Łotwa

Mógłbym mądrzyć się na temat Łotwy, bo każdy mądrzyć się lubi. Niestety… choć byłem w tym kraju „już” dwa razy, to za każdym razem tak krótko, że nie było szans na jego zwiedzenie i „zapoznanie” klimatu. Ze względu na moją wrodzoną skromność z opisywaniem Łotwy muszę więc na moim blogu poczekać do kolejnego przyjazdu…

Maratony Świata #061: Łotwa cz.1 – Riga Marathon 2021

Maraton pod względem technicznym zorganizowany był bardzo dobrze, co zresztą wymuszone było licznymi wspomnianymi obostrzeniami – tutaj na amatorkę nie było miejsca.
Read More

Tymczasem dla zapełnienia pustej kartki w tym blogu napiszę tylko, Łotwa to rzeczywiście nieduży kraj – 65 tysięcy kilometrów kwadratowych powierzchni, tyle co łącznie województwo mazowieckie oraz wielkopolskie. Pod tym względem Łotwa zajmuje 123 miejsce na świecie (mimo wszystko nie najgorzej!) Liczba obywateli nie przekracza dwóch milionów (oficjalnie 1.950.000) i wciąż spada.

Większość Łotyszy mieszka w stolicy kraju – w Rydze (658 tysięcy) – i co ciekawe, miasto jeszcze w 1991 roku zamieszkiwało aż 908 tysięcy. Spadek liczby mieszkańców wynika zarówno z faktu, że wielu Łotyszy wyemigrowało na zachód po przystąpieniu do UE, jak i z tego, że duża procentowo liczba osób zamieszkujących Łotwę do czasu upadku ZSRR stanowili obywatele Rosji, Białorusi i Ukrainy. Po odzyskaniu niepodległości przez Łotwę zaczęli oni opuszczać ten kraj.

Z pewnością będzie o czym pisać gdy się głębiej pogrzebie!

#Łotwa #Latvia

Obejrzyj zdjęcia z wyprawy do Łotwy: