UNESCO – Mauzoleum Nachiczewana (kandydat)

0000 - Mauzoleum Nachiczewana (kandydat)

Europa / Azja, Azerbejdżan

Na początku XII wieku Nachiczewan stał się stolicą państwa Atabeków i przekształcił się w ośrodek sztuki budowlanej. W 1162 (557) architekt Adjemi, syn Abubekra, ukończył budowę mauzoleum syna głowy szejka Yusifa Kuseyira. Ośmiościan w planie budynku został wzniesiony z palonej cegły (20x20x4,5) i uzupełniony namiotem w formie ostrosłupa. Każda granica mauzoleum wyróżnia się niezależnym motywem ornamentu geometrycznego, zaznaczonego trójkątnymi sześciościanami w formie licowych bloków typu rbombus, przymocowanych do podłoża zasadniczego.

Wzdłuż szczytu budynku znajduje się szeroki pas furze z napisem z Koranu. Wewnętrzna przestrzeń mauzoleum jest podzielona na obszerną komorę górną i grobowiec. Grobowiec przykryty jest płaską kopułą. MAuzoleum we wsi Karabaglar. Na licowanym okrągłym cokole znajduje się plan wznoszącego się walca, którego kontur składa się z 12 zamkniętych półcylindrów, w przeszłości cylinder ten był zakończony namiotem stożkowym.

Powierzchnię budynku pokryto polichromowaną wykładziną o wzorzystej okładzinie. Połączenie turkusowej glazury i prostych cegieł tworzy siatkę dużych kwadratów umieszczonych w narożniku wypełnionym powtarzającym się napisem o konserwacji Koranu. Wzór okładziny dopełnia napis z białego fryzu, otoczony wąskimi terakotowymi koralami. Mleczarstwo – biała glazura napisu i jasny turkus roślinnego ornamentu eksponowane są na ciemnoniebieskim skrzelu fryzu.

Nieodwiedzone