Azja Środkowa i Centralna

Azja Środkowa to zespół Państw powstałych po upadku dawnego ZSRR położonych pomiędzy obecną Rosją na północy, Chinami na wschodzie, oraz Afganistanem i Iranem na południu. W efekcie jest to pięć państw o łącznej powierzchni 4 milionów kilometrów kwadratowych (z czego ponad połowę zajmuje Kazachstan – aż 2.7 miliona) oraz z 65 milionami mieszkańców.

Jaskinia Mahendry

Podróż 068: Nepal cz.6 – Mahendra Cave

Jaskinia Mahendra Cave znajduje się na obrzeżach miasta Pokhara. Nepal nie słynie z podziemnych atrakcji, ale w tym przypadku warto zajrzeć pod powierzchnię…
Read More
Muzeum militarne w Astanie

Podróż 048: Kazachstan cz.16 – Muzeum Historii Militarnej Kazachstanu

Kiedy po raz pierwszy zwiedzałem Kazachstan nie byłem jeszcze przekonany do tego, że muzea są bardzo fajnymi miejscami. Na szczęście nie przeszkodziło mi to w…
Read More

Wyprawa 048: Kazachstan cz.15 – Pociąg do Astany

Na pierwszy rzut oka koleje w Kazachstanie są spadkobiercami czasów istnienia ZSRR. Ale to tylko pierwsze wrażenie; kraj zainwestował w nowoczesne składy i zmodernizował część linii kolejowych…
Read More

Wyprawa 048: Kazachstan cz.14 – Petroglify w Tamgałach, UNESCO #38 (1145)

Kolejne ludy i plemiona przybywały do kanionu Tamgały, zamieszkiwały w nim, trwały przez jakiś czas, a w końcu zawsze znikały w niewyjaśniony sposób. Sprowadzały ich tutaj łagodne wzgórza dające schronienie przed mroźnymi wiatrami…
Read More

PUB: Wyprawa 048: Kazachstan cz.13 – Ostatnia noc w Nur-Sułtan…

To była nasza ostatnia noc w Kazachstanie. Każda podróż kiedyś się zaczyna, i kiedyś się kończy. By uczcić ten fakt postanowiliśmy najpierw w hotelu trochę poczytać. Gdy już przeczytaliśmy wszystko co było pod ręką…
Read More

Podróż 048: Kazachstan cz.12 – Cmentarz Turkiestański

Jadąc autostradą przez Kazachstan do Aralska zauważyliśmy niezwykle wyglądający cmentarz. Postanowiliśmy skorzystać z okazji i zatrzymać się na chwilę żeby go…
Read More

Podróż 048: Kazachstan cz.11 – Jezioro Kandy / Candy Oziero, UNESCO #31 (rezerwat biosfery)

Pierwszy raz Jezioro Kandy / Candy Oziero zobaczyłem na bramie ambasady Kazachstanu w Warszawie. Wtedy jeszcze Kazachstan wymagał wiz wjazdowych, więc stałem w…
Read More

Podróż 048: Kazachstan cz.10 – Kanion Szaryński / Charyn Canyon, UNESCO #55 (rezerwat biosfery)

Kanion Szaryński (Charyn Canyon) to jedna z największych atrakcji Kazachstanu. Ciągnąca się przez blisko 150 kilometrów "wielka dziura w ziemi" zaskakuje...
Read More

Wyprawa 048: Kazachstan cz.8 – Mauzoleum Ahmeda Chodży Jesewi w Turkiestanie, UNESCO #23 (1103)

Tego dnia mieliśmy do pokonania przeszło półtora tysiąca kilometrów. Na kalkulatorze wyglądało to jeszcze realnie: 15 godzin jazdy z prędkością 100 km/godz. Nawet powinno zostać trochę czasu sen. Oczywiście plan okazał się nierealny: gdzieś w połowie drogi zaczęło robić się już ciemno.
Read More
1 2

Inną użytkowaną nazwą jest Azja Centralna. Taką propozycję złożył w 1992 roku prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew. Nieco inaczej definiuje ten region ONZ i UNESCO – do listy pięciu krajów dodawane są także Mongolia oraz Tybet, Afganistan i Pakistan (a także północne regionu Iranu i Indii)

Jeszcze inną klasyfikację, opartą o historię i kulturę, proponuje się w przypadku spojrzenia „etnicznego”. Ma na to wpływ wspólna historia regionu – cywilizacja ludów tzw. Wielkiego Stepu oraz położenie ich na trasie Jedwabnego Szlaku. 

Państwa tworzące Azję Środkową / Centralną:

  • Kazachstan
  • Uzbekistan
  • Turkmenistan
  • Kirgistan
  • Tadżykistan

Alternatywnie także dodatkowo:

  • Mongolia,
  • Tybet,
  • Afganistan,
  • Pakistan,
  • Północny Iran,
  • Północne Indie.