Pustynie

Czasem z całym tym podróżowaniem po świecie to się człowiek tak zakręci, że nie wie, gdzie ma przód, a gdzie tył. Po tym, jak zwiedziliśmy najstarszą stolicę Litwy – Kiernów – postanowiliśmy wraz z resztą naszej męskiej wycieczki odwiedzić w końcu Mierzeję Kurońską.
Read More
Główne cmentarzysko aut już dawno przekroczyło planowaną pojemność i dosłownie setki pojazdów stały poza ogrodzeniem. Czego tam nie ma! Samochody osobowe: w tym Corvette, Dodge, ciężarówki, autobusy…
Read More
Co pozostaje po jeziorze wielkości morza, które zniknęło? Błoto? Równina? Wielka dziura w ziemi? Zapraszam Was w podróż nad Morze Aralskie – w podróż po dnie jeziora, które kiedyś było czwartym największym jeziorem naszej planety. 
Read More
Nie mam siły na podbiegach, nie umiem zbiegać, a na „krzywym” płaskim czuję się niepewnie. Jakby Bóg chciał żebyśmy biegali w dzikim terenie, dałby nam chwytny ogon!
Read More
Kanion Szaryński (Charyn Canyon) to jedna z największych atrakcji przyrodniczych Kazachstanu. Ciągnąca się przez blisko 150 kilometrów „wielka dziura w ziemi” zaskakuje przybyszów tym bardziej, że…
Read More
Jeżeli jesteście osobami, które uszczęśliwia patrzenie na bogactwo – odseparowane od Was wysokim murem – to Dubaj Wam się spodoba. Bez dwóch zdań.
Read More
Do Arabii Saudyjskiej przyleciałem z Indii, z New Delhi z przesiadką w Omanie. Powrót do Polski natomiast przebiegał trasą Medina (Arabia) – Istambuł (Turcja) – Budapeszt (Węgry) – Warszawa (Polska). Ze względu na część lotów przebiegających tanimi liniami przesiadki zapewniły mi bardzo atrakcyjną cenę końcową: 850 pln.
Read More
1 2

Pierwsze co przychodzi nam do głowy na hasło „Pustynia” to obraz bezkresnej, ciągnącej się aż po horyzont równiny pełnej piachu. Poprzecinanej wydmami, zielonymi palmami oraz karawanami wielbłądów. I tak jak jest to obraz piękny i sielankowy, tak zupełnie nieprawdziwy. Piaszczyste pustynie z naszych wyobrażeń stanowią zaledwie niewielki procent ogóły pustyń. Są wśród pustyń mniejszością.

Najwięcej jest pustyń kamienistych i skalistych (tzw.hamada). To one potrafią ciągnąć się setkami i tysiącami kilometrów. Jałowe, pełne wietrzejących skał i wyschniętych dawno temu koryt rzek. Ten rodzaj pustyń jest tak monotonny i nijaki, że prawie nikt ich nie fotografuje – bo po co uwieczniać brzydotę? W efekcie są one wyparte ze świadomości większości ludzi, którzy nigdy na pustyni nie byli.

Jeszcze gorsze są pustynie żwirowe. Kamienie ciągnące się kilometrami nie przyciągają nikogo. Nawet najbardziej zawziętych podróżników…

Rodzajów pustyń jest jednak dużo więcej. Czasem zupełnie zaskakujących, jak np. pustynie słone lub lodowe. Te także potrafią ciągnąć się setkami kilometrów. Każde z nich – choć mają wspólną nazwę PUSTYNIE – to zupełnie inne biomy, różniące się między sobą absolutnie wszystkim. Temperaturami, ukształtowaniem powierzchni, fauną i florą. 

#Pustynia