Ocean Antarktyczny

Wsiedliśmy na okręt i popłynęliśmy na Antarktydę. „Plum tralala chlapie fala, po głębinie statek płynie” – ten wiersz znają wszyscy, którzy w 1988 roku kupili komiks „Kajko i Kokosz”. Zaraz po wypłynięciu z argentyńskiego portu w Ushuaia na naszym statku zarządzono ćwiczenia ewakuacyjne…
Read More
Najbardziej odległy, posępny i niegościnny ze wszystkich kontynentów naszej planety. Ostatni odkryty przez człowieka duży ląd – po raz pierwszy dostrzeżony zaledwie dwieście lat temu – w 1820 roku.
Read More
Dojazd to najdroższy składnik takiej wyprawy. Na Antarktydę najwygodniej dopłynąć specjalnym statkiem „podróżniczym” w ramach wielu odbywających się każdego roku wypraw. Takie podróże organizuje kilka wyspecjalizowanych firm. Czarterują one statki wraz z załogami – znajdziecie je bez problemu w sieci. Oczywiście można…
Read More
W pięciu poprzednich odcinkach mojej opowieści o wyprawie na Antarktydę opowiadałem Wam o tym jak na nią dotrzeć, ile kosztuje taka wyprawa, oraz pokazywałem jej surowe piękno. Czas powoli żegnać się z tym najbardziej oddalonym od cywilizacji kontynentem. Żeby jednak nasza opowieść była kompletna wypada powiedzieć także trochę o przeszłości, a także o przyszłości tego...
Read More
Zatoka Paradise Bay to jedno z najbardziej fantastycznych miejsc nas całym kontynencie. Pokażę Wam dziś widoki, które powodują że dywany same się zawijają, niedźwiedzie znoszą jajka a chomiki układają wiersze. Oto nie biorąca jeńców zatoka Paradise Bay. Trzymajcie się swoich kciuków!
Read More
Czas w końcu wyjaśnić w jakim celu pojechałem na najdalszy kontynent. Wszak nie jest to miejsce, które odwiedza się na co dzień. Otóż na Antarktydę pojechałem przebiec tam… maraton.
Read More
W końcu dopłynęliśmy na Antarktydę. Ponieważ było daleko, to droga zajęła nam aż dwa odcinki… ale w końcu jesteśmy !!! Archipelag Szetlandów Południowych to najdalej na północ położona część Antarktydy stanowiąca naturalne przedłużenie Półwyspu Antarktycznego. To także pierwszy przystanek każdej wyprawy kierującej się drogą morską na ten najdalszy kontynent…
Read More
Nieco ponad tysiąc kilometrów dzieli najbardziej na południe położone regiony Ameryki od Szetlandów Południowych – przedsionka Antarktydy. Owe miejsce to słynna Cieśnina Drake’a – jedne z najbardziej niegościnnych wód świata. My jednak podczas naszego rejsu na Antarktydę mieliśmy niebywałe szczęście: miejsce w którym spotykają się dwa oceany – Spokojny i Atlantycki – przywitało nas niespotykanie...
Read More
A gdyby tak kiedyś wieczorem, niespodzianie, zupełnie z zaskoczenia… naszła Was ochota pojechać na Antarktydę? To jak to zrobić? Którędy? Czy się „da”? W pierwszej części opowieści o mojej wyprawie na Antarktydę postaram się przekazać Wam podstawowe informacje na ten temat. Na początek pokażę pierwszy etap podróży na najdalszy kontynent. Przed Wami Ushuaia – najbardziej...
Read More

Ile jest oceanów na świecie? Za moich szkolnych czasów uczono nas, że trzy: Atlantycki, Spokojny oraz Indyjski. Od tego czasu geografia jednak zrobiła spore postępy, i obecnie do owej wielkiej trójki dołączyły dwa kolejne – Oceany Arktyczny oraz Ocean Antarktyczny.

Skąd dwa nowe oceany? Wystarczy przewrócić globus na bok, by przekonać się, że całkiem duże przestrzenie wodne – na co dzień niemal niezauważalne – znajdują się w okolicach biegunów naszej planety. I są to obszary o bardzo dużym znaczeniu – gospodarczym, geopolitycznym oraz naturalnym – zasługujące na osobne traktowanie.

Ocean Antarktyczny, inaczej zwany Oceanem Południowym, rozciąga się z południa od wybrzeży Antarktydy do swojej północnej granicy wyznaczonej przez 60 równoleżnik południowy. Tam też sąsiaduje i miesza swoje wody z trzema największymi wspomnianymi już oceanami – Atlantyckim, Spokojnym i Indyjskim. Pod względem obszaru zajmującego 20.3 miliona kilometrów kwadratowych jest większy tylko od swojego odpowiednika położonego wokół bieguna północnego – Oceany Arktycznego.

W „zasięgu”oceanu znajduje się jedynie Antarktyda, Archipelag Antarktydzki oraz niewielka liczba pojedynczych wysp i małych, zwykle niezamieszkałych archipelagów. Średnia temperatura wody waha się od -2 stopni do +10. Średnia głębokość wynosi zaś 4-5 kilometrów. 

#OceanAntartkyczny #OceanPołudniowy