Europa Zachodnia

Cesarz Trajan miał 45 lat gdy zasiadł na najwyższym urzędzie w imperium. W 98 roku naszej ery Rzym był niepodważalną, największą potęgą basenu Morza Śródziemnego. W stosunkach międzynarodowych jego władcy wyznawali zasadę „dziel i rządź”…
Read More
W ósmej części mojej muzycznej podróży przez świat zapraszam Was do Niemiec, do miejscowości Füssen. Taka niewielka impreza, być może urodziny lub imieniny 🙂
Read More
Opłata startowa była symboliczna: 35 funtów. Dużo drożej kosztował lot na wyspę; trzeba planować przelot z przesiadką w Anglii – może to być i Londyn, i Liverpool. Najdroższe zaś na miejscu są… noclegi. Niestety liczyć się trzeba z wydatkiem rzędu 400 złotych i więcej za dobę.
Read More
Księstwo Liechtensteinu ma 24 kilometry długości, i zaledwie od trzech do ośmiu kilometrów szerokości. By wyznaczyć 42-kilometrową trasę maratonu organizatorzy nie mieli zbyt wielkiego wyboru…
Read More
W Polsce wciąż wiele dużych imprez biegowych recepty na sukces frekwencyjny poszukuje w szybkiej i łatwej trasie. Całymi tygodniami organizatorzy naszych wielkich maratonów głowią się nad zagadką: jak jeszcze bardziej wyprostować i wypłaszczyć trasę biegu
Read More
Chyba każdy z nas kojarzy ten widok: długie rzędy białych, skromnych, wojskowych krzyży ciągnących się wzdłuż nienagannie skoszonych, zielonych trawników. To zapadający głęboko w pamięć obraz amerykańskich cmentarzy wojennych znanych nam głównie z wielu hollywoodzkich produkcji filmowych.
Read More
Skończyłem montować krótki film o biegu na Azorach. Niesamowitego, urywającego kapcie biegu ultra pośrodku Oceanu Atlantyckiego. Biegłem tam w 2019 roku. Krótkie ultra, 63 kilometry w niskich górach i w zimnej dżungli.
Read More
Wismar Wismar, i po Wismar – tak chciałbym podsumować moją krótką, bo zaledwie kilkugodzinną wizytę w niemieckim Wismar. I wiecie co? Tak właśnie podsumuję. Przyjechałem, „pstrykłem” kilka fotek, i pojechałem. Co tu dużo rozwodzić się w temacie, że mi się nie podobało? No nie podobało. I już.
Read More

Na pierwszy rzut oka określenie „Europa Zachodnia” wydaje się dość jednoznaczne – to kraje tzw. starych demokracji położone na zachód od linii wyznaczanej przez powojenny, zimnowojenny układ polityczny. A więc począwszy od Niemiec aż po Portugalię, i od Anglii aż po Włochy. Po choćby oględnym rzucie okiem na informatory geograficzne okazuje się, że takie pojęcie jest zupełnie błędne.

Dlaczego błędne? Głównie dlatego, że wynika ono z naszego lokalnego postrzegania stron świata. Wszystko to, co jest za zachód od Polski wydaje nam się Europą Zachodnią. Ma to oczywiście spore uzasadnienie historyczne, ale jest niezgodne z ogólnie przyjętymi podziałami naszego kontynentu. I tak, wg Organizacji Narodów Zjednoczonych w regionie Europy Zachodniej znajdują się tylko Austria, Holandia, Belgia, Liechtenstein, Luksemburg, Niemcy, Francja, Monako i Szwajcaria. A gdzie reszta? Gdzie więc leżą np. Włochy albo Hiszpania?

I już odpowiadam: Włochy,Hiszpania i Portugalia leżą w Europie Południowej. Przyznać jednak należy, że podziały takie są dość niejednoznacznie i nieintuicyjne. Choćby dlatego, że w takim przypadku i Portugalia i Chorwacja czy Czarnogóra leżą w jednej grupie.

Dodatkowe „zamieszanie” wprowadza klasyfikacja krajów wg CIA – ta do krajów Europy Zachodniej zalicza także wszystkie kraje Wysp Brytyjskich oraz Andorę, Gibraltar oraz Hiszpanię i Portugalię.

Na potrzeby mojego bloga pozwolicie że przyjmę jednak naszą starą, Polską, intuicyjną definicję. Kraje Europy Zachodniej to wszystko na zachód od byłych krajów demoludów (w tym całe Niemcy a nie tylko byłe tereny RFN) – bez krajów skandynawskich. Mam nadzieję, że radykalni geografowie wybaczą mi to pójście na skróty!

 1. Andora
 2. Austria
 3. Belgia
 4. Francja
 5. Gibraltar
 6. Hiszpania
 7. Holandia
 8. Niemcy
 9. Irlandia
 10. Irlandia Północna
 11. Islandia
 12. Lichtenstein
 13. Luksemburg
 14. Monako
 15. Portugalia
 16. San Marino
 17. Szwajcaria
 18. Watykan
 19. Wielka Brytania

Co ciekawe spora grupa geografów coraz bardziej skłania się ku tezie, że do tej grupy należy przenieść także Polskę, Czechy, Słowację i Węgry. Tutaj jednak, przynajmniej na razie, pozostawmy te kraje w Europie Środkowo-Wschodniej!

#EuropaZachodnia