Kiedy zobaczyłem betonowy plac w centrum Astany po brzegi wypełniony pojazdami pancernymi – i okraszony okazałym egzemplarzem samolotu MIG-29 – musiałem mocno się nakrzyczeć, by nasz wynajęty dzień wcześniej kierowca zrozumiał, że czas na kolejny przystanek.  Kiedy w końcu zjechaliśmy na pobocze błyskawicznie przeskoczyłem 6-pasmową autostradę oddzielającą mnie od tych skarbów. To chyba cud, że nic mnie w tym momencie nie przejechało.

Military Historical Museum of the Armed Forces of the Republic of Kazakhstan rzeczywiście znajduje się w samym centrum stolicy Kazachstanu – w położonym na północy Nur-Sułtan. Kiedy odwiedziłem ten kraj jesienią 2021 tak właśnie brzmiała nazwa stolicy: Nur-Sułtan. Dziś po prawie trzech latach nazwa po raz kolejny uległa zmianie: po usunięciu w polityczny cień prezydenta Nursułtan Nazarbajewa miasto wróciło do poprzedniej nazwy – Astany.

Od niemal roku nie zamieściłem na blogu żadnej informacji o Kazachstanie. Nie oznacza to jednak, że ten kraj powoli zaciera się w mojej pamięci; wręcz przeciwnie. Wiem, że muszę tam wrócić na kolejną dwu-tygodniową podróż – choć nie wiem jeszcze kiedy. I z tego właśnie powodu wczoraj wieczorem otworzyłem katalog z materiałami fotograficznymi z pierwszego wyjazdu: by sprawdzić co jeszcze czeka na publikację i jakie mam zaległości w publikacjach.

Zapraszam Was na krótką wycieczkę po zewnętrznej ekspozycji muzealnej. Niestety nie udało się wejść do środka; były już późne godziny popołudniowe i muzeum było zamknięte. Na szczęście zewnętrzna część muzeum jest ogólnodostępna i nieogrodzona dzięki czemu udało się uzupełnić moje „militarne zbiory” choć o te kilkanaście fotograficznych eksponatów.

Kazachstan, Muzeum Historii Militarnej w Astanie
Dla czytelników: spodobała Ci się ta opowieść? Zrewanżuj się i postaw mi wirtualną kawę – ten sympatyczny gest zmotywuje mnie do pracy nad kolejnymi materiałami.

Chcesz zobaczyć więcej zdjęć? Kliknij znaczniki na poniższej mapie.

Kazachstan – więcej losowych materiałów z wypraw:

Militaria – więcej losowych materiałów z tej kategorii: