Europa Zachodnia

skończyłem montować krótki film o biegu na Azorach. Niesamowitego, urywającego kapcie biegu ultra pośrodku Oceanu Atlantyckiego. Biegłem tam w 2019 roku. Krótkie ultra, 63 kilometry w niskich górach i w zimnej dżungli.
Read More
Wismar Wismar, i po Wismar – tak chciałbym podsumować moją krótką, bo zaledwie kilkugodzinną wizytę w niemieckim Wismar. I wiecie co? Tak właśnie podsumuję. Przyjechałem, „pstrykłem” kilka fotek, i pojechałem. Co tu dużo rozwodzić się w temacie, że mi się nie podobało? No nie podobało. I już.
Read More
Ile kosztuje weekendowy wypad do jednego z najmniejszych krajów świata? To zależy od wielu czynników – od terminu wyjazdu, wybranego środka transportu oraz oczywiście od długości pobytu. W czerwcu 2021 roku wybraliśmy się tam ze znajomymi na maraton – spędziliśmy łącznie w San Marino trzy dni.
Read More
Kolumbaria mają zwykle kształt prostych ścian z niewielkimi niszami, które przeznaczone są do złożenia w nich urn z prochami zmarłych. W naszym kraju są to zwykle niewielkie budowle przeznaczone dla kilku lub kilkunastu urn, oszczędnie zdobione (lub wcale!) z miejscem przeznaczonym na przytwierdzenie tablicy  upamiętniającej zmarłego.
Read More
Rzym. Stolica Włoch. Wieczne Miasto. Każdy chciałby przyjechać tutaj choć raz w życiu, i spędzić w nim wspaniałe, niezapomniane wakacje – lub przynajmniej długi weekend. W końcu jak mówi popularne przysłowie – Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu.
Read More
Po zeszłotygodniowym bardzo słabym starcie w maratonie w Bratysławie zacząłem mocniej niż zwykle zastanawiać się na ile podczas maratonów przeszkadza mi kamera: troszeczkę, sporo czy może bardzo dużo? Postanowiłem to sprawdzić
Read More
San Marino ma swoje mroczne karty historii najnowszej. Wcale nie tak odległe jak mogłoby nam się wydawać. W 1957 roku w tym liczącym wtedy zaledwie 18 tysięcy mieszkańców kraju… wybuchła wojna domowa.
Read More
Co dzieje się na lotniskach w Europie Zachodniej? Panika, wyprowadzanie podróżnych z samolotów, zamykane granice. Polacy pozostawieni sami sobie bez pomocy placówek dyplomatycznych. Mateusz i Karolina, podróżnicy i maratończycy opowiadają o wstrząsających przeżyciach z ostatnich 48-godzin.
Read More

Na pierwszy rzut oka określenie „Europa Zachodnia” wydaje się dość jednoznaczne – to kraje tzw. starych demokracji położone na zachód od linii wyznaczanej przez powojenny, zimnowojenny układ polityczny. A więc począwszy od Niemiec aż po Portugalię, i od Anglii aż po Włochy. Po choćby oględnym rzucie okiem na informatory geograficzne okazuje się, że takie pojęcie jest zupełnie błędne.

Dlaczego błędne? Głównie dlatego, że wynika ono z naszego lokalnego postrzegania stron świata. Wszystko to, co jest za zachód od Polski wydaje nam się Europą Zachodnią. Ma to oczywiście spore uzasadnienie historyczne, ale jest niezgodne z ogólnie przyjętymi podziałami naszego kontynentu. I tak, wg Organizacji Narodów Zjednoczonych w regionie Europy Zachodniej znajdują się tylko Austria, Holandia, Belgia, Liechtenstein, Luksemburg, Niemcy, Francja, Monako i Szwajcaria. A gdzie reszta? Gdzie więc leżą np. Włochy albo Hiszpania?

I już odpowiadam: Włochy,Hiszpania i Portugalia leżą w Europie Południowej. Przyznać jednak należy, że podziały takie są dość niejednoznacznie i nieintuicyjne. Choćby dlatego, że w takim przypadku i Portugalia i Chorwacja czy Czarnogóra leżą w jednej grupie.

Dodatkowe „zamieszanie” wprowadza klasyfikacja krajów wg CIA – ta do krajów Europy Zachodniej zalicza także wszystkie kraje Wysp Brytyjskich oraz Andorę, Gibraltar oraz Hiszpanię i Portugalię.

Na potrzeby mojego bloga pozwolicie że przyjmę jednak naszą starą, Polską, intuicyjną definicję. Kraje Europy Zachodniej to wszystko na zachód od byłych krajów demoludów (w tym całe Niemcy a nie tylko byłe tereny RFN) – bez krajów skandynawskich. Mam nadzieję, że radykalni geografowie wybaczą mi to pójście na skróty!

 1. Andora
 2. Austria
 3. Belgia
 4. Francja
 5. Gibraltar
 6. Hiszpania
 7. Holandia
 8. Niemcy
 9. Irlandia
 10. Irlandia Północna
 11. Islandia
 12. Lichtenstein
 13. Luksemburg
 14. Monako
 15. Portugalia
 16. San Marino
 17. Szwajcaria
 18. Watykan
 19. Wielka Brytania

Co ciekawe spora grupa geografów coraz bardziej skłania się ku tezie, że do tej grupy należy przenieść także Polskę, Czechy, Słowację i Węgry. Tutaj jednak, przynajmniej na razie, pozostawmy te kraje w Europie Środkowo-Wschodniej!

#EuropaZachodnia