Muzea

Wyprawa 058: Jersey cz.3 – Niemieckie fortyfikacje z okresu II wojny światowej

Leżąca w zachodniej części kanału La Manche  wyspa Jersey jest największą z Wysp Normandzkich. Niewiele osób wie o tym, że podczas II wojny światowej była ona miejscem niezwykle ciekawych wydarzeń
Read More

The Polska #058: Więzienie w Łęczycy

Do więzienia w Łęczycy trafiłem nieco przypadkiem; przejazdem – podczas powrotu z jednej z moich licznych podróży. Więzienie otoczone jest wysokim, około 4-5 metrowej wysokości murem, ale jego główny budynek – masywna czteropiętrowa budowla – i tak widoczny jest z daleka.
Read More

The Polska #053: Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej w Warszawie

Przy samej drodze stoją rzędem ustawione armaty, a zaledwie kilkanaście kroków dalej zwartym szeregiem celują w okna przejeżdżających samochodów… czołgi. Baczność! Witajcie w Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej!
Read More

The Polska #047: Skansen w Maurzycach

Większość z nas posiada głęboko wyryty w pamięci sielankowy obraz wsi: słoneczne wakacje, falujące łany zbóż, urokliwe drewniane chatki, często pokryte jeszcze słomą… To wspomnienie…
Read More

The Polska #019: Parowozownia Gniezno

Pierwsza linia kolejowa powstała w Anglii w 1825 roku. Wynalazek który zrewolucjonizować miał wkrótce światowy transport przyjął się błyskawicznie. Zaledwie 20 lat później istniała już kolej Warszawsko-Wiedeńska, pięć lat później z Berlina można było pociągiem dojechać przez Wrocław aż do Krakowa, a kolejna linia połączyła także Poznań ze Szczecinem. Nowe połączenia kolejowe powstawały w całej...
Read More

The Polska #009: Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie

Koleje wąskotorowe pojawiły się na ziemiach polskich już w drugiej połowie XIX wieku. Ich cechą identyfikacyjną jest mniejszy niż tzw. normalnotorowy rozstaw szyn. W zależności od zaboru linie wąskotorowe charakteryzowały się rozstawami od 1000 mm aż do zaledwie rekordowych 435 mm.  
Read More

#Muzea

Opis w opracowaniu