W dziale Mała Polska nie znajdziecie rozbudowanych opisów miejsc i historii – tego typu artykuły publikuję w The Polska. W Małej Polsce są natomiast krótkie fotoreportaże – wybrane zdjęcia z miast i wiosek będące efektem błyskawicznych wycieczek z aparatem w dłoni.
  • Status: miasto
  • Województwo: mazowieckie
  • Powiat: grójecki
  • Gmina: Nowe Miasto nad Pilicą

Liczna mieszkańców: 3536 (2016) – miejsce 681 / 979 w Polsce

Wiki – źródło informacji

Nowe Miasto nad Pilicą zostało utworzone z wcześniej istniejącej wsi o nazwie Góra (obecnie wieś została ulicą o tej samej nawie) oraz z części gruntów wsi o nazwie Pobiedna. Znaleziono tu także wiele pozostałości osad neolitycznych i kości mamuta włochatego. W 1400 otrzymało prawa miejskie i obecną nazwę. Było własnością szlachty herbu Rawicz, która przyjęła nazwisko Nowomiejskich jeszcze w XVI w. Nowe Miasto nad Pilicą leżało przy szlakach handlowych łączących Toruń ze Lwowem i Warszawę z Krakowem, pełniło rolę punktu etapowego dla kupców. Znacznie zniszczone w czasie wojen szwedzkich w XVII w. Od pocz. XIX w. intensywny rozwój włókiennictwa, który zahamował wielki pożar miasta w 1843.

Od 1873 przez następne 40 lat funkcjonowało tu uzdrowisko które przyciągało wybitne postacie polskiej kultury i polityki. W 1870 utraciło prawa miejskie. W Nowym Mieście funkcjonuje także znany klasztor kapucynów. W 1916 Nowe Miasto nad Pilicą odzyskało prawa miejskie, a od 1924 uzyskało połączenie koleją wąskotorową z Warszawą przez Grójec (Grójecka Kolej Dojazdowa)

Nowe Miasto nad Pilicą – centrum miasta i okolice
Nowe Miasto nad Pilicą – samolot odrzutowy Lim-5
Nowe Miasto nad Pilicą – Pałac Granowskich
Nowe Miasto nad Pilicą – zlikwidowany dworzec kolejki wąskotorowej
Nowe Miasto nad Pilicą – pomniki miejskie

Więcej materiałów z kategorii Mała Polska?