W dziale Mała Polska nie znajdziecie rozbudowanych opisów miejsc i historii – tego typu artykuły publikuję w The Polska. W Małej Polsce są natomiast krótkie fotoreportaże – wybrane zdjęcia z miast i wiosek będące efektem błyskawicznych wycieczek z aparatem w dłoni.

JAROSŁAWIEC

  • Status: wieś
  • Województwo: zachodniopomorskie
  • Powiat: sławieński
  • Gmina: Postomino

Liczna mieszkańców: 410 (2022) – miejsce 328 / 1738 (*)

* Liczna wsi w województwie zachodniopomorskim

Wiki – źródło informacji

Jarosławiec jest nadmorskim kurortem z bazą noclegową szacowaną na 30 tysięcy osób. Przy wschodniej części wsi do Morza Bałtyckiego uchodzi rzeka Głównica. Po wschodniej stronie miejscowości zlokalizowany jest poligon wojsk NATO. 

Jarosławiec po raz pierwszy wzmiankowany był w 1460 r. jako wieś rybacka Garzhouede. W mowie potocznej osadę nazywano również Röwershof. Nazwa miała pochodzić od niemieckiego rauben (rabować), ponieważ mieszkańcy plądrowali statki, które często miały rozbijać się na płytkich ławicach piasku przy Jarosławcu.

Miejscowość była pierwotnie rybacką osadą, której mieszkańcy trudnili się także poławianiem i obróbką bursztyni. Zajęcie to było niezwykle dochodowe. Używając wiklinowych koszy, mieszkańcy wyławiali skarby morza (muszle, glony, kamienie, patyki), wśród których często udawało się odnaleźć bryłki bursztynu. Niektóre z nich miały ważyć nawet 2 kg.

Jarosławiec – centrum wsi
Jarosławiec – port rybacki
Jarosławiec – plaża

Mała Polska – więcej losowych materiałów z tej kategorii: