Azja Południowa i Południowo-Wschodnia

Kolejny region który w znaczącym stopniu odwiedziłem, a który wciąż boryka się z ogromnymi zaległościami w moich publikacjach. Uzupełnię już… kiedyś… któregoś dnia… jak ogarnę kurczaki, prosiaki, krowy i barany w zagrodzie… Pomimo tych postanowień wciąż mam ogromne zaległości.

Nepal maraton w Kathmandu

Maratony Świata #082: Nepal cz.2 – Kathmandu Marathon 2023

Biegliśmy przez skrzyżowania, przez przystanki autobusowe, pokonując uparcie rozjazdy, parkingi, a nawet 4-pasmowe szosy – wszystko przy całkowicie otwartym ruchu. Ciężarówki, autobusy, dostawczaki – oraz tysiące motocykli i…
Read More

Podróż 023: Wietnam cz.1 – Na śniadanie wąż lub szczur

Wietnam to miejsce, gdzie możecie zjeść niemal wszystko. Byłem pewien, że nie będę miał żadnych problemów ze zjedzeniem węża i szczura...
Read More

Muzyka Świata #011: Nepal cz.1

Muzykę usłyszeliśmy już za daleka. W kręgu siedzieli sami mężczyźni, a kobiety w oddaleniu – na skraju zabudowania. Zaproszony gestem podszedłem bliżej i dosiadłem się do uczestników nieznanej mi uroczystości…
Read More

Wyprawa 039: Indie cz.13 – Świątynia BAPS Shree Swaminarayan Mandir

Tym razem będzie bardzo krótko i rzeczowo: na świątynię o dźwięcznej nazwie BAPS Shri Swaminarayan Mandir natrafiliśmy zupełnie przypadkowo, wyjeżdżając wynajętą taksówką z Kalkuty w kierunku Oceanu Indyjskiego..
Read More

Wyprawa 039: Indie cz.4 – Stypa w Dardżyling

Pierwsza noc była ciężka, gdyż jeszcze nie wiedzieliśmy o tym że ogrzewanie w hotelach należy dokupić osobno… Cóż, wszystkiego trzeba się nauczyć małymi kroczkami. A potem przyszedł poranek…
Read More

Podróż 039: Indie cz.12 – Kalkuta nocą

Kalkuta nocą - wciąż wracam wspomnieniami do tego spaceru. Wtedy zobaczyłem prawdziwe Indie, a nie te znane z kolorowych okładek biur podróży...
Read More

Wyprawa 024: Singapur cz.2 – Hotele kapsułowe

Jak bardzo można zmniejszyć przestrzeń hotelową oferowaną klientom? Gdzie jest granica oszczędności i cięcia „kosztów”? Hotele na całym świecie mają różne standardy i oferują różne koncepcje świadczenia usług – od przysłowiowych „Hiltonów i Caringtonów”, przez apartamentowce, 1-pokojowe hotele różnych klas a skończywszy na pensjonatach, akademikach i hostelach. Absolutnymi rekordzistami są jednak tzw. „hotele kapsułowe” które...
Read More

PUB: Wyprawa 010: Tajlandia cz.1 – Czy atrakcyjne Tajki to dobry „materiał” na żonę?

Tropikalne plaże i wakacyjna swoboda. Tanie drinki i imprezy do rana. Niezwykła egzotyka i przystępność „lokalsów” powodująca szybsze bicie serca. Nawiązujemy intymne relacje z osobami z innego kręgu kulturowego i zakochujemy się po uszy…
Read More

Maratony Świata #024: Singapur cz.3 – Singapore Marathon 2018

Start odbywał się z linii mety toru wyścigów Formuły 1, i samo to już robi ogromne wrażenie. Blisko 10 tysięcy uczestników maratonu (i kolejne 10159 uczestników półmaratonu) zgrabnie upchnięto w kilkunastu strefach czasowych. Sam start trwał… blisko godzinę!
Read More
1 2 3

Azja Południowa i Azja Południowo-Wschodnia to istna mekka wszystkich podróżników, którzy wyrwali się w końcu z pętli wczasów all inclusive oferowanych przez tysiące biur podróży. To idealne miejsce do nabierania doświadczenia, łamania przyzwyczajeń i przekraczania swoich stref komfortu. Region jest tak znany i „opowiadany”, że gdybym nie wiem jak stękał, to nic nowego w tym temacie nie wystękam…

Ale polecam gorąco. I nie wierzcie tylko tym wszystkim youtuberom pokazującym jak tutaj żyją, i jacy są zajebiści „bo sobie w Azji Południowej radzą”. Tutaj każdy z Was sobie poradzi – więc kreowanie własnego bohateryzmu z faktu, że wynajęło się w Tajlandii mieszkanie, że ma się Wietnamską kochankę, że jeździ się skuterem po Indiach – nie znaczy zupełnie nic. Każdy to może mieć.

Jakie kraje zaliczamy do tego regionu?

Azja Południowa: 

  • Indie,
  • Pakistan,
  • Nepal,
  • Bhutan,
  • Bangladesz,
  • Sri Lanka,
  • Malediwy.

Azja Południowo-Wschodnia:

  • Mjanma (Birma),
  • Tajlandia,
  • Kambodża,
  • Laos,
  • Wietnam,
  • Malezja,
  • Singapur,
  • Indonezja,
  • Timor Wschodni,
  • Brunei,
  • Filipiny.

Od pewnego czasu można zauważyć niestety w krajach tego regionu postępującą „antyzachodnizację” – nurt społeczny napędzany politycznymi argumentami polegający na tym, że biały człowiek / turysta powinien płacić za usługi, noclegi, transport itd. ceny zachodnie – a nie lokalne. Skoro białego człowieka stać, to niech biała człowieka płaci tyle, co u siebie w Europie czy innej Ameryce. Trudno z tym poglądem dywagować, gdyż rzeczywiście biały człowiek może w tych krajach za niewielką kasę zrobić niemal WSZYSTKO – nawet jego emerytury wystarczają, by być tu milionerami. A jednak nurt ten myślę, że bardziej szkodzi regionowi niż mu pomaga.