Mahebourg Museum to stara kolonialna posiadłość starannie odrestaurowana na tę właśnie okoliczność.  Znajdziemy tu więc obszerny – choć raczej niezagospodarowany – park oraz obowiązkową willę w stylu Wiktoriańskim. Wewnątrz znajdują się pomieszczenia z epoki wypełnione po brzegi rysunkami i szkicami ilustrującymi historię zasiedlenia wyspy.

Mahebourg Museum

Muzeum jest bardzo ciekawym miejscem dla tych wszystkich, którzy pragną czegoś więcej niż tylko leniwego wygrzewania się na tutejszych plażach. Wbrew pozorom takich osób jest niewiele; większość turystów ma głęboko w nosie historię wyspy na której przebywają. Mógłbym się na to oburzyć, ale już przywykłem – tak to właśnie z turystami jest. W efekcie mimo iż obiekt jest bardzo fajny, to zwiedzaliśmy go w szczycie sezonu praktycznie sami.

W budynku znajdują się nie tylko mapy i marynistyczne obrazy, ale także kilka ciekawych kolekcji poświęconych statkom, bitwom morskim oraz… pociągom i połączeniom kolejowym, po których na Mauritiusie nie pozostało już wiele śladów. Szkoda – taka jeżdżąca kolejka wąskotorowa byłaby zapewne wielką atrakcją wyspy – tych zbyt wielu nie ma. W otaczającym dworek parku zaplanowano kiedyś centrum obsługi turystów oraz kilka sklepików pamiątkarskich, ale wszystko to chyba nie za bardzo wypaliło – z dziesięciu boksów czynny był zaledwie jeden; a i on bardzo skromny… Sam park zaś to głównie krzaczowisko czekające na uporządkowanie.

Wewnątrz teoretycznie nie wolno robić zdjęć, ale całe szczęście to tylko teoria. Obsługa kilkukrotnie podchodziła do mnie z takim komunikatem, ale zupełnie bez przekonania. Nie dziwie się, gdyż nie ma tu żadnych tajnych czy religijnych eksponatów. Zwiedzanie muzeum zajmie Wam maksymalnie godzinę. Opłata za wstęp była symboliczna – nie pamiętam dokładnie, ale w okolicach 1 dolara.

Chcesz zobaczyć więcej zdjęć? Kliknij znaczniki na poniższej mapie.

Mauritius – więcej losowych materiałów z wypraw:

Muzea – więcej losowych materiałów z tej kategorii: