Europa Środkowo-Wschodnia

Największą atrakcją Dvigradu jest – zwłaszcza dziś – jego pandemiczna historia. Przynajmniej czterokrotnie w czasach historycznych osada ta padła pod ciosami chorób. Dwie pierwsze epidemie miały miejsce w VI i VIII wieku…13
Read More
Vlkolínec odwiedziłem wczesną jesienią, kiedy słońce świeciło jeszcze mocno, a wioska tonęła w bujnej roślinności. Osada leży na wysokości blisko siedmiuset metrów, na niewielkim wyniesieniu…
Read More
Tak jak w całym górnictwie, tak i tutaj rolę zwierzęcia pociągowego zajęły lokomotywy. Oczywiście były to specjalne, małe, mieszczące się w wąskich chodnikach maszyny wąskotorowe, do których podpinano tak samo nieduże wagoniki…
Read More
Cmentarz Męczenników powstał w 1971 roku z pomysłu ówczesnego „władcy” Albanii – Envera Hodży. Początkowo jego pełna nazwa brzmiała Cmentarza Męczenników II Wojny Światowej…
Read More
Zapraszam Was na kolejny odcinek moich „cmentarnych” podróży. Tym razem pokażę Wam klimatyczny – choć niewielki – cmentarz, przy którym zatrzymaliśmy się „na papieroska”. A raczej zatrzymał się szwagier, bo ja przecież nie palę!
Read More
Do więzienia w Łęczycy trafiłem nieco przypadkiem; przejazdem – podczas powrotu z jednej z moich licznych podróży. Więzienie otoczone jest wysokim, około 4-5 metrowej wysokości murem, ale jego główny budynek – masywna czteropiętrowa budowla – i tak widoczny jest z daleka.
Read More
Każda pora roku ma swoje skarby, które roztacza przed fotografami. Jesienią biegamy po lasach by robić zdjęcia grzybom, zimą polujemy na płatki opadającego śniegu, wiosną zaś z ciężkimi teleobiektywami w garści uganiamy się za kwitami i owadami.
Read More
Czasem z całym tym podróżowaniem po świecie to się człowiek tak zakręci, że nie wie, gdzie ma przód, a gdzie tył. Po tym, jak zwiedziliśmy najstarszą stolicę Litwy – Kiernów – postanowiliśmy wraz z resztą naszej męskiej wycieczki odwiedzić w końcu Mierzeję Kurońską.
Read More
Mauzoleum Rodziny Wollerów – pokaźnych rozmiarów grobowiec przypominający niewielki pałac – znajduje się na obrzeżach małego dolnośląskiego miasteczka – Leśnej. Od wielu lat obiekt porasta gęsta roślinność, regularnie pada on także łupem różnorodnych wandali…
Read More
1 2 3 5

Witajcie w domu. Oto Europa Środkowo-Wschodnia, nasz dom, nasz pokój z kuchnią, nasz garaż i weranda. Początkowa ten region miał być ograniczony wyłącznie do Europy Środkowej, ale wyszedł z tego niezły galimatias w kilku odcinkach: problem w tym, że tak na prawdę nikt nie wie, skąd i dokąd rozciąga się ta środkowa Europa…

Podstawowa definicja wskazuje, że są to zaledwie cztery kraje: Czechy, Polska, Słowacja i Węgry. Bardzo skromnie. Tak skromnie, że nawet nie ma o czym gadać… To jak 700 metrowa działka budowlana. Ale już Bank Światowy za środkową Europę uznaje te cztery kraje plus Słowenię. Czyli pięć. A Międzynarodowa Unia Geograficzna twierdzi, że należy tę listę rozszerzyć o… Austrię, Liechtenstein, Niemcy i Szwajcarię.

No to jestem głupi, bo nie chcę żebyśmy byli razem z Niemcami w jednym regionie! O definicję wg. Unii Europejskiej – która wszystko umie zdefiniować, nawet ślimaki – lepiej nie pytajcie, bo zakręcicie się już zupełnie. Sam jestem w szoku, chociaż może dlatego że Europę Środkową zwykle utożsamiałem z Europą Środkowo-Wschodnią. Choć to też przecież niczego nie tłumaczy…

Dlatego też postanowiłem przenieść punkt ciężkości nieco na wschód. Gdy zadamy geografom pytanie „Jakie kraje wchodzą w skład Europy Środkowo-Wschodniej” nagle okazuje się, że z listy w tajemniczy sposób znikają i Niemcy, i Austria, i bogu ducha winien Lichtenstein. Nie pytam, nie wnikam, nie takie cuda widziałem podczas mojego długiego życia – pewnie spor pieniądze musiały pójść „pod stołem”. Niemcy w Europie Środkowej są, a w Środkowo-Wschodniej już nich nie ma. Czary. Ale czary dobre, bo jesteśmy w tej grupie bez Niemców i ich braciaków – austryjaków! Oczywiście żartuję.

Ostatecznie dogrzebałem się, że – wg. UWAGA UWAGA – amerykańskiego CIA – w skład Europy Środkowo-Wschodniej wchodzą:

  1. Albania
  2. Białoruś
  3. Bośnia i Hercegowinka
  4. Bułgaria
  5. Chorwacja
  6. Czarnogóra
  7. Czechy
  8. Estonia
  9. Kosowo
  10. Litwa
  11. Łotwa
  12. Macedonia Północna
  13. Polska
  14. Rumunia
  15. Słowacja
  16. Słowenia
  17. Ukraina
  18. Węgry

I taka liczba mi pasuje. Nie ma Rosjan. Nie ma Niemców. Nie ma Szwedów. Do pełni szczęścia jakoś trzeba byłoby tylko jeszcze tych złośliwych Czechów wyeksmitować, a Litwinów wysłać na strych 🙂

PS. Nie będę tutaj dodawał materiałów z Polski – może tylko te najlepsze – na Polskę, czyli nasz własny, ale ciasny pokój na poddaszu mamy osobny dział: The Polska

#EuropaŚrodkowoWschodnia