Turcja

Latem 2018 roku, dość przypadkowo, znaleźliśmy niezwykle zapowiadający się bieg, w dodatku całkiem blisko naszego kraju. Bieg rozgrywany jest na wyschniętym słonym jeziorze w Turcji. Gdy po raz pierwszy zobaczyliśmy zdjęcia z poprzednich edycji od razu wiedzieliśmy: jedziemy do Turcji!
Read More

Być może wiele z osób, które z historią i geografią spotykają się tylko od święta – na przykład gdy idą do jakiegoś biura podróży kupić wakacyjną wycieczkę – będzie zdziwionych… Ale prawda jest taka, że tereny dzisiejszej Turcji są tak fascynujące w historię, zabytki i miejsca, że śmiało konkurować mogą z Włochami czy Mezoameryką. To kolebka tak wielu cywilizacji, narodów, imperiów i osiągnięć, że byłoby niesprawiedliwe – wręcz nie fair – gdybym napisał, że byłem w Turcji.

Zdziwieni? To tylko tak pokrótce:

– Göbekli Tepe,

– Imperium Hetytów,

– Troja,

– Cesarstwo Bizantyjskie,

– Kapadocja,

– Imperium Osmańskie,

– Konstantynopol,

– Ararat.

Te wyrywkowe hasła już same w sobie wystarczą, by wiedzieć, że Turcji nie da się zwiedzić w żadnym rozsądnym czasie. Każdy, kto myśli że był na wczasach w Turcji więc ją widział, jest w tak przerażającym błędzie, że nie chce mi się z nim dalej „gadać”.

Jedno z moich marzeń to wsiąść w samochód, i pojechać kiedyś na miesiąc do Turcji. Krócej nie ma sensu.

 

#Turcja