Cmentarze

Cmentarz etnograficzny w Nidzie

Podróż 054: Litwa cz.6 – Cmentarz etnograficzny w Nidzie

Cmentarz etnograficzny (Litwa, Nida) położony jest na samym krańcu litewskiej części Mierzei Kurońskiej, tuż przy granicy z Rosją (Kaliningrad). Myślałem, że to…
Read More
Cimetière de Hammemet

Podróż 051: Tunezja cz.9 – Cimetière de Hammemet

Islamski cmentarz w mieście Hammamet (Tunezja) jest typowym miejscem tworzącym zawikłany labirynt wąskich ścieżek, z piękną kopułą stojącą w jego narożniku…
Read More
Katakumby Domitylli

Podróż 044: Włochy cz.5 – Katakumby Domitilla

Rzym ma wiele nieoczywistych atrakcji. Jedną z nich są znajdujące się głęboko pod powierzchnią ziemi mroczne katakumby pamiętające czasy pierwszych chrześcijan...
Read More
Jorgucat - Roman Imperator Tomb

Podróż 059: Albania cz.7 – Imperator Roman Tomb

Zabytki są małe, duże – oraz takie, których praktycznie nie ma. Takiego przykładu dostarczyła mi Albania, w której spotkaliśmy starożytny grobowiec o którym…
Read More
kolumbarium

Podróż 069: Hiszpania cz.3 – Kolumbarium w cementerio de Antequera

Położone w hiszpańskim miasteczku Antequera tzw. kolumbarium nie jest pierwszym, które miałem okazję zwiedzić podczas moich podróży. Tego typu forma pochówku…
Read More
Mutulas cmentarz

Podróż 061: Cypr cz.6 – Cmentarz Panagia w Mutulas

Z każdym dniem Cypr odsłaniał przed nami swoje uroki. W wiosce Mutulas znaleźliśmy niewielki cmentarz przytulony do starego bizantyjskiego kościoła UNESCO…
Read More
Most wróżek

Podróż 055: Wyspa Man cz.3 – Mostek Wróżek

Czy na świecie istnieją wróżki? Byłem sceptyczny, ale Wyspa Man dostarczyła mi niezbitych na to dowodów. Tak, one istnieją!
Read More
Arabia Saudyjska Al Ula UNESCO

Podróż 040: Arabia Saudyjska cz.4 – Starożytna Al Ula, UNESCO #2 (1293)

Arabia Saudyjska ma liczne powiązania archeologiczne z Jordanią, a dokładniej z tamtejszą Petrą. Zawdzięczamy to Nabatejczykom, którzy wędrowali po półwyspie...
Read More

Podróż 054: Litwa cz.4 – Zagubiony cmentarz

Pamiętam, że przez Litwę przejeżdżałem jakieś dwa – a może trzy lata temu. Jechałem na Białoruś, i nagle na jednej z wiosek zauważyliśmy niewielki, gęsto zarośnięty cmentarz..
Read More

Mała Polska cz.7 – Śliwice

Wieś wzmiankowano już w XIII w. W połowie XV wieku zapisana jako Sleybitcz. Od  czasów Batorego występowała w źródłach jako Śliwicze. Nazwa wsi pochodzi prawdopodobnie od porastającej niegdyś obficie tutejsze polany dzikiej śliwy…
Read More
1 2 3 5

Co takiego przyciągającego jest w cmentarzach? Pozornie dla turysty i podróżnika – niewiele. Dla mnie jednak, osoby interesującej się nie tylko miejscami ale i ich historią, to właśnie cmentarze często są świadkami wydarzeń, które – czasem dawno temu, a czasem całkiem niedawno – miały w ich okolicy miejsce.

Cmentarze bywają niemymi świadkami zdarzeń, o których wielu już zapomniało. Bądź też przeciwnie – wielu wciąż pamięta i na swój szczególny sposób właśnie na nich kultywuje te wspomnienia. To także miejsca bardzo zróżnicowane pod względem formy i kształtów, gdyż ludzkość wymyśliła wiele – często dla nas nietypowych i wręcz niezrozumiałych – form pochówku. Bez względu na to jakie jednak są od strony „technicznej” – zawsze są miejscami o niezwykłym klimacie i ciszy. Ciszy, która jak to bywa w wierszach… krzyczy najgłośniej.

By zwiedzać cmentarze, choć to może złe określenie – bardziej trafne będzie „by ich doznawać” – trzeba zadać sobie minimum trudu zrozumienia kiedy powstały, kogo tu pochowano, i jaki jest stosunek okolicznej ludności do tego miejsca. Bardzo często zdarza się, że ludzie którzy znaleźli miejsce spoczynku na konkretnych cmentarzach są ostatnimi świadkami zdarzeń a ich groby świadczą o ich losach. Często bywa też tak, że śladu po ich kulturze i społecznościach już nie ma – wymarły one lub wywędrowały / został wysiedlone – a groby są ostatnim wspomnieniem ich istnienia.

Nie są to łatwe sprawy, ale warte zastanowienia, zadumy i rozwikłania.

#Cmentarz