Afryka Północna

Rejs statkiem po najdłuższej rzece naszej planety jest przeżyciem niezapomnianym. Zamknijcie na chwilę oczy i wyobraźcie sobie błękitną rzekę dostojnie wijącą się przez niezmierzoną pustynię. Rzekę, która stworzyła Cywilizację Egipską.
Read More
W Hammamet po raz pierwszy w Afryce miałem przyjemność wejść do galerii lokalnego artysty pooglądać jego dzieła – i nie czuć się zobowiązanym kupić. Mogłem patrzeć na kondukt pogrzebowy nie mając jednocześnie tego wstrętnego wrażenia, że jestem turystycznym podglądaczem…
Read More
To miała być nasza kolejna przygoda związana z podróżą przez Egipt. Nie miałem jakichś wielkich oczekiwań w stosunku do przejazdu pociągiem na trasie Kair – Asuan; kolejowe wyprawy przez Kazachstan, Syberię czy Indie przekonały mnie, że ten sposób transportu jest fajny, ale dość monotonny. Okazało się, że byłem w błędzie; blisko 1000-kilometrowy przejazd „ekskluzywnym” pociągiem...
Read More
Kiedy wyszedłem z wnętrza Piramidy Cheopsa pomyślałem, że nic już bardziej niezwykłego w Egipcie mnie nie spotka. Jak się szybko okazało – byłem w błędzie. Na drugi dzień pojechaliśmy do Sakkary…
Read More
Piramidy w Gizie to jedne z najbardziej znanych zabytków starożytności – rozpoznawalne chyba przez wszystkich mieszkańców naszej planety. Napisano o nich tysiące książek i nakręcono setki filmów. To obowiązkowy cel wszystkich, którzy zawędrowali do Egiptu.
Read More
Na pomysł wyjazdu do Egiptu i startu w Luksorskim maratonie wpadłem pięć lat temu. Skusiły mnie znalezione w otchłaniach internetu opinie, że jest to… jeden z najgorzej zorganizowanych maratonów na świecie…
Read More
W końcu po latach marzeń, pewnego niedzielnego poranka, stanąłem na gruzach Kartaginy. Niestety nie ujrzałem jej – zgodnie z rzuconą przez zwycięskich Rzymian klątwą – miejsce to zostało całkowicie zburzone. Opowiem Wam dziś jak doszło do tego, że po dumnej stolicy imperium istniejącego przez setki lat, nie pozostał dziś kamień na kamieniu.
Read More
To był spokojny poranek. Wyruszyliśmy wąską, dość zaniedbaną drogą na wschód Tunezyjskich bezdroży. Nie było ani za dziko, ani zbyt cywilizowanie. Nawet słońce niby piekło, ale tak bez przekonania. Samochód toczył się sennie naprzód, a przewijające się widoki ani nie zapierały tchu w piersiach
Read More
Teraz, jak piszę ten krótki materiał, to okazuje się, że port w Bizercie ma niesamowitą historię: tutaj w latach 1920-1924 stacjonowała… flota Rosyjska. Flota „Białej Rosji” (tzw. Flota Wrangla), która uciekła z Krymu po zwycięstwie bolszewików.
Read More
1 2

A…. raz nie chce mi się pisać, więc skopiuję wyjątkowo z Wikipedii. Afryka Północna składa się z… no z Afryki Północnej, czyli takiej Europy Południowej tylko że po drugiej stronie Morza Śródziemnego. Od praktycznie zawsze była częścią jakichś imperiów: Fenicjan, Cesarstwa Rzymskiego, Bizancjum, Wandalów, Arabów czy w końcu koloni Włoskich, Francuskich i Brytyjskich. Pod tym też względem w pewien specyficzny sposób „pachnie” tam Europą.

Jakie kraje zaliczane są do regionu Afryki Północnej? Patrząc „od lewej” strony będą to:

  • Marokoko,
  • Algieriere,
  • Tunezistan,
  • Libianon,
  • Egypt.

Panowie geografowie dodają jeszcze zwykle kraje, które nie mają linii brzegowej z Morzem Śródziemnym:

  • Sudan,
  • Mauretania,
  • Sahara Zachodnia.

Można także spotkać się z opiniami, że region ten tworzą także:

  • Etiopia,
  • Erytrea,
  • Dżibuti.