UNESCO – Stożek błotny Lok-Batan (kandydat)

0000 - Stożek błotny Lok-Batan (kandydat)

Europa / Azja, Azerbejdżan

Stożek błotny „Lok-Batan” znajduje się na 40° 20′ 50″ szerokości geograficznej północnej i 49° 45′ 55″ długości geograficznej wschodniej w pobliżu osady Lok-Batan w dzielnicy Garadagh w mieście Baku, stolicy Republiki Azerbejdżanu. Stożek błotny „Lok-Batan” jest objęty ochroną państwa jako pomnik przyrody o szczególnym znaczeniu zgodnie z dekretem rządu Republiki Azerbejdżanu nr 167 z dnia 16 marca 1982 r.

Ten stożek błotny ma najliczniejszą (około 20)  ilości erupcji. Znajduje się na wysokości 130 metrów nad poziomem morza. Uniike wielu innych szyszek błotnych w „Lok-Batanie” nie ma gryfów błotnych. W strukturze geologicznej tego stożka błotnego występują osady górnego i środkowego pliocenu abszeronu, stadiów Aghdjagil oraz bogate warstwy. Osady te wypływają na powierzchnię w postaci grzbietu wokół stożka błotnego. Zasadniczo znajduje się na szczycie antykliny poprzecznej.

Pierwsza erupcja stożka błotnego miała miejsce w 1864 roku. Stożek błotny Lok-Batan jest jednym z unikalnych przedstawicieli 220 szalonych stożków znajdujących się na terytorium Republiki Azerbejdżanu i 600 stożków błotnych na Ziemi.

Odwiedzone, czeka na opracowanie