Cmentarze

Wyprawa 056: Finlandia cz.6 – Kurhany z epoki brązu w Sammallahdenmäki, UNESCO #41 (579)

Około dwustu kilometrów na północny-zachód od Helsinek, kilkanaście kilometrów od dzisiejszego wybrzeża Zatoki Botnickiej, znajduje się długie na 700 metrów wzgórze. Dziś porasta je gęsty las…
Read More

Wyprawa 055: Wyspa Man cz.2 – Old Kirk Braddan

Cmentarz jest stary, powstał już w XIII wieku wraz z znajdującym się na jego terenie kościołem – choć bardziej prawidłowe będzie stwierdzenie, że to cmentarz powstał „przy kościele” a nie na odwrót. Cmentarz jak większość angielskich cmentarzy jest przeuroczy w swoim wyjątkowym, tutejszym stylu.
Read More

Wyprawa 059: Albania cz.3 – Cmentarz Męczenników w Tiranie

Cmentarz Męczenników powstał w 1971 roku z pomysłu ówczesnego „władcy” Albanii – Envera Hodży. Początkowo jego pełna nazwa brzmiała Cmentarza Męczenników II Wojny Światowej…
Read More

PUB: Wyprawa 062: Egipt cz.3 – Piramidy w Sakkarze i Dahszur, UNESCO #38 (86-002)

Kiedy wyszedłem z wnętrza Piramidy Cheopsa pomyślałem, że nic już bardziej niezwykłego w Egipcie mnie nie spotka. Jak się szybko okazało – byłem w błędzie. Na drugi dzień pojechaliśmy do Sakkary…
Read More

Wyprawa 048: Kazachstan cz.14 – Petroglify w Tamgałach, UNESCO #38 (1145)

Kolejne ludy i plemiona przybywały do kanionu Tamgały, zamieszkiwały w nim, trwały przez jakiś czas, a w końcu zawsze znikały w niewyjaśniony sposób. Sprowadzały ich tutaj łagodne wzgórza dające schronienie przed mroźnymi wiatrami…
Read More

Wyprawa 062: Egipt cz.2 – Piramidy w Gizie, UNESCO #37 (86-002)

Piramidy w Gizie to jedne z najbardziej znanych zabytków starożytności – rozpoznawalne chyba przez wszystkich mieszkańców naszej planety. Napisano o nich tysiące książek i nakręcono setki filmów. To obowiązkowy cel wszystkich, którzy zawędrowali do Egiptu.
Read More

Wyprawa 043: Bośnia i Hercegowina cz.9 – wiejski cmentarz otomański

Zapraszam Was na kolejny odcinek moich „cmentarnych” podróży. Tym razem pokażę Wam klimatyczny – choć niewielki – cmentarz, przy którym zatrzymaliśmy się „na papieroska”. A raczej zatrzymał się szwagier, bo ja przecież nie palę!
Read More

Wyprawa 039: Indie cz.4 – Stypa w Dardżyling

Pierwsza noc była ciężka, gdyż jeszcze nie wiedzieliśmy o tym że ogrzewanie w hotelach należy dokupić osobno… Cóż, wszystkiego trzeba się nauczyć małymi kroczkami. A potem przyszedł poranek…
Read More

Wyprawa 013: Izrael cz.1 – Old Jerusalem, UNESCO #8 (148)

To z tego miejsca wg świętych ksiąg Bóg miał zebrać ziemię z której ulepił Adama. To tu, w Bazylice Grobu Pańskiego złożono ciało Jezusa. To Jerozolima – miasto, którego historią można byłoby obdzielić całe narody.
Read More

Anglia cz.1 – All Saints Church

To była bardzo szybka sesja fotograficzna, wręcz błyskawiczna. Podczas podróży na Man Island mieliśmy przesiadkę w Liverpoolu – dość długą, połączoną z noclegiem. Okazało się, że dokładnie naprzeciw naszego noclegu znajduje się niewielki kościół otoczony wianuszkiem około dwustu grobów.
Read More
1 2 3 4

Co takiego przyciągającego jest w cmentarzach? Pozornie dla turysty i podróżnika – niewiele. Dla mnie jednak, osoby interesującej się nie tylko miejscami ale i ich historią, to właśnie cmentarze często są świadkami wydarzeń, które – czasem dawno temu, a czasem całkiem niedawno – miały w ich okolicy miejsce.

Cmentarze bywają niemymi świadkami zdarzeń, o których wielu już zapomniało. Bądź też przeciwnie – wielu wciąż pamięta i na swój szczególny sposób właśnie na nich kultywuje te wspomnienia. To także miejsca bardzo zróżnicowane pod względem formy i kształtów, gdyż ludzkość wymyśliła wiele – często dla nas nietypowych i wręcz niezrozumiałych – form pochówku. Bez względu na to jakie jednak są od strony „technicznej” – zawsze są miejscami o niezwykłym klimacie i ciszy. Ciszy, która jak to bywa w wierszach… krzyczy najgłośniej.

By zwiedzać cmentarze, choć to może złe określenie – bardziej trafne będzie „by ich doznawać” – trzeba zadać sobie minimum trudu zrozumienia kiedy powstały, kogo tu pochowano, i jaki jest stosunek okolicznej ludności do tego miejsca. Bardzo często zdarza się, że ludzie którzy znaleźli miejsce spoczynku na konkretnych cmentarzach są ostatnimi świadkami zdarzeń a ich groby świadczą o ich losach. Często bywa też tak, że śladu po ich kulturze i społecznościach już nie ma – wymarły one lub wywędrowały / został wysiedlone – a groby są ostatnim wspomnieniem ich istnienia.

Nie są to łatwe sprawy, ale warte zastanowienia, zadumy i rozwikłania.

#Cmentarz