Egipt

Zastanawiacie się zapewne, czy w Egipcie jest bezpiecznie? Czy to dobry kierunek na organizowaną we własnym zakresie podróż? Cóż, to jeden z najbardziej popularnych tematów dyskusji na temat tego kraju. Każdy ma jakichś bliższych lub dalszych znajomych, którzy byli tam na wczasach – i z oburzeniem wspominają zaczepiających ich lokalnych kupców. Natarczywość sprzedawców i wszystkich osób związanych z obsługą ruchu turystycznego stała się w Egipcie wręcz legendarna. Ponieważ na ten temat wypowiedzieli się już chyba wszyscy – włącznie z celebrytami – postanowiłem nie pozostać w tyle…

Przewiń do dołu by przeczytać dalszą część…

National Military Museum w Egipcie

Podróż 062: Egipt cz.10 – National Military Museum w Kairze

Egipt zwiedzaniem w trybie ekspresowym i na wiele atrakcji – takich jak choćby Muzeum Militarne w Kairze – mogłem poświęcić mało czasu, tym bardziej, że…
Read More

Podróż 062: Egipt cz.9 – Kolosy Memnona, UNESCO #59 (87-003)

Faraonowie budowali nie tylko piramid. Egipt pod ich rządami stworzył szereg niezwykłych dzieł architektonicznych umykających naszemu dzisiejszemu pojmowaniu…
Read More
Lot balonem w Egipcie

Podróż 062: Egipt cz.8 – Lot balonem w Luksorze, UNESCO #56 (87-003)

A jakby tak zwiedzić Egipt balonem? Wybraliśmy się na godzinny lot tym właśnie środkiem transportu w Luksorze, nad doliną królów. Jak to wygląda i czy warto?
Read More

Wyprawa 062: Egipt cz.6 – Ile kosztuje podróż do Egiptu?

Ponieważ w styczniu miałem przyjemność przebywać w tym kraju – myślę, że jest to idealny moment by podsumować finansowo wyjazd – a przy okazji i ocenić taką wyprawę.
Read More

Wyprawa 062: Egipt cz.5 – Rejs po Nilu

Rejs statkiem po najdłuższej rzece naszej planety jest przeżyciem niezapomnianym. Zamknijcie na chwilę oczy i wyobraźcie sobie błękitną rzekę dostojnie wijącą się przez niezmierzoną pustynię. Rzekę, która stworzyła Cywilizację Egipską.
Read More

Wyprawa 062: Egipt cz.4 – Pociągiem z Kairu do Asuanu

To miała być nasza kolejna przygoda związana z podróżą przez Egipt. Nie miałem jakichś wielkich oczekiwań w stosunku do przejazdu pociągiem na trasie Kair – Asuan; kolejowe wyprawy przez Kazachstan, Syberię czy Indie przekonały mnie, że ten sposób transportu jest fajny, ale dość monotonny. Okazało się, że byłem w błędzie; blisko 1000-kilometrowy przejazd „ekskluzywnym” pociągiem...
Read More

PUB: Wyprawa 062: Egipt cz.3 – Piramidy w Sakkarze i Dahszur, UNESCO #38 (86-002)

Kiedy wyszedłem z wnętrza Piramidy Cheopsa pomyślałem, że nic już bardziej niezwykłego w Egipcie mnie nie spotka. Jak się szybko okazało – byłem w błędzie. Na drugi dzień pojechaliśmy do Sakkary…
Read More

Wyprawa 062: Egipt cz.2 – Piramidy w Gizie, UNESCO #37 (86-002)

Piramidy w Gizie to jedne z najbardziej znanych zabytków starożytności – rozpoznawalne chyba przez wszystkich mieszkańców naszej planety. Napisano o nich tysiące książek i nakręcono setki filmów. To obowiązkowy cel wszystkich, którzy zawędrowali do Egiptu.
Read More

Maratony Świata #076: Egipt cz.1 – 30th Luxor Marathon 2023

Na pomysł wyjazdu do Egiptu i startu w Luksorskim maratonie wpadłem pięć lat temu. Skusiły mnie znalezione w otchłaniach internetu opinie, że jest to… jeden z najgorzej zorganizowanych maratonów na świecie…
Read More

#Egipt #Bezpieczeństwo

Uważam, że w Egipcie jest bezpiecznie i bez problemu można podróżować po tym kraju samodzielnie. Opowieści przestrzegające przed wyjazdem wynikają głównie z braku doświadczenia opowiadaczy; dla wielu osób Egipt jest pierwszym egzotycznym miejscem, do którego się udają – wszystko jest więc dla nich niezrozumiałe, niekomfortowe oraz podejrzane – więc uznają, że to niebezpieczne, a czasem i skandaliczne.

Moim zdaniem osoby oczekujące, że w Egipcie będzie po europejski – nie powinny opuszczać ogrodzonych kurortów. I nie dlatego, że jest to niebezpiecznie – ale dlatego, że nie są przygotowane do zderzenia z obcą kulturą. Z trudem przychodzi im akceptacja różnic i oceniają Egipt oraz jego mieszkańców przez pryzmat własnych stereotypów. Boją się tego, jak zachowują się lokalsi, jak mówią, jak gestykulują. Turyści oczekują, że wszyscy w stosunku do nich będą się zachowywać tak, jak ma to miejsce w Europie. Tymczasem nie są w Europie – lecz w Afryce.

W teorii podróże są po to, by poznawać nowe kultury, odrębne systemy wartości itd. Jednak różnica pomiędzy podróżami a turystyką sprawia, że często klienci biur podróży wracają do Polski z przekonaniem, że Egipt to straszne miejsce. Szczególnie w pamięć zapadł mi pewien artykuł sprzed roku, w którym rodzina opowiadała o wielkim dyskomforcie wynikającym z tego, że ciągle ktoś ich nagabywał: sprzedawcy pamiątek, kierowcy, przechodnie. Przeszkadzało im nawet to, jak na nich patrzono: że wzrok i mina kupca im dokuczały. Po przeczytaniu tego artykułu utwierdziłem się w przekonaniu, że niektóre osoby nie powinny jeździć na wczasy za granicę; powinny spędzać urlopy nad Bałtykiem – tam, gdzie są kręcone lody na ulicy, sklepiki z chińszczyzną, a na obiad – ryba z frytkami.

Nie oznacza to, że Egipt jest krajem łatwym. Jest krajem trudnym. Sam miałem kryzysy wynikające ze zmęczenia „materii”. Uśmiechanie się i odmawianie sto razy dziennie może zmęczyć każdego. Ale trzeba to brać na klatę, bo tutaj tak po prostu jest. Lokalna kultura handlowa pozwala np. na niedotrzymywanie zawartych ustaleń: kiedy korzystasz z taksówki i ustalasz z góry cenę, to na końcu kursu kierowca i tak próbuje naciągnąć Cię na więcej. Kiedy wbrew waszej woli zatrzymuje się on po drodze w sklepie z papirusem prowadzonym przez swojego wujka – to też jest część tutejszej kultury; kultury życia z turystów. Takie zachowania są normalne – „kto turystę ma, temu turysta da” – i trzeba się do nich przyzwyczaić. W Egipcie trzeba być bardzo asertywnym na każdym kroku.

Cechą bardzo charakterystyczną dla Egiptu (choć popularną w wielu krajach świata żyjących z turystyki) jest skanalizowanie ruchu turystycznego na wybrane, popularne obiekty. Są to np. piramidy, rzeka Nil, starożytne miasta lub obiekty archeologiczne. To zjawisko nie jest niczym niezwykłym, jednak w przypadku tego kraju jest ono bardzo silne. Każdego dnia dziesiątki tysięcy turystów wiezione są setkami klimatyzowanych autokarów znad brzegów Morza Czerwonego w głąb lądu: do piramid, do Abu Simbel, do Teb czy na Półwysep Synaj. Ten kanał transportowy na setki kilometrów długości – ale zaledwie kilkaset metrów szerokości. Dopiero u celu rozszerza się on na kilometr, czasem dwa.

Turyści i mniej ambitni podróżnicy nie oddalają się od wyznaczonych ścieżek; często nawet gdyby chcieli, to nie mają tego jak zrobić. W efekcie nie widzimy prawdziwego Egiptu lecz tylko wąski, wręcz mikroskopijny, jego ułamek: główne drogi w Kairze pełne restauracji żyjących z turystów, place przeznaczone dla turystów, targowiska z pamiątkami oraz zabytki odrestaurowane – jakżeby inaczej – dla turystów. Dla przytłaczającej większości zagranicznych gości zwiedzanie Egiptu to niemal magiczne teleportowanie się z jednego obowiązkowego miejsca do drugiego; z pominięciem wszystkiego co pomiędzy nimi…

Obejrzyj zdjęcia z wyprawy do Egiptu: