W dziale Mała Polska nie znajdziecie rozbudowanych opisów miejsc i historii – tego typu artykuły publikuję w The Polska. W Małej Polsce są natomiast krótkie fotoreportaże – wybrane zdjęcia z miast i wiosek będące efektem błyskawicznych wycieczek z aparatem w dłoni.

Wojkowice

  • Status: miasto
  • Województwo: śląskie
  • Powiat: będziński
  • Gmina: Wojkowice

Liczna mieszkańców: 8834 (2022) – miejsce 433 / 979 w Polsce

Wiki – źródło informacji

Obecna miejscowość Wojkowice powstała 31 grudnia 1961 r. z połączenia dwóch odrębnych miejscowości: z osiedli Wojkowice Komorne i Żychcice, w skład której wchodziła również dzielnica Kamyce. Na mocy rozporządzenia z dnia 18 lipca 1962 r. Wojkowice otrzymały prawa miejskie.

Wojkowice wzmiankowane były w 1271 r., a Żychcice już w 1254 r. W 1918 r. Wojkowice Komorne jako wioska aż do końca 1954 r. należały do gminy Bobrowniki. W 1926 r. podjęto próbę usamodzielnienia się administracyjnego (wieś liczyła wtedy 4 tys. mieszkańców), jednak petycja mieszkańców wniesiona do Wydziału Powiatowego Sejmiku Będzińskiego została odrzucona.

W lutym 1977 r. Wojkowice arbitralnie włączono do miasta Będzin, jednak już 15 czerwca 1990 r. Osiedlowy Komitet Obywatelski w Wojkowicach przy Komitecie Obywatelskim Ziemi Będzińskiej wystąpił do ówczesnego Prezesa Rady Ministrów z wnioskiem o utworzenie samodzielnej gminy miejskiej.

Wojkowice – rynek i najbliższe okolice
Wojkowice – pomniki i instalacje artystyczne
Wojkowice – tablice przyrodnicze w Parku Miejskim
Wojkowice – rzeka Brynica
Wojkowice – obiekty sakralne

Więcej materiałów z kategorii Mała Polska?