Kraje nadbałtyckie

Kopalnia Tytyri
Finlandia pożegnała nas atrakcją, którą znaleźliśmy zupełnie przypadkiem. To położona 60 km na zachód od Helsinek kopalnia Tytyri...
Read More
Elbtunnel Hamburg
Niemcy przez wiele lat znajdowały się w czołówce inżynieryjnego postępu. Jednym z mniej znanych przełomowych rozwiązań jest tzw. stary tunel pod Łabą w Hamburgu...
Read More
Także Wyspy Alandzkie mają swój najwyższy szczyt górski - nazywa się Orrdalsklint i ma 129 metrów wysokości. Zapraszam na film z zimowego wejścia :-)
Read More
Pamiętam, że przez Litwę przejeżdżałem jakieś dwa – a może trzy lata temu. Jechałem na Białoruś, i nagle na jednej z wiosek zauważyliśmy niewielki, gęsto zarośnięty cmentarz..
Read More
Gdybyście jakimś cudem lubili senność, bezcelowe spacery po deptakach oraz lody po 4 euro za gałkę, to polecam Turku. Z nudów zrobiłem kilkanaście zdjęć – i tyle.
Read More
Jechaliśmy do tego kościeła i z każdą kolejną godziną coraz bardziej byłem przekonany, że lada chwila wybuchnie bunt na pokładzie mojego samochodu…
Read More
Około dwustu kilometrów na północny-zachód od Helsinek, kilkanaście kilometrów od dzisiejszego wybrzeża Zatoki Botnickiej, znajduje się długie na 700 metrów wzgórze. Dziś porasta je gęsty las…
Read More
Właśnie dobiega końca 31 grudnia, to już ostatni dzień w roku – a ja wciąż nie zrobiłem relacji z jednej z imprez: sierpniowego maratonu w fińskim Turku. Z maratonu Paavo Nurmiego. Jaki był ten bieg?
Read More
Z tym maratonem na Wyspach Alandzkich to było tak: jakiś rok temu napisał do mnie ktoś z pytaniem, czy nie chciałbym pojechać z nim na maraton na Wyspach Alandzkich. On bardzo chce, i wie, że to świetne miejsce – a że ja jestem podróżnikiem, to może też bym chciał, bo we dwóch jest raźniej. Moja...
Read More
1 2

Kraje Nadbałtyckie (lub inaczej – kraje bałtyckie) to wspólna geopolityczna nazwa trzech niewielkich państwa położonych nad południowo-wschodnim Bałtykiem: Litwy, Łotwy i Estonii. Wszystkie trzy są dość bliskie sercu Polaków, choć z oczywistych względów największym sentymentem darzymy Litwę. A będąc dokładnym – ten sentyment dotyczy raczej terytorium obecnej Litwy a nie jej mieszkańców, gdyż przyjaźnienie się z samymi Litwinami nie wychodzi nam już od co najmniej stu lat (i z wzajemnością)

Kraje Bałtyckie zajmują obszar 175 tysięcy kilometrów kwadratowych, czyli nawet łącznie mają powierzchnię zaledwie mniej więcej połowy Polski. Z ludnością też nie jest najwspanialej – Estonia liczy sobie 1.32 miliona mieszkańców, Łotwa 1.95 miliona, a największa z nich Litwa – 2.83 miliona. Łącznie jest to więc 6.2 miliona mieszkańców.

Z tych też względów od lat pojawiały się na arenie międzynarodowej plany połączenia jakąś formą unii tych trzech krajów tak, by mogły wspólnie zaznaczyć swoje istnienie także na arenie międzynarodowej. Pojedynczo są zupełnie nieliczącymi się graczami, natomiast w trójkę miałaby to być już „jakaś siła”. Jaka? Trudno powiedzieć, gdyż prawdą jest iż Litwie Łotwie i Estonii zupełnie nie jest ze sobą po drodze. Każdy z tych krajów jest diametralnie inny – zarówno jeżeli chodzi o historię, społeczność czy korzenie. Łączy je tylko położenie geograficzne i niewiele więcej. Osobiście sensu w ich połączeniu nie widzę – choć nie jest to temat na dyskusję nas tym blogu.

Po krajach bałtyckich podróżuje się miło, choć na mapie odległości wydają się znacznie mniejsze. Dość powiedzieć, że aby wjechać na Litwę trzeba już trochę czasu poświęcić na samą podróż (w zależności oczywiście od miejsca startu w Polsce). Przejechanie na Łotwę to kolejne kilka godzin – a dojazd gdzieś w dalsze, północne regiony Estonii to już – przykładowo z Warszawy – odległość nawet 1150 kilometrów. Prawie tyle, co do Puli w Chorwacji.

Do krajów bałtyckich będę wracał, bo choć atrakcji turystycznych nie jest tam zbyt wiele, to samo ich poszukiwanie i łączenie z historią naszego kraju daje dużo satysfakcji. Nie znajdziecie tam jednak ani gór, ani jaskiń, ani ciepłych mórz południowych. Są za to zielone równiny poprzecinane licznymi rzekami i wciąż dość przepastne lasy. Natomiast historia tych regionów nadrabia z nawiązką wszystkie powyższe braki.

#Litwa #Łotwa #Estonia #krajebałtyckie #krajenadbałtyckie