Pierwszy raz zobaczyłem Maraya Hall wczesnym rankiem, podczas biegu ultra zorganizowanego w 2020 roku na pustyni w pobliżu miasta Al Ula. To właściwie nawet nie był poranek, tylko późna noc – ten najbardziej płochliwy moment przemiany ciemności w jasność. W pierwszym momencie myślałem, że widzę pożar na nieodległym horyzoncie – ale co może się palić na pustyni? Dopiero gdy podbiegliśmy bliżej okazało się, że widzimy budynek, od którego odbijają się pierwsze promienie wschodzącego słońca…

Arabia Saudyjska Al Ula Maraya Hall

Jestem pewien, że Mickiewicz, Słowacki – i każdy inny poeta – byliby zachwyceni na ten widok. Wyłaniające się powoli zza gór słońce odbijało się w szklanych ścianach budynku i wręcz oślepiało krwistą czerwienią. Nagrałem kamerą kilka ujęć – Eco Trail Ultra Marathon – i pobiegliśmy dalej, bo gonił nas limit czasu…

Zupełnie niespodziewanie po raz drugi pojawiłem się w tym miejscu dwa lata później. Zadzwonił do mnie znajomy z prośbą, bym go odebrał spod „opery”, bo właśnie zatrzymała do saudyjska policja. Nie było w tym nic niepokojącego – ot, po prostu nie biega się w krótkich spodenkach (czyli zasadniczo w majtkach…) po pustynnej okolicy kiedy tuż obok przebywa Szejk. Pod eskortą radiowozu podjechałem pod budynek i grzecznie podziękowałem mundurowym za przypilnowanie mojego przyjaciela. Suma summarum wyszło dobrze, bo inaczej nie udałoby mi się zrobić tych kilku zdjęć – obie drogi prowadzące do Marya Hall już na kilka kilometrów przed budynkiem zamykał wojskowy check-point; ale to historia na osobną opowieść, którą być może kiedyś Wam opowiem.

Hala widowiskowo – rozrywkowa Maraya jest położona w północno-zachodniej Arabii Saudyjskiej, pośrodku pustyni, na zupełnym pustkowiu – kilkanaście kilometrów od najbliższego miasta i innych zabudowań. Projekt w 2019 roku został zwycięzcą jednej z największych nagród architektonicznych na świecie: „Architizer Awards”. Budynek zaprojektował Florian Boje z Mediolanu.

Arabia Saudyjska Al Ula Maraya Hall

Maraya została wymyślona i zaprojektowana w ramach saudyjskiej wizji 2030 oraz zgodnie z podstawowymi wartościami RCU dotyczącymi rozwoju AlUla przy zastosowaniu wrażliwego i odpowiedzialnego podejścia. Region [w którym się znajduje budowla – mój przypis] to znaczący, nieodkryty cud archeologiczny […] – powiedział Phillip Jones, dyrektor ds. zarządzania destynacjami i marketingu w Royal Commission for AlUla (Saudi Arabia)

Maraya to jeden z cudów światowej architektury. Łącznie 9740 metrów kwadratowych luster dostarczonych przez Guardian Glass pokrywa zewnętrzne ściany sześciennej konstrukcji, odzwierciedlając rozległe i oszałamiające pustynne otoczenie AlUla. Budynek ustanowił także rekord Guinnessa jako największy lustrzany budynek na świecie ze swoim 26-metrowym teatrem – przeczytamy na branżowym portalu e-architect.com

W Maraya Hall odbywają się koncerty największych światowych gwiazd estrady, oraz sympozja i ekskluzywne konferencje. Z przymrużeniem oka wspomnę, że obok tej niezwykłej hali znajduje się lądowisko dla helikopterów, z którego może wygodnie operować jednocześnie nawet kilkanaście maszyn. Nie róbcie więc sobie wstydu, i nie starajcie się dojechać w to miejsce samochodem (ani tym bardziej dobiec jak mój przyjaciel !!) – w dobrym guście jest przylecieć po prostu helikopterem; szybko i wygodnie. O tym, że absolutnie nie jest to okolica dla backpakersów, niech zaświadczy także moja przygoda z 2020 roku: szukałem w tej okolicy noclegów i najtańsze było spanie w namiotach – w cenie 2500 złotych za dobę / osoby. Serio.

No ale jest pięknie!

Arabia Saudyjska Al Ula Maraya Hall

Zaciekawionych odsyłam do filmu reklamującego ten obiekt: www.experiencealula.com

Dla czytelników: spodobała Ci się ta opowieść? Zrewanżuj się i postaw mi wirtualną kawę – ten sympatyczny gest zmotywuje mnie do pracy nad kolejnymi materiałami.

Chcesz zobaczyć więcej zdjęć? Kliknij znaczniki na poniższej mapie.

Arabia Saudyjska – więcej losowych materiałów z wypraw: