Patagonia

Patagonia to jeden z najbardziej pożądanych obszarów podróżniczych na świecie. I nic w tym dziwnego – to bezkresne przestrzenie pełne gór, lodowców, pierwotnych lasów i jezior. Miejsce położone na południowych krańcach Ameryki Południowej, wciąż niewiele tylko dotknięte ręką ludzką. To milion kilometrów kwadratowych czekających na eksplorację pieszo, konno, samochodem terenowym.

Przylądek Horn

Podróż 001: Chile cz.2 – Przylądek Horn i inne kłopoty

Dziesięć lat temu stojąc na pokładzie statku Akademik Siergiej Wawiłow patrzyłem na Przylądek Horn. To miejsce, które przez setki lat budziło grozę marynarzy...
Read More

Podróż 001: Antarktyda cz.2 – Cieśnina Drake’a

Antarktyda leży w odległości nieco ponad tysiąca kilometrów na południe od przylądka Horn. Tym co rozdziela oba te miejsca jest legendarna Cieśnina Drake’a…
Read More

Podróż 001: Antarktyda cz.1 – Ushuaia i kraniec świata

Ushuaia to najbardziej na południe położone miasto naszej planety. To także miejsce, z którego startuje większość ekspedycji udających się na Antarktydę...
Read More

Patagonia (Patagonica) to kraina geograficzna położona w południowej części Ameryki Południowej na terenie Argentyny oraz Chile. Znajduje się między oceanami Atlantyckim a Spokojnym, sięga na północ po rzekę Rio Negro i obejmuje powierzchnię około 1 043 076 kilometrów kwadratowych (z czego 670.000 należy do Argentyny, a reszta do Chile). Patagonię zamieszkują ją ok. 2 miliony ludzi.

W Patagonii miałem przyjemność być – jak na razie – tylko raz. W dodatku zaledwie „przejazdem”, podczas wyprawy na Antarktydę. Spędziłem dzień w Ushuaia – najbardziej na południe położonym mieście świata. Ale ten maksymalnie aktywny dzień, choć to przecież absolutne nic – wystarczył, bym zakochał się w tym regionie po uszy. Jedno spojrzenie na otaczające góry, lodowce i doliny wystarcza, by zakotwiczyć w tym miejscu swoje myśli na długo.

Obszar odpowiadający wielkością trzem Polską zamieszkuje zaledwie dwieście tysięcy ludzi. To i tak dużo jak na miejsce tak nieprzyjazne i odległe. Zapraszam Was do obejrzenia filmu, w którym w skrócie pokazuję historię zamieszkujących w przeszłości te tereny ludów pierwotnych. Historię tragiczną i już niestety definitywnie zamkniętą.

Patagonia leży na terenie dwóch Państw – Argentyny i Chile. Jest to trudne sąsiedztwo, gdyż oba te kraje dość uporczywie rywalizują ze sobą zarówno o tutejsze zasoby jak i okoliczne wyspy. Na podstawie praw własności do nich owych skrawków lądów wysnuwają także roszczenia do odległej o ponad tysiąc kilometrów dalej na południe Antarktydy.

Nie będę strzępił języka – więcej opowiem jak w końcu na tę Patagonię dotrę. Muszą tylko znaleźć odpowiedni ku temu bieg – najlepiej wielodniową „etapówkę” prowadzącą z zachodu na wschód!

#Patagonia #CieśninaDrake #Horn