Patagonia

Nieco ponad tysiąc kilometrów dzieli najbardziej na południe położone regiony Ameryki od Szetlandów Południowych – przedsionka Antarktydy. Owe miejsce to słynna Cieśnina Drake’a – jedne z najbardziej niegościnnych wód świata. My jednak podczas naszego rejsu na Antarktydę mieliśmy niebywałe szczęście: miejsce w którym spotykają się dwa oceany – Spokojny i Atlantycki – przywitało nas niespotykanie...
Read More
A gdyby tak kiedyś wieczorem, niespodzianie, zupełnie z zaskoczenia… naszła Was ochota pojechać na Antarktydę? To jak to zrobić? Którędy? Czy się „da”? W pierwszej części opowieści o mojej wyprawie na Antarktydę postaram się przekazać Wam podstawowe informacje na ten temat. Na początek pokażę pierwszy etap podróży na najdalszy kontynent. Przed Wami Ushuaia – najbardziej...
Read More

Patagonia to jeden z najbardziej pożądanych obszarów podróżniczych na świecie. I nic w tym dziwnego – to bezkresne przestrzenie pełne gór, lodowców, pierwotnych lasów i jezior. Miejsce położone na południowych krańcach Ameryki Południowej, wciąż niewiele tylko dotknięte ręką ludzką. To milion kilometrów kwadratowych czekających na eksplorację pieszo, konno, samochodem terenowym.

W Patagonii miałem przyjemność być – jak na razie – tylko raz. W dodatku zaledwie „przejazdem”, podczas wyprawy na Antarktydę. Spędziłem dzień w Ushuaia – najbardziej na południe położonym mieście świata. Ale ten maksymalnie aktywny dzień, choć to przecież absolutne nic – wystarczył, bym zakochał się w tym regionie po uszy. Jedno spojrzenie na otaczające góry, lodowce i doliny wystarcza, by zakotwiczyć w tym miejscu swoje myśli na długo.

Obszar odpowiadający wielkością trzem Polską zamieszkuje zaledwie dwieście tysięcy ludzi. To i tak dużo jak na miejsce tak nieprzyjazne i odległe. Zapraszam Was do obejrzenia filmu, w którym w skrócie pokazuję historię zamieszkujących w przeszłości te tereny ludów pierwotnych. Historię tragiczną i już niestety definitywnie zamkniętą.

Patagonia leży na terenie dwóch Państw – Argentyny i Chile. Jest to trudne sąsiedztwo, gdyż oba te kraje dość uporczywie rywalizują ze sobą zarówno o tutejsze zasoby jak i okoliczne wyspy. Na podstawie praw własności do nich owych skrawków lądów wysnuwają także roszczenia do odległej o ponad tysiąc kilometrów dalej na południe Antarktydy.

Nie będę strzępił języka – więcej opowiem jak w końcu na tę Patagonię dotrę. Muszą tylko znaleźć odpowiedni ku temu bieg – najlepiej wielodniową „etapówkę” prowadzącą z zachodu na wschód!

#Patagonia #CieśninaDrake #Horn