Europa Zachodnia

Leżąca w zachodniej części kanału La Manche  wyspa Jersey jest największą z Wysp Normandzkich. Niewiele osób wie o tym, że podczas II wojny światowej była ona miejscem niezwykle ciekawych wydarzeń
Read More
Namęczyłem się z tym dzisiejszym opisem, że aż strach. Pisałem i kasowałem, pisałem i kasowałem. Chciałem stworzyć coś do śmiechu, albo do płaczu – a za każdym razem wychodziły mi zwykłe pisarskie placki ziemniaczane…
Read More
Tym razem nie wiem od czego zacząć. Może więc od początku? Jadąc wraz z przyjaciółmi samochodem do Liechtensteinu przejeżdżaliśmy przez Niemcy. To mało odkrywcze – po prostu tędy prowadzi najkrótsza droga. Ponieważ postanowiłem, że odwiedzę wszystkie obiekty UNESCO na całym świecie – to każdy taki wyjazd muszę wykorzystywać do granic wytrzymałości. Mojej – lub towarzyszy...
Read More
Nie lubię rozliczać kosztów moich wypraw – zwykle spycham je gdzieś tam hen daleko – na potem, na kiedyś, na „przy okazji”. Bo i co dobrego może wyniknąć z wyliczania ile pieniędzy wydałem na podróżnicze fanaberie?
Read More
Jestem zmęczony już tymi maratonami w Europie. Ile można biegać ciągle w tym samym kręgu kulturowym? Tu trawa jest zielona, chmury białe a na drodze nie spotkasz dzikich zwierząt. Każdy maraton wydaje mi się taki sam, różni się od siebie co najwyżej liczbą uczestników.
Read More
Cesarz Trajan miał 45 lat gdy zasiadł na najwyższym urzędzie w imperium. W 98 roku naszej ery Rzym był niepodważalną, największą potęgą basenu Morza Śródziemnego. W stosunkach międzynarodowych jego władcy wyznawali zasadę „dziel i rządź”…
Read More
W ósmej części mojej muzycznej podróży przez świat zapraszam Was do Niemiec, do miejscowości Füssen. Taka niewielka impreza, być może urodziny…
Read More
Opłata startowa była symboliczna: 35 funtów. Dużo drożej kosztował lot na wyspę; trzeba planować przelot z przesiadką w Anglii – może to być i Londyn, i Liverpool. Najdroższe zaś na miejscu są… noclegi. Niestety liczyć się trzeba z wydatkiem rzędu 400 złotych i więcej za dobę.
Read More
Księstwo Liechtensteinu ma 24 kilometry długości, i zaledwie od trzech do ośmiu kilometrów szerokości. By wyznaczyć 42-kilometrową trasę maratonu organizatorzy nie mieli zbyt wielkiego wyboru…
Read More

Na pierwszy rzut oka określenie „Europa Zachodnia” wydaje się dość jednoznaczne – to kraje tzw. starych demokracji położone na zachód od linii wyznaczanej przez powojenny, zimnowojenny układ polityczny. A więc począwszy od Niemiec aż po Portugalię, i od Anglii aż po Włochy. Po choćby oględnym rzucie okiem na informatory geograficzne okazuje się, że takie pojęcie jest zupełnie błędne.

Dlaczego błędne? Głównie dlatego, że wynika ono z naszego lokalnego postrzegania stron świata. Wszystko to, co jest za zachód od Polski wydaje nam się Europą Zachodnią. Ma to oczywiście spore uzasadnienie historyczne, ale jest niezgodne z ogólnie przyjętymi podziałami naszego kontynentu. I tak, wg Organizacji Narodów Zjednoczonych w regionie Europy Zachodniej znajdują się tylko Austria, Holandia, Belgia, Liechtenstein, Luksemburg, Niemcy, Francja, Monako i Szwajcaria. A gdzie reszta? Gdzie więc leżą np. Włochy albo Hiszpania?

I już odpowiadam: Włochy,Hiszpania i Portugalia leżą w Europie Południowej. Przyznać jednak należy, że podziały takie są dość niejednoznacznie i nieintuicyjne. Choćby dlatego, że w takim przypadku i Portugalia i Chorwacja czy Czarnogóra leżą w jednej grupie.

Dodatkowe „zamieszanie” wprowadza klasyfikacja krajów wg CIA – ta do krajów Europy Zachodniej zalicza także wszystkie kraje Wysp Brytyjskich oraz Andorę, Gibraltar oraz Hiszpanię i Portugalię.

Na potrzeby mojego bloga pozwolicie że przyjmę jednak naszą starą, Polską, intuicyjną definicję. Kraje Europy Zachodniej to wszystko na zachód od byłych krajów demoludów (w tym całe Niemcy a nie tylko byłe tereny RFN) – bez krajów skandynawskich. Mam nadzieję, że radykalni geografowie wybaczą mi to pójście na skróty!

 1. Andora
 2. Austria
 3. Belgia
 4. Francja
 5. Gibraltar
 6. Hiszpania
 7. Holandia
 8. Niemcy
 9. Irlandia
 10. Irlandia Północna
 11. Islandia
 12. Lichtenstein
 13. Luksemburg
 14. Monako
 15. Portugalia
 16. San Marino
 17. Szwajcaria
 18. Watykan
 19. Wielka Brytania

Co ciekawe spora grupa geografów coraz bardziej skłania się ku tezie, że do tej grupy należy przenieść także Polskę, Czechy, Słowację i Węgry. Tutaj jednak, przynajmniej na razie, pozostawmy te kraje w Europie Środkowo-Wschodniej!

#EuropaZachodnia