Himalaje i Karakorum

Łańcuch Himalajów leży na pograniczu południowej Azji i zachodnich Chin, ma ponad 2,5 tys. km długości oraz około 250 km szerokości. W Himalajach znajduje się 10 z 14 ośmiotysięczników. Szczyty przekraczające 8000 m n.p.m. tworzą Wielkie Himalaje, w których najniższe przełęcze przeważnie leżą powyżej 4000 m n.p.m. 

Karakorum to łańcuch górski na pograniczu Indii, Pakistanu i Chin, drugi pod względem wysokości na Ziemi.

Jaskinia Mahendry

Podróż 068: Nepal cz.6 – Mahendra Cave

Jaskinia Mahendra Cave znajduje się na obrzeżach miasta Pokhara. Nepal nie słynie z podziemnych atrakcji, ale w tym przypadku warto zajrzeć pod powierzchnię…
Read More
Nepal Lomanthang

Podróż 068: Nepal cz.5 – Lomanthang, UNESCO #57 (kandydat)

Królestwo Lo wymyka się jakimkolwiek skalom oceny. Choć zwiedziłem 1/3 świata, to Nepal wciąż odkrywa przede mną miejsca, które nokautują w pierwszej rundzie...
Read More

Podróż 068: Nepal cz.4 – Spotkałem legendarne Yeti?

Czy to możliwe, że podczas podróży przez Nepal - w trakcie marszu wzdłuż rzeki Kali Gandaki - znaleźliśmy ślady legendarnego Yeti?
Read More
Nepal - Zaginione Królestwo Lo

Podróż 068: Nepal cz.3 – Historia zaginionego Królestwa Lo, UNESCO #54 (kandydat)

Stolica Królestwa Lo została założona około 1380 roku n.e. przez przybyłego tutaj z północy tybetańskiego wojownika Amu Pala. Dziś jest to Nepal, ale kiedyś…
Read More

Szczyty przekraczające 8000 m n.p.m. tworzą Wielkie Himalaje, w których najniższe przełęcze leżą powyżej 4000 m n.p.m. Najwyższy szczyt to oczywiście Mount Everest o rekordowej wysokości 8848 m n.p.m. Od wschodu pasmo Wielkich Himalajów ogranicza dolina Brahmaputry a od zachodu dolina Indusu.

Wierzchołki Małych Himalajów sięgają średnio 2400 m n.p.m., tylko na zachodzie dochodzą do 4000 m n.p.m. Najniższe pasmo Siwalik ciągnie się wzdłuż całego systemu od Brahmaputry do Indusu, a jego wysokość nie przekracza 2000 m n.p.m.

Masyw Himalajów rozciąga się na terenach należących do następujących krajów:

  • Pakistan,
  • Indie,
  • Chiny (Tybet),
  • Nepal,
  • Bhutan.

Z kolei Karakorum znajduje się na zachód od Himalajów, na terenach następujących krajów:

  • Indie,
  • Pakistan,
  • Chiny.

Karakorum jest drugim pod względem wysokości łańcuchem górskim na Ziemi. Obszar ten należy do najbardziej zlodowaconych na kuli ziemskiej. W górach tych znajdują się największe lodowce górskie świata poza rejonami polarnymi; najdłuższy lodowiec Siachen ma 71 km długości. Najwyższy szczyt Karakorum – K2 – jest jednocześnie drugim co do wysokości szczytem świata.