Afryka Wschodnia

Wyobraźcie sobie górę. Taką dużą – cztery, pięć kilometrów wysokości. I pewnego dnia ta wielka góra wylatuje w powietrze. Pozostaje po niej ogromna dziura w ziemi: 9 kilometrów średnicy, 600 metrów głębokości, 260 kilometrów kwadratowych powierzchni.
Read More
Stare przysłowie mówi: „Jeżeli byłeś na Zanzibarze, to nie byłeś w Tanzanii. A jeżeli byłeś w Tanzanii, to nie byłeś na Zanzibarze”. I jest to prawda…
Read More
Ludzie podróżują po całym świecie. W każdym kierunku. Samotnie, w parach, oraz w mniejszych bądź większych grupach. Zwykle są to podróże bez zwierząt gdyż nasi domowi ulubieńcy raczej nie przepadają za dalekimi wyprawami. Choć oczywiście i tutaj zdarzają się wyjątki. Bywa jednak i tak, że zwierzęta podróżują z nami bez naszej wiedzy… na gapę!
Read More
Ze względu na brak obostrzeń zdecydowanie najpopularniejszym od dłuższego już czasu kierunkiem wypraw „ku słońcu i tropikom” jest Zanzibar – tanzańska wyspa leżąca u wschodnich wybrzeży Afryki. Postaram się pokazać Wam jak taką wyprawę zorganizować… samemu!
Read More
Została już tylko jedna rzecz by domknąć tę wyprawę i pozostawić Tanzanię za sobą… Oczywiście czas na ceny i oceny, czyli na odpowiedzenie sobie na pytanie: ile to wszystko kosztowało, i czy było warto?
Read More
W romansach pokazywali piękno Afryki. I nasza Lucy na taką właśnie Afrykę była przygotowana. Zapierające dech w piersiach wschody słońca, zwierzęta noszące w trąbach kwiaty, piękni młodzieńcy o muskularnej budowie – przepełnieni męskością i czcią do kobiet.
Read More
O 6:30 rano, z kilkunastominutowym opóźnieniem stajemy na szczycie. W oddali, dokładnie nad masywem Kilimandżaro natura prezentuje nam swój niezwykły spektakl barw – wschód słońca.
Read More
Pomysł na start w maratonie w Tanzanii błąkał się po naszych umysłach od dobrych kilku miesięcy. Jednak okoliczności przyrody – o których napisano już setki tysięcy artykułów – były takie jak były, i decyzję o wyjeździe odkładaliśmy do ostatniej możliwej chwili. W końcu przyszedł jednak taki dzień, że czekać dłużej już nie można było –...
Read More
Czy zjadł Was kiedyś krokodyl? Skoro czytacie ten artykuł, to pewnie nie. Mnie też nigdy nie zjadł, choć było bardzo bardzo blisko…
Read More
1 2

No dobra, jestem zmęczony więc pójdę na łatwiznę i tym razem ordynarnie zerżnę informacje z wikipedii. Nigdy tak nie róbcie, bo staniecie się szybko niewiarygodni jako podróżnicy 🙂

Afryka Wschodnia to umowny region geograficzny leżący na wschód od Nilu oraz od Wielkiego Rowu Afrykańskiego – wraz z wyspami należącymi do Afryki ale leżącymi już na Oceanie Indyjskim. Do Afryki Wschodniej zazwyczaj zalicza się następujące państwa:

 1. Burundi
 2. Dżibuti
 3. Erytreę
 4. Etiopię
 5. Kenię
 6. Komory
 7. Madagaskar
 8. Mauritius
 9. Mozambik
 10. Rwandę
 11. Seszele
 12. Somalię
 13. Sudan
 14. Sudan Południowy
 15. Tanzanię
 16. Ugandę
 17. Reunion

Jak widać – całkiem sporo zwiedzania, a i kraje bardzo społecznie zróżnicowane: od silnie cywilizowanych (proszę się nie obrażać) jak Tanzania, Seszele czy Mauritius, aż po tzw. państwa rozbójnicze i niestabilne politycznie jak Sudan czy Somalia.

I tak, wiem doskonale – Reunion to nie kraj. Ale nie wyobrażam sobie, żebym go nie odwiedził… raz było już blisko! Reunion jest tak wspaniały, że w samą jego mapę na Google.Maps mogę wpatrywać się godzinami. A jak zacznę powiększać i przesuwać, to zwykle robi się rano… Czemu ja jeszcze tam nie pojechałem, w czasach sprzed pandemii – gdy wystarczyło po prostu wsiąść w samolot do Francji, tam przesiąść się na samolot na Mauritius lub do Zanzibaru, tam przesiąść się w samolot do Reunion i już się było…

No a jak patrzę na mapę Zanzibaru to mnie mdli. Nawet z kosmosu widzę tych niemieckich turystów oraz Tadzia i Zośkę z Bydgoszczy. Leżą, piją piwo na plaży i udają, że są w Afryce. Chociaż nie… jeszcze gorzej:  oni myślą, że są w Afryce. „Gdzie byłeś w wakacje? Ha, w Afryce, na Zanzibarze, widziałem murzynów!”.  Masakra.

#AfrykaWschodnia #Afryka