Kaukaz

Granice Kaukazu rozumianego jako region polityczny i historyczny są przyjmowane siłą tradycji, nie są zaś oparte na jednolitych kryteriach fizycznogeograficznych ani politycznych. W szczególności region Kaukazu nie pokrywa się z megaregionem fizycznogeograficznym Krymu i Kaukazu w Europie Wschodniej (wikipedia)

Depozyt fauny i flory Binegadi

Podróż 071: Azerbejdżan cz.5 – Depozyt fauny i flory Binegadi, UNESCO #67 (kandydat)

Leżący nad Morzem Kaspijskim Azerbejdżan ukrywa pod swoją powierzchnią wielką zagadkę. To asfaltowe jezioro, które dziesiątki tysięcy lat temu uwięziło na dnie…
Read More
Lasy Hyrkańskie

Podróż 071: Azerbejdżan cz.4 – Lasy Hyrkańskie, UNESCO #61 (1584-016+017)

Azerbejdżan ma swoje niezwykłe tajemnice. Jedną z nich są leżące na południu tego kraju Lasy Hyrkańskie – jedne z najstarszych lasów naszej planety, które…
Read More
Gruzja, Tbilisi

Podróż 065: Gruzja cz.7 – Winda w bloku mieszkalnym na… monety :-)

Płatna winda w bloku mieszkalnym, której uruchomienie następuje po wrzuceniu monety? Taką niespodziankę przygotowała dla nas Gruzja i jej stolica Tbilisi :-)
Read More
Góra Noego

Podróż 071: Azerbejdżan cz.3 – İlandağ, czyli Góra Noego

Każdy zna historię Arki Noego. Ale czy na pewno? Podróż do Nachiczewanu i Azerbejdżan ujawnia nieznane fakty z czasów wielkiego potopu. Oto prawdziwa historia…
Read More
Azerbejdżan Nachiczewan muzyka

Muzyka Świata #014: Azerbejdżan cz.2

Tym razem w muzyczną podróż zapraszam Was do Nachiczewanu, gdzie w pewnym parku spotkałem artystę grającego na nietypowym, lokalnym instrumencie...
Read More
Gobustan Trail 2024

Maratony Świata #089: Azerbejdżan cz.1 – Gobustan Ultra Trail 2024

Azerbejdżan czekał na nas od lat. Rozgrywany w Parku Narodowym Gobustan ultra maraton wiercił się niecierpliwie w oczekiwani, kiedy w końcu przyjedziemy...
Read More
Gruzja Jaskinia Prometeusza

Podróż 065: Gruzja cz.6 – Jaskinia Prometeusza / Kumistavi

Odkryta w 1984 roku Jaskinia Prometeusza udowadnia, że Gruzja to nie tylko góry i lasy, ale także podziemne kompleksy jaskiń, które wciąż czekają na odkrycie…
Read More
Gruzja pociąg Stalina w mieście Gori

Podróż 065: Gruzja cz.5 – Pociąg Stalina

Miejscem urodzenia Józefa Stalina była Gruzja, ale rzadko bywał on w swoim rodzinnym mieście – w Gori. Większość podróży spędzał w specjalnym pociągu zwanym…
Read More

Podróż 065: Gruzja cz.4 – Muzeum Stalina w Gori

Zwiedzając muzeum Józefa Stalina w Gori miałem wrażenie, że Gruzja wciąż nie uwolniła się od czułości, z jaką traktuje Wodza Narodów. Koba wciąż ma miejsce w…
Read More
1 2

Północna granica tak rozumianego Kaukazu nie jest jednoznacznie ustalona. W geografii sowieckiej przyjmowano, że jest nią geograficzna granica Kaukazu – Obniżenie Kumsko-Manyckie. Natomiast przyjmuje się, że południową granicę Kaukazu stanowią granice Gruzji, Armenii i Azerbejdżanu z Turcją i z Iranem (wcześniej była to granica ZSRR, a jeszcze wcześniej carskiej Rosji). W ten sposób do Kaukazu zalicza się między innymi północno-wschodni skrawek Wyżyny Armeńskiej, która bezsprzecznie należy już do Azji.

Kaukaz pod względem politycznym obejmuje:

  • Republikę Gruzji,
  • Republikę Armenii,
  • Republikę Azerbejdżanu,

oraz republiki Federacji Rosyjskiej:

  • Adygeję,
  • Karaczajo-Czerkiesję,
  • Kabardo-Bałkarię,
  • Osetię Północną,
  • Inguszetię,
  • Czeczenię,
  • Dagestan.

Kaukaz jako region polityczno-historyczny dzieli się na dwie części: Kaukaz Północny i Kaukaz Południowy. Granicą tych części jest główny łańcuch Kaukazu, a ściślej rzecz biorąc – biegnąca nim południowa granica Federacji Rosyjskiej (linie te się nie pokrywają: skrawek Azerbejdżanu z miastem Kuba leży na północ od głównego łańcucha, a część rosyjskiego Kraju Krasnodarskiego – na południe od niego). Tak więc polityczno-historyczny Kaukaz Północny tylko częściowo pokrywa się z fizycznogeograficznym Przedkaukaziem, a Kaukaz Południowy – z Zakaukaziem, choć w praktyce pojęcia te często są utożsamiane.

Wikipedia