innego powodu…
Read More
Podczas poruszania się przez senegalskie miasteczka kilka razy rzuciły nam się w oczy dość dziwnie wyglądające malunki. Początkowo wzięliśmy je nawet za jakiś rodzaj graffiti.
Read More
Wspomnień czar, czyli plażowi muzycy z Gambii – film trąci „myszką”, gdyż pochodzi z 2018 roku. I dopiero teraz doczekał się premiery…
Read More
W pierwszym odcinku powitajcie Jose, gitarzystę z wyspy São Filipe, z Republiki Wyspy Zielonego Przylądka (Afryka)…
Read More
Nie mam siły na podbiegach, nie umiem zbiegać, a na „krzywym” płaskim czuję się niepewnie. Jakby Bóg chciał żebyśmy biegali w dzikim terenie, dałby nam chwytny ogon!
Read More
Z finansowym podsumowaniem wyprawy do Gambii mam ten problem, że wyprawa miała miejsce trzy lata temu a ja dopiero dzisiaj staram się ją rozliczyć. Muszę więc opierać się na pamięci, która potrafi spłatać niespodzianki, a do tego – i o tym musicie mieć świadomość – wiele mogło się w tym czasie w Gambii zmienić.
Read More
Seksturystyka to wielki, globalny, dochodowy biznes. W powszechnej świadomości słyną z niej głównie kraje Azji Południowo-Wschodniej, gdzie w krajach takich jak Tajlandia czy Indonezja mężczyźni w każdym wieku mogą realizować swoje dowolne fantazje erotyczne.
Read More
Kraj Gambia – to Rzeka Gambia. Rzeka Gambia – to kraj Gambia. Tak to tutaj działa i wiedzą o tym wszyscy, którzy choć raz odwiedzili ten najmniejszy kraj Afryki. Wiedzą o tym wszyscy Ci, którzy zadali sobie trud by choć na chwilę opuścić turystyczne resorty położone nad Oceanem Atlantyckim…
Read More
Coraz trudniej jest nad Polskim wybrzeżem czy też na śródlądowych rzekach znaleźć porty rybackie, które klimatem, wyglądem oraz pracującymi tam ludźmi przypominają te, jakie pamiętamy z odległych lat dzieciństwa. Większość z nich jeżeli przetrwała, to skomercjalizowała się i wygląda zupełnie inaczej niż kilkadziesiąt lat temu…
Read More
1 2

Afryka zachodnia to w dużej mierze umowny region geograficzny określający tereny położone na północ od Zatoki Gwinejskiej i na południe od Sahary. Ciągnie się zwartym obszarem od środka Afryki aż do wybrzeży Oceanu Atlantyckiego.

ONZ zalicza do regionu Afryki Zachodniej następujące państwa:

– Benin

– Burkina Faso

– Gambia

– Ghana

– Gwinea

– Gwinea Bissau

– Liberia

– Mali

– Mauretania

– Niger

– Nigeria

– Senegal

– Sierra Leone

– Święta Helena

– Togo

– Republika Zielonego Przylądka

– Wybrzeże Kości Słoniowej.

Jak widać jest to region dość trudny do podróżowania, choć mimo wszystko dostępny. Z tej puli jak na razie mam „zdobyte” trzy kraje – Gambie, Senegal, Wyspy Zielonego Przylądka. Nie jest to duże pocieszenie, gdyż one akurat są najbardziej ze wszystkich krajów regionu cywilizowane. Kolejne wyprawy będą już dużo trudniejsze.

#AfrykaZachodnia #Afryka