Gambia

Z finansowym podsumowaniem wyprawy do Gambii mam ten problem, że wyprawa miała miejsce trzy lata temu a ja dopiero dzisiaj staram się ją rozliczyć. Muszę więc opierać się na pamięci, która potrafi spłatać niespodzianki, a do tego – i o tym musicie mieć świadomość – wiele mogło się w tym czasie w Gambii zmienić.
Read More
Seksturystyka to wielki, globalny, dochodowy biznes. W powszechnej świadomości słyną z niego głównie kraje Azji Południowo-Wschodniej gdzie w krajach takich jak Tajlandia czy Indonezja mężczyźni w każdym wieku realizować mogą swoje dowolne fantazje…
Read More
Kraj Gambia – to Rzeka Gambia. Rzeka Gambia – to kraj Gambia. Tak to tutaj działa o czym wiedzą wszyscy, którzy choć raz odwiedzili ten najmniejszy kraj Afryki. Wszyscy, którzy zadali sobie trud by opuścić turystyczne resorty położone nad Oceanem Atlantyckim…
Read More
Coraz trudniej jest nad Polskim wybrzeżem czy też na śródlądowych rzekach znaleźć porty rybackie, które klimatem, wyglądem oraz pracującymi tam ludźmi przypominają te, jakie pamiętamy z odległych lat dzieciństwa. Większość z nich jeżeli przetrwała, to skomercjalizowała się i wygląda zupełnie inaczej niż kilkadziesiąt lat temu…
Read More
Co to były za emocje! Tego nie da się opowiedzieć, to trzeba zobaczyć. Wioska kontra wioska, tłum kontra tłum. Mieliśmy wrażenie że ogłuchniemy od dopingu wydobywającego się z setek gardeł zgromadzonych wokół kibiców…
Read More
Wyobraźcie sobie maraton, w którym na zwycięzcę czeka 30-kilogramowy worek ryżu. Maraton, na trasie którego – pomimo panującej temperatury blisko 40 stopni – nie ma punktów z wodą.
Read More
W Afryce łapownictwo zaczyna się dopiero powyżej pewnej kwoty. Poniżej to nie korupcja tylko wspomaganie oraz docenianie urzędnika, który przecież stara Ci się pomóc. Posłuchajcie, oto nasza historia…
Read More
Na czym polegał „niewolniczy biznes” prowadzony na wyspie? To tutaj zwożono złapanych w środkowo-zachodniej Afryce niewolników. Byli przetrzymywani w niewyobrażalnie ciężkich warunkach, stłoczeni na niewielkiej powierzchni. Jak głosi legenda po wyspie chodzili wolno, sama rzeka była najlepszym z możliwych ogrodzeń.
Read More
Zastanawialiście się kiedyś gdzie mają miejsce największe katastrofy komunikacyjne świata? Wcale nie są to wypadki autobusów, upadki samolotów czy zderzenia czołowe pociągów. Największe katastrofy komunikacyjne to… zatonięcia promów!
Read More

Do Gambii sentyment zostanie mi już na zawsze. Z jednej strony była to moja pierwsza wyprawa do „Czarnej Afryki”, a z drugiej – niespodziewanie poznałem tam Polaków, którzy wyjechali do tego najmniejszego kraju Afryki uciekając przed kłopotami w Polsce. Polaków, którzy właśnie w Gambii szukają dla siebie miejsca na Ziemi. Mega fajnych Polaków!

To właśnie w Gambii zrozumiałem co znaczy „Biały bankomat”. To tutaj uczyłem się dawać opór codziennym atakom na własny portfel. I to tutaj właśnie po raz pierwszy w życiu spotkałem się ze zjawiskiem kobiecej seks-turystyki. Tak, kobiecej – zjawiska, gdy to kobiety płacą mężczyzną za bara-bara.

Gambia jest piękna, bezpieczna, kojąca nerwy – jeżeli tylko te nerwy ma się ze stali. Kraj na mapie przypominający kupę: i wiem że to niesprawiedliwe ale… śmieszne. Popatrzcie na mapę! Kraj, który ma tylko jednego sąsiada, jest jednym z najbardziej płaskich krajów świata, ma niezwykle koleżeńskich i przyjacielskich mieszkańców i jest: zupełnie, szczególnie, ogólnie i w każdym kawałeczku SUPER. jeżeli tylko oczywiście macie te nerwy ze stali (a przynajmniej z takiej linki antykradzieżowej do rowerów)

To jeden z niewielu krajów do których muszę jeszcze wrócić. Wrócę, jeżeli tylko tamtejsze władze czegoś nie sknocą, bo od jakiegoś czasu dzieją się w Gambii różne grubsze dziwne sprawy. Trzymam jednak za nich kciuki!

#Gambia #Afryka