Archipelag Maskarenów

Archipelag Maskarenów to grupa wysp położonych na Oceanie Indyjskim, kilkaset kilometrów na wschód od Madagaskaru. W jego skład wchodzą wyspy Reunion, Mauritius, Rodrigues oraz złożona z kilkunastu małych wysepek Ławica Cargados Carajos.

Archipelag znany był już od średniowiecza – odwiedzali go arabscy żeglarze. Dla Europy odkryli go w 1512 roku Portugalczycy – a dokładniej flotylla portugalskiego żeglarza i odkrywcy Pedro Mascarenhas’a, stąd i nazwa. Przez kilkadziesiąt lat znajdowały się tutaj bazy Holendrów, ale ostatecznie wyspy skolonizowali Francuzi.

Wyprawa 066: Reunion cz.1 – Reunion z drona

Góry, ocean, rzeki i dzika dżungla. Pająki, ptaki, jaszczurki i rekiny. Wszystkiego tam jest po sam sufit. Nie da się tym wypchać kieszeni ani nawet największej walizki. Przepaście, kaniony, urwiska, żleby. Tylko pustyni brakuje. A wszystko to soczyście przyprawione zielenią oraz pokropione ulewnymi deszczami, które regularnie atakują niczym wygłodniałe krokodyle.
Read More

Wyprawa 066: Mauritius cz.4 – Świątynia Shri Vinayagar Seedalamen Kovil

Świątynia Shri Vinayagar Seedalamen Kovil była pierwszą rzeczą, którą zobaczyliśmy po opuszczeniu lotniska i wynajęciu samochodu…
Read More

Maratony Świata #079: Mauritius cz.3 – Dodo Ultra Trail 2023

Głównym dystansem imprezy jest bieg na dystansie nieco ponad 50 kilometrów. Trasa prowadzi po górach i dżungli wyspy: przez błotniste wąwozy, rwące rzeki oraz lesiste szczyty parku narodowego Black River Gorges…
Read More

Wyprawa 066 – Relacja na żywo z Archipelagu Maskarenów

Zapraszam Was do śledzenia „na żywo” mojej kolejnej podróży. Tym razem celem jest Archipelag Maskarenów – zespół wysp położonych na Oceanie Indyjskim…
Read More

Maratony Świata #008: Mauritius cz.2 – Mauritius Marathon 2017

Maraton startował o 6:30 rano, i było jeszcze ciemno. Musicie wiedzieć, że Mauritius leży na południowej półkuli więc w lipcu tam jest środek zimy. To było bardzo śmieszne, gdy…
Read More

Wyprawa 008: Mauritius cz.1 – Gwiazda Oceanu

Jedna z politycznych legend 30-lecia międzywojennego głosi, że Polska miała duże szanse, by największa wyspa Oceanu Indyjskiego – Madagaskar – stała się naszą kolonią. Po co nam jednak Madagaskar, gdy dosłownie tuż obok leży cudowny Mauritius?
Read More

#ArchipelagMaskarenów #Maskareny

W 1814 roku archipelag przejęli Brytyjczycy, którzy znieśli panujące tu niewolnictwo. Obecnie wyspy stanowią niepodległe państwo – Mauritius – z wyłączeniem największej wyspy archipelagu (Reunion) która jest częścią Unii Europejskiej (jako departament Francji)

Na archipelag miałem przyjemność zawędrować aż dwukrotnie – raz nieco turystycznie wraz z rodziną i przyjaciółmi w 2018 roku, a drugi raz już całkowicie wyprawowo – w 2023 roku.

[…] Archipelag powstał z jednej dużej wyspy rozczłonkowanej na mniejsze części przez transgresję morską. Całkowita powierzchnia lądów wynosi 4,6 tys. kilometrów kw. i są one w przeważającej części wyżynno-górzyste – wraz z wierzchołkami wulkanicznymi. Najwyższym szczytem jest położony na wyspie Reunion szczyt Piton des Neiges o wysokości 3070 m n.p.m. który jest zarazem najwyższą górą Oceanu Indyjskiego. Na wyspach panuje klimat gorący i wilgotny […] – za Wiki.

#Reunion #Mauritius #Rodriguez