W dziale Mała Polska nie znajdziecie rozbudowanych opisów miejsc i historii – tego typu artykuły publikuję w The Polska. W Małej Polsce są natomiast krótkie fotoreportaże – wybrane zdjęcia z miast i wiosek będące efektem błyskawicznych wycieczek z aparatem w dłoni.

ŚLIWICE

  • Status: wieś
  • Województwo: kujwasko-pomorskie
  • Powiat: tucholski
  • Gmina: Śliwice

Liczna mieszkańców: 2509 – miejsce 22 / 2812 w Kujawsko-Pomorskim

Wiki – źródło informacji

Wieś wzmiankowano już w XIII w. W połowie XV wieku zapisana jako Sleybitcz. Od  czasów Batorego występowała w źródłach jako Śliwicze. Nazwa wsi pochodzi prawdopodobnie od porastającej niegdyś obficie tutejsze polany dzikiej śliwy tarniny, której gałązka widnieje obok jeleniego rogu w herbie gminy.

W 1942 roku okupanci niemieccy dokonali zmiany nazwy miejscowości na Schliewitz. W 1945 niemieckim komendantem miejscowości był Austriak z Wiednia Alois Hrudyczka, który przed wojną odbywał wyrok więzienia za zorganizowanie antyhitlerowskiego strajku w Torgau. Wieś została zdobyta przez jednostki Armii Czerwonej 18 II 1945

We wsi znajdują się dobrze zachowane ruiny zlikwidowanego kościoła ewangelickiego wzniesionego w latach 1896–1897 i funkcjonującego aż do roku 1945. Znajdują się po prawej stronie drogi do Tucholi, i obecnie są w prywatnych rękach.

Śliwice – rynek i najbliższe okolice
Śliwice – Janosik, czyli komis staroci w centrum wsi
Śliwice – kościół św. Katarzyny
Śliwice – cmentarz przy zlikwidowanym kościele ewangelickim
Śliwice – stacja kolejowa

Więcej materiałów z kategorii Mała Polska?