W dziale Mała Polska nie znajdziecie rozbudowanych opisów miejsc i historii – tego typu artykuły publikuję w The Polska. W Małej Polsce są natomiast krótkie fotoreportaże – wybrane zdjęcia z miast i wiosek będące efektem błyskawicznych wycieczek z aparatem w dłoni.

LEŚNA

  • Status: miasto
  • Województwo: dolnośląskie
  • Powiat: lubański
  • Gmina: Leśna

Liczna mieszkańców: 4135 (2022) – miejsce 621 / 979 w Polsce

Wiki – źródło informacji

Historycznie miejscowość leży w granicach Łużyc zamieszkanych od co najmniej VI wieku przez Słowian połabskich z plemion Serbów łużyckich. Pierwsza wzmianka o osadzie Leśna datowana jest na rok 1144, kolejna z 1247 wymieniała osadę łużycką, która należała do biskupa Miśni. Pierwsze źródło podające Leśną jako osadę miejską pochodzi z 3 maja 1329 roku. Źródłem tym jest akt sprzedaży miasta wystawiony przez ówczesnego właściciela, księcia Henryka I jaworskiego, który władał Leśną od 1319 roku. Po śmierci księcia w roku 1346 miasto wraz z przyległościami dostaje się pod panowanie korony czeskiej.

Miasto wielokrotnie było niszczone przez powodzie i działania wojenne. Kres rozwojowi gospodarczemu przyniosła wojna trzydziestoletnia (1618–1648), która doprowadziła do upadku miejscowy handel i rzemiosło. Po zakończeniu działań wojennych w mieście i okolicy dynamicznie rozwijało się rzemiosło tkackie, co wywołało ponowny rozwój Leśnej.

W 1945 miasto zostało włączone do Polski. Jego dotychczasową ludność wysiedlono do Niemiec. Pierwszym powojennym burmistrzem był Dragan Sotirovič, Serb, oficer Armii Krajowej, który wkrótce zbiegł na Zachód. Jednocześnie Leśna utraciła prawa miejskie, odzyskując je ponownie w roku 1962.

Leśna – rynek i najbliższe okolice
Leśna – ruiny Pałacu Baworowo
Leśna – Mauzoleum Rodziny Wollerów – przeczytaj artykuł
Leśna – stary dworzec kolejowy
Leśna – nieukończone niemieckie sztolnie fabryczne z II wojny światowej

Więcej materiałów z kategorii Mała Polska?