Liechtenstein

Liechtenstein to tak malutki kraj, że ma tylko jedną stronę. Jeżeli staniesz na jego wschodzie, to nie dasz rady iść na zachód – od razu jest koniec. Kraj ten w kierunkach „lewo – prawo” ma zaledwie od 3 do 8 kilometrów szerokości. Za to z północy na południe możesz już zrobić całkiem rozsądny spacer – tutaj do przejścia są aż 23 kilometry. I tyle.

Dalszy ciąg przeczytasz pod wpisami na blogu,

Wyprawa 053: Liechtenstein cz.2 – Burg Gutenberg

A było to tak. Zamieszkaliśmy na kempingu – z myślą, że się wyśpimy. Księżyc świecił dość mocno, i oświetlał odległy o kilka kilometrów zamek. A raczej zamczysko!
Read More

Maratony Świata #068: Liechtenstein cz.1 – Alpin Marathon 2022

Księstwo Liechtensteinu ma 24 kilometry długości, i zaledwie od trzech do ośmiu kilometrów szerokości. By wyznaczyć 42-kilometrową trasę maratonu organizatorzy nie mieli zbyt wielkiego wyboru…
Read More

Niemniej imponująca jest stolica Liechtensteinu. Jest nią miasteczko Vaduz, liczące… niecałe sześć tysięcy mieszkańców. Biorąc pod uwagę, że Księstwo Liechtensteinu ma 38 tysięcy obywateli, to widać, że mieszkańcy tego kraju nie garną się do miejskiego życia. I jest to zrozumiałe zważywszy na imponujące widoki, które oferuje tutejsze ukształtowanie terenu. Bo wiedzieć musicie, że Liechtenstein to kraj absolutnie alpejski.

Rzut oka na mapę pozwala zdać sobie sprawę z tego, że dookoła są niemal same góry. I tylko jednak długa dolina wzdłuż wąskiego jeszcze, dopiero rodzącego się Renu. Rzeka ta wyznacza zachodnią granicę pomiędzy Liechtensteinem a Szwajcarią. Aż nie chce się wierzyć, że Ren może być taki malutki. Wypisz – wymaluj, jak tutejsze księstwo.

Książęca rodzina panująca kupiła sobie dolinę i okoliczne góry jakoś tak w XIX wieku. I zbudowała sobie zamki. Ponieważ jednak obecnie władanie poprzez monarchie jest niepopularne i politycznie niepoprawne, to Liechtenstein jest monarchią… ale parlamentarną. Czyli rządzi parlament, przy akceptacji wszystkich postanowień przez Księcia Lichtensteinu. Ten ma prawo veta – podobnie jak kiedyś polska szlachta. Gdy parlament coś ustanowi, a książę tego nie podpisze, to cały papierkowy bałagan można wyrzucić do kosza.

Kilka lat temu doszło nawet do ciekawej sytuacji: parlament chciał w referendum odrzucić jedno z vet Księcia. Książę więc się obraził, i powiedział, że jeżeli jego veto zostanie odrzucone… to on się wyprowadzi. Do Austrii. Tam też ma zamek! No i mieszkańcy się poddali – bo jak żyć bez własnego księcia 🙂

Na zakończenie muszę jeszcze tylko dodać; kraj jest piękny i bogaty. Miodem i bankami płynący. Mówi się, że mieszkają tutaj Ci, dla których sąsiedzka Szwajcaria była zbyt biedna by tam mieszkać. Czy jest drogo? Za jedną dobę na tutejszym campingu zapłaciliśmy 450 złotych. Za kampera i pięć osób. W tej cenie dostaliśmy wodę, prąd oraz kawałek zielonej trawki. No i oczywiście kibelki.

Elegancko!

Obejrzyj zdjęcia z wyprawy do Liechtensteinu: