Podróż 043 – Bośnia i Hercegowina 2021

Muzyka Świata #010: Bośnia i Hercegowina cz.10

Uliczny artysta grający nocą na słynnym moście w Mostarze. Skromne możliwości instrumentu, więc tym razem i wykonanie skromne. Nie każda muzyka może być od razu hitem.
Read More

Wyprawa 043: Bośnia i Hercegowina cz.9 – wiejski cmentarz otomański

Zapraszam Was na kolejny odcinek moich „cmentarnych” podróży. Tym razem pokażę Wam klimatyczny – choć niewielki – cmentarz, przy którym zatrzymaliśmy się „na papieroska”. A raczej zatrzymał się szwagier, bo ja przecież nie palę!
Read More

Wyprawa 043: Bośnia i Hercegowina cz.8 – Off-road po górach

Pomimo, iż przez ostatnie kilkanaście lat w BiH zainwestowano duże pieniądze w infrastrukturę drogową, i wybudowano wiele setek kilometrów nowych dróg, to w porównaniu do Polski, to wciąż… jest dzicz. Nie obrażajcie się, bo nie mam nic złego na myśli…
Read More

Wyprawa 043: Bośnia i Hercegowina cz.7 – Blagaj, Derwisze i podziemne źródło rzeki Buny

Nazwa wioski Blagaj większości osób raczej nic nie mówi. I z niczym się nie kojarzy. Ale gdy spojrzycie na zdjęcie tego miejsca – samotny turecki klasztor wznoszący się u stóp pionowo opadającej do rzeki skały – od razu skojarzycie.
Read More

Wyprawa 043: Bośnia i Hercegowina cz.6 – Pokażę Wam dziś Jajce!

Gdy zobaczyliśmy znak drogowy „Jajce”, nie mogliśmy się oprzeć pokusie. Kto z Was by się oparł? W ten oto całkowicie przypadkowy sposób utknęliśmy niespodziewanie pośrodku Bośni na dwa pełne przygód dni.
Read More

Wyprawa 043: Bośnia i Hercegowina cz.5 – Banja Luka i Twierdza Kastel

Zastanawialiście się kiedyś, co oznacza powiedzenie „opowiadać banialuki”? Jakie jest właściwie znaczenie rzeczownika „banialuki”?
Read More

Wyprawa 043: Bośnia i Hercegowina cz.4 – Nekropolia Radimlja i Stecci, UNESCO #20 (1504-001)

Gdy po raz pierwszy zobaczyłem kamienne stecci (stećci), z wykutymi na ich bokach intrygującymi postaciami wyciągającymi ku niebu dłonie, pomyślałem: „Oto wizerunki starożytnych bogów przybyłych z kosmosu”.
Read More

Wyprawa 043: Bośnia i Hercegowina cz.3 – Zaginiona wioska Dobrigosce, UNESCO #13 (1504)

Każdemu podróżnikowi zdarzyło się kiedyś natrafić na jakieś wymarłe dawno, dawno temu miasto. Co byście jednak powiedzieli na wioskę, która sprawia wrażenie opuszczonej zaledwie przed chwilą?
Read More

Podróż 043: Bośnia i Hercegowina cz.2 – Mostar by night, UNESCO #11 (946)

Miasto Mostar oraz stojący w jego centrum stary most każdego roku przyciągają setki tysięcy turystów. To jedna z największych atrakcji całych Bałkanów...
Read More

Maratony Świata #059: Bośnia i Hercegowina cz.1 – Two Cities Marathon 2021

Imprezę polecam tym wszystkim maratończykom, którzy w jej terminie akurat będą na Bałkanach lub kolekcjonują kraje / stolice europejskie. To typowy asfaltowy maraton miejski, choć niespodziewanie nieliczny pod względem frekwencji.
Read More