Afryka Wschodnia

Afryka Wschodnia to prawdziwa perła wśród regionów tego kontynentu. Wystarczy rzut oka na mapę oraz na listę leżących w tym regionie krajów – a każdy podróżnik poczuje podniecenie połączone z pożądaniem. No dobra, wystarczy tych aluzji: po prostu zapraszam do moich opowieści!

Wyprawa 066: Reunion cz.1 – Reunion z drona

Góry, ocean, rzeki i dzika dżungla. Pająki, ptaki, jaszczurki i rekiny. Wszystkiego tam jest po sam sufit. Nie da się tym wypchać kieszeni ani nawet największej walizki. Przepaście, kaniony, urwiska, żleby. Tylko pustyni brakuje. A wszystko to soczyście przyprawione zielenią oraz pokropione ulewnymi deszczami, które regularnie atakują niczym wygłodniałe krokodyle.
Read More

Maratony Świata #079: Mauritius cz.3 – Dodo Ultra Trail 2023

O ultramaratonie na wyspie Mauritius dowiedziałem się z... plakatu wiszącego na słupie. Podczas pierwszego pobytu w tym kraju startowałem w maratonie ulicznym
Read More

Podróż 041: Tanzania cz.10 – Zaginiony świat Ngorongoro, UNESCO #29 (39)

Krater Ngorongoro położony jest w środkowo-wschodniej Afryce, około dwieście kilometrów na zachód od Kilimandżaro. Tanzania obfituje w wulkany...
Read More

Wyprawa 041: Tanzania cz.9 – Zanzibar i Stone Town, UNESCO #25 (173)

Stare przysłowie mówi: „Jeżeli byłeś na Zanzibarze, to nie byłeś w Tanzanii. A jeżeli byłeś w Tanzanii, to nie byłeś na Zanzibarze”. I jest to prawda…
Read More

PUB: Co można przywieźć z zagranicznej wyprawy? „Podróżnik” na gapę…

Ludzie podróżują po całym świecie, i w każdym kierunku. Samotnie, w parach, oraz w mniejszych bądź większych grupach. Zwykle są to podróże bez zwierząt gdyż nasi domowi ulubieńcy raczej nie przepadają za dalekimi wyprawami. Choć oczywiście i tutaj zdarzają się wyjątki! Bywa jednak i tak, że zwierzęta podróżują z nami bez naszej wiedzy – na...
Read More

Wyprawa 041: Tanzania cz.8 – Jak zorganizować samemu podróż do Tanzanii?

Ze względu na brak obostrzeń zdecydowanie najpopularniejszym od dłuższego już czasu kierunkiem wypraw „ku słońcu i tropikom” jest Zanzibar – tanzańska wyspa leżąca u wschodnich wybrzeży Afryki. Postaram się pokazać Wam jak taką wyprawę zorganizować… samemu!
Read More

Wyprawa 041: Tanzania cz.7 – Ile kosztuje podróż do Tanzanii?

Została już tylko jedna rzecz by domknąć tę wyprawę i pozostawić Tanzanię za sobą… Oczywiście czas na ceny i oceny, czyli na odpowiedzenie sobie na pytanie: ile to wszystko kosztowało, i czy było warto?
Read More

PUB: Wyprawa 041: Tanzania cz.6 – Serengeti National Park, UNESCO #9 (156)

W romansach pokazywali piękno Afryki. I nasza Lucy na taką właśnie Afrykę była przygotowana. Zapierające dech w piersiach wschody słońca, zwierzęta noszące w trąbach kwiaty, piękni młodzieńcy o muskularnej budowie – przepełnieni męskością i czcią do kobiet.
Read More
1 2

Afryka Wschodnia to umowny region geograficzny leżący na wschód od Nilu oraz od Wielkiego Rowu Afrykańskiego – wraz z wyspami należącymi do Afryki, ale leżącymi już na Oceanie Indyjskim. Do Afryki Wschodniej zazwyczaj zalicza się następujące państwa:

 1. Burundi
 2. Dżibuti
 3. Erytrea
 4. Etiopia
 5. Kenia
 6. Komory
 7. Madagaskar
 8. Mauritius
 9. Mozambik
 10. Rwanda
 11. Seszele
 12. Somalia
 13. Sudan
 14. Sudan Południowy
 15. Tanzania
 16. Uganda
 17. Reunion

Jak widać – całkiem sporo zwiedzania, a i kraje te są bardzo społecznie zróżnicowane: od silnie cywilizowanych (proszę się nie obrażać) jak Tanzania, Seszele czy Mauritius, aż po tzw. państwa rozbójnicze i niestabilne politycznie jak Sudan czy Somalia.

I tak, wiem doskonale – Reunion to nie kraj. Ale nie wyobrażam sobie, żebym go nie odwiedził… raz było już blisko! Reunion jest tak wspaniały, że w samą jego mapę na Google.Maps mogę wpatrywać się godzinami. A jak zacznę powiększać i przesuwać, to zwykle robi się za oknem poranek… Czemu ja jeszcze tam nie pojechałem, w czasach sprzed pandemii – gdy wystarczyło po prostu wsiąść w samolot do Francji, tam przesiąść się na samolot na Mauritius lub do Zanzibaru, tam przesiąść się w samolot do Reunion i już się było…

Natomiast kiedy patrzę na mapę Zanzibaru to mnie mdli. Nawet z kosmosu widzę tych niemieckich turystów oraz Tadzia i Zośkę z Bydgoszczy. Leżą, piją piwo na plaży i udają, że są w Afryce. Chociaż nie… jeszcze gorzej:  oni naprawdę myślą, że są w Afryce! „Gdzie byłeś w wakacje? W Afryce, na Zanzibarze, widziałem murzynów!”.  Dla mnie to jakaś masakra.