Góry

Cypr kościoły okładka filmu

Podróż 061: Cypr cz.5 – Kościoły Bizantyjskie w Troodos, UNESCO #55 (351)

Cypr to nie tylko plaże i ośrodki turystyczne leżące na wybrzeżu. To także historyczne centrum wyspy z zabytkami UNESCO, w tym z bizantyjskimi kościołami...
Read More

Podróż 068: Nepal cz.4 – Spotkałem legendarne Yeti?

Czy to możliwe, że podczas podróży przez Nepal - w trakcie marszu wzdłuż rzeki Kali Gandaki - znaleźliśmy ślady legendarnego Yeti?
Read More
Arabia Saudyjska Al Ula Maraya Hall

Podróż 050: Arabia Saudyjska cz.13 – Maraya Hall

To była podróż na ultramaraton zorganizowany w 2020 roku na pustyni w pobliżu miasta Al Ula - to wtedy pierwszy raz zobaczyłem Maraya Hall...
Read More
Arabia Saudyjska Al Ula UNESCO

Wyprawa 040: Arabia Saudyjska cz.4 – Starożytna Al Ula, UNESCO #2 (1293)

Na pożegnanie z Półwyspem Arabskim zapraszam Was do starożytnej Al Uli – miejsca wybudowanego przez Nabatejczyków. Tych samym, którzy stworzyli słynną Jordańską Petrę…
Read More
Nepal - Zaginione Królestwo Lo

Podróż 068: Nepal cz.3 – Historia zaginionego Królestwa Lo, UNESCO #54 (oczekujący)

Stolica Królestwa Lo została założona około 1380 roku n.e. przez przybyłego tutaj z północy tybetańskiego wojownika Amu Pala. Dziś jest to Nepal, ale kiedyś…
Read More
Reunion - Trois-Bassins Long Trail

Maratony Świata #080: Reunion cz.3 – Trois-Bassins Long Trail 2023

Bałem się tego biegu. To nie były zwykłe sportowe emocje związane z oczekiwaniem na start; bałem się tego biegu jak chyba nigdy wcześniej żadnego innego.
Read More

Podróż 060: Wyspy Alandzkie cz.3 – Orrdalsklint

Także Wyspy Alandzkie mają swój najwyższy szczyt górski - nazywa się Orrdalsklint i ma 129 metrów wysokości. Zapraszam na film z zimowego wejścia :-)
Read More

Wyprawa 066: Reunion cz.1 – Reunion z drona

Góry, ocean, rzeki i dzika dżungla. Pająki, ptaki, jaszczurki i rekiny. Wszystkiego tam jest po sam sufit. Nie da się tym wypchać kieszeni ani nawet największej walizki. Przepaście, kaniony, urwiska, żleby. Tylko pustyni brakuje. A wszystko to soczyście przyprawione zielenią oraz pokropione ulewnymi deszczami, które regularnie atakują niczym wygłodniałe krokodyle.
Read More
1 2 3 5

Nie jestem szczególnym fanem gór. Owszem, jako podróżnik doceniam ich piękno, fascynuję się ich dzikością i niedostępnością. Nigdy jednak nie miałem wystarczająco dużo czasu by zarazić się do nich czymś więcej niż tylko podziwem. 

Góry zajmują bardzo dużą powierzchnię naszej planety. Są naturalną barierą zarówna dla ludzi, dla ich kultur, przyrody i klimatu. Po ich dwóch stronach mogą istnieć zupełnie inne, odseparowane od siebie światy. Góry zaś ze względu na swoją niedostępność są naturalną enklawą dla wszelkiego rodzaju mniejszości. Często, podobnie jak gęste dżungle – stanowią ostoję ginących gatunków i całych cywilizacji. Niestety także ostoję wielu partyzantek i przemytników.

Jako podróżnik nie mogę ignorować gór, pozostaje mi zaprzyjaźnienie się z nimi. Jest to przyjaźń zdystansowana, degustowana z pewnej odległości, choć czasem nie mam innego wyboru jak przejść z nimi do bliższego kontaktu. Z braku doświadczenia robię to jednak spokojnie, powoli i z umiarkowaniem. Nie stawiam sobie wyzwań wspinania na 6-cio tysięczniki. Mój obecny rekord to 4.567 metrów.

Zdobywanie wysokich gór wymaga czasu, planowania, oraz długotrwałych wypraw. Zazwyczaj nie dysponuję podczas podróży ani jednym, ani drugim. Dlatego też najbardziej zauroczyło mnie kiedyś zdobywanie najwyższej góry Gambii – wzgórza Red Rock wznoszącego się na wysokość… 53 metrów nad poziom morza. Choć nie mogę tak do końca pochwalić się zdobyciem tego szczytu – z prostej przyczyny: nie udało nam się go znaleźć.

Oczywiście trochę żartuję. Góry są piękne, i gdy tylko mogę – oraz czas na to pozwala – szukam w górach niewielkich, stonowanych wyzwań – bardziej turystycznych niż eksploracyjnych. Mam na swoim koncie kilka wulkanów, do których czuję szczególny sentyment ze względu na rozpościerające się z ich wierzchołków oraz zboczy niepowtarzalne widoki. Mam nadzieję, że będzie ich w przyszłości jeszcze więcej.

#Góry