Watykan

Cóż. Jaki jest, taki jest… ale odważmy się napisać prawdę: Watykan to na mapie świata absolutny dziwoląg. Najmniejszy kraj świata i najmniej liczny pod względem liczby obywateli (spośród krajów uznawanych, bo kraje nieuznawane są jeszcze dziwaczniejsze). Zasadniczo Watykan to nawet nie kraj ale związek religijny, któremu inne kraje nie wiedzieć czemu zgodziły się nadać formułę Państwową.

Maratony Świata #060: Watykan cz.1 – Holy See Marathon 2021

Jak przebiec maraton w Watykanie, by uzupełnić listę o ten dość przecież nietypowy kraj? Rozwiązanie zaproponowała grupa fanów biegania z Niemiec, zrzeszona w organizacji o nazwie „Country Club”.
Read More

Wiem, że wiele osób może oburzyć takie porównanie, ale to tak jakby UEFA czy NASA ogłosiły, że chcą być osobnym krajem. Żadna inna religijna struktura administracyjna na świecie nie wpadła na pomysł, by otrzymać kawałek jakiegoś terytorium i nazwać się krajem.

Choć źródła podają, że Watykan ma około 300-400 obywateli, to nie jest to prawda. Obywatelstwo tego kraju otrzymuje się w chwili, gdy zamieszka się na terenie Watykanu i… traci, gdy się wyprowadzi. Zupełnie jak z meldunkiem w hotelu. Trudno więc nazywać to prawdziwym obywatelstwem, bardziej przypomina mi to zatrudnienie w korporacji wraz z otrzymaniem fajnego pakietu socjalnego i służbowego mieszkania.

Tysiące lat temu, jeszcze przed powstaniem Rzymu, jedno ze wzgórz położonych nieopodal płynącego w dole Tybru zajmowała etruska osada zwana „Vaticum”. Dość skomplikowany – ale ciekawy – wywód lingwistyczny tej nazwy wskazuje, że nazwa ta oznaczała wzgórze wróżbitów. Jak musicie przyznać: niezwykle trafny chichot historii.

Całe dzisiejsze „Wzgórze Watykańskie” zostało w IV wieku naszej ery przekazane przez cesarza rzymskiego Konstantyna Wielkiego biskupom Rzymu. I tak już zostało, choć Watykan wcale nie od razu stał się stolicą i siedzibą Papieży. Wprawdzie w tym miejscu już dawno kwitła działalność chrześcijańska (wspierana choćby uznaniem, że tutaj właśnie znajduje się grób św. Piotra), to na miano stolicy apostolskiej Watykan musiał czekać aż do 1377 roku, kiedy to dotychczasowa siedziba Papieży – także położony w Rzymie, odległy o kilka kilometrów na wschód Pałac Laterański – znajdował się w totalnej ruinie. Trzeba było gdzieś się przenieść. Padło na wzgórze Watykańskie i tamtejsze obiekty.

Watykan – rozumiany jako kraj – ma swoją „armię”, czyli Gwardię Szwajcarską, pocztę, linię kolejową, bank,  obserwatorium astronomiczne, Akademię Nauk, muzeum, ogrody itd. Posiada także swojego Premiera i Gubernatora. Watykan jest monarchią, choć jak wiecie za każdym razem monarcha wybierany jest od nowa, a nie po linii dynastycznej…

Co ciekawe, Watykan posiada dwie osobowości – Watykan właściwy oraz Stolicę Apostolską. Ich kompetencje i odpowiedzialności tak się przenikają i rozdwajają w poszczególnych aspektach, że nie będę próbował o tym pisać – mądrzejsi ode mnie połamali sobie na tym suple zęby. Dwoistość struktury jest tutaj rytualna i rozważanie nad tym „które jest które” zupełnie wykracza poza zakres tego krótkiego wstępniaka 🙂

#Watykan #Vatican #VaticanCity #StolicaApostolska

Obejrzyj zdjęcia z wyprawy do Watykanu: