Europa

Wyprawa 056: Finlandia cz.6 – Kurhany z epoki brązu w Sammallahdenmäki, UNESCO #41 (579)

Około dwustu kilometrów na północny-zachód od Helsinek, kilkanaście kilometrów od dzisiejszego wybrzeża Zatoki Botnickiej, znajduje się długie na 700 metrów wzgórze. Dziś porasta je gęsty las…
Read More

Wyprawa 055: Wyspa Man cz.2 – Old Kirk Braddan

Cmentarz jest stary, powstał już w XIII wieku wraz z znajdującym się na jego terenie kościołem – choć bardziej prawidłowe będzie stwierdzenie, że to cmentarz powstał „przy kościele” a nie na odwrót. Cmentarz jak większość angielskich cmentarzy jest przeuroczy w swoim wyjątkowym, tutejszym stylu.
Read More

Wyprawa 059: Albania cz.4 – Tirana

Miasto rośnie jak na drożdżach – widać to od razu. Jeszcze niedawno było zapadłym, jednym z wielu zapomnianych przez świat bałkańskich miejsc. I tak wciąż jest na peryferyjnych dzielnicach: moje ulubione porównanie to „Polska lat 90-tych”. Jednak centrum to zupełnie inna para kaloszy – tutaj, przy Placu Skanderbega miasto skoczyło o kilkanaście lat do przodu.
Read More

Wyprawa 061: Cypr cz.4 – Wąwóz Avakas

Wąwóz Avakas leży w zachodniej części Cypru. Nie jest może imponująco dużym kanionem, ale pomimo to jest zaskakująco interesujący. Wąwóz nie jest szczególnie uczęszczaną i promowaną atrakcją wyspy, więc w jego wnętrzu liczyć możemy na odrobinę samotności.
Read More

Muzyka Świata #010: Bośnia i Hercegowina cz.10

Uliczny artysta grający nocą na słynnym moście w Mostarze. Skromne możliwości instrumentu, więc tym razem i wykonanie skromne. Nie każda muzyka może być od razu hitem.
Read More

The Polska #61: Gdzie leży środek Polski? (PUB)

Wielu osobom wydaje się, że doskonale wiedzą gdzie znajduje się środek Polski: w położonej kilkadziesiąt kilometrów na północ od Łodzi gminie Piątek. Ja też tak myślałem; przecież stoi tam nawet okolicznościowy pomnik „Geometryczny Środek Polski”. Fajnie, ale problem w tym, że nie jest to prawda..
Read More

The Polska #60: Kolej podziemna w Bochni, UNESCO #40 (32-002)

Tak jak w całym górnictwie, tak i tutaj rolę zwierzęcia pociągowego zajęły lokomotywy. Oczywiście były to specjalne, małe, mieszczące się w wąskich chodnikach maszyny wąskotorowe, do których podpinano tak samo nieduże wagoniki…
Read More

Wyprawa 059: Albania cz.3 – Cmentarz Męczenników w Tiranie

Cmentarz Męczenników powstał w 1971 roku z pomysłu ówczesnego „władcy” Albanii – Envera Hodży. Początkowo jego pełna nazwa brzmiała Cmentarza Męczenników II Wojny Światowej…
Read More

The Polska #59: Opuszczona stacja kolejowa Mysłakowice

Przyglądając się udostępnionym fotografiom miałem wrażenie, że tę budowlę już kiedyś widziałem. I rzeczywiście: dwa lata temu zawędrowałem na stację w Mysłakowicach; już wtedy znajdowała się ona w opłakanym stanie, a na wiatach wisiały tabliczki z napisem: uwaga…
Read More
1 2 3 11