Cmentarz na Wyspach Alandzkich fotografowałem w pośpiechu – jak zwykle – ścigając się z zachodzącym słońcem. Ale nie ma co narzekać; przecież wtedy właśnie, o złotej godzinie, zdjęcia potrafią wychodzić najlepiej. I tylko gdyby nie ten stres, że wcale nie wyjdą…

Cmentarz zaznaczony jest na mapach Googla jako „Hammarland Church” – i jest to o tyle prawidłowe, że jest to typowy cmentarzyk przykościelny. Na równo przystrzyżonych obszernych trawnikach znajduje się tak na oko sto pięćdziesiąt, może dwieście różnych grobów.

Cmentarz stoi przy głównej drodze, a dzięki wieży kościelnej widoczny jest z daleka – trudno go ominąć. Od stolicy Wysp Alandzkich dzieli go dystans dwudziestu kilometrów – dojechać do niego z Maarianhaminy można w kilkanaście minut. Niestety podczas naszej już późnej wizyty kościół był zamknięty, więc nie dane nam było nasycić ciekawości i zobaczyć jak wygląda z wewnątrz. Szkoda.

Ciesze się, że obowiązek sfotografowania cmentarza w każdym odwiedzanym kraju udało mi się zrealizować także na Alandach – pomimo tego, że spędziliśmy tutaj zaledwie kilkadziesiąt godzin. Miłego oglądania.

Chcesz zobaczyć więcej zdjęć? Kliknij znaczniki na poniższej mapie.

Więcej materiałów z wyprawy na Wyspy Alandzkie?

Więcej materiałów z kategorii Cmentarze?