Maratony Świata #070: Finlandia cz.5 – Paavo Nurmi Marathon 2022

Bardzo chciałem zakończyć rok 2022 na „czysto” – tak, by nie mieć zaległości w publikacji materiałów z moich tegorocznych, zagranicznych startów. Właśnie dobiega końca 31 grudnia, to już ostatni dzień w roku – a ja wciąż nie zrobiłem relacji z jednej z imprez: sierpniowego maratonu w fińskim Turku. Z maratonu Paavo Nurmiego. Jaki był ten bieg?

Napiszę od razu z grubej rury: tak, żeby mieć to już za sobą. Impreza nie zaimponowała mi niczym. Technicznie wszystko dobrze, start, meta, punkty odświeżania. Jednak trasa poprowadzona była na wręcz nieokreślonej liczbie pętli, agrafek, zawrotek i półkółek – i doprowadzało mnie to do szału. Oczywiście zupełnie inaczej by było, gdybym miał formę – wtedy wszystko by mi się podobało. Ale formy nie było, biegłem ledwo-ledwo, więc i maraton mi się nie spodobał. Taka to już sprawiedliwość i rzetelność dziennikarska.

Finlandia jest koszmarnie drogim krajem, i to też musicie wziąć pod uwagę planujący wyjazd na ten, jak i na kilka innych organizowanych w tym kraju biegów. Startowe w maratonie w Turku (który pod względem jakości i wielkości jest o dwa poziomy niżej organizowany niż np. Maraton Warszawski) – kosztowało prawie 400 złotych. Na pocieszenie: w Helsinkach zapłacilibyście jeszcze więcej. Hotele są nieprzyzwoicie drogie, jedzenie zaś… a idź Pan w cholerę. Kolega ucieszył się, jak zobaczył reklamę przed restauracją „Pizza za 10 euro” – radość mu przeszła gdy się okazało, że to taka bułka-pseudo-pizza jak w sklepie spożywczym.

Zamiast więc marudzić i narzekać na maraton w Turku, może lepiej będzie, jak po prostu podsumuję mój sezon 2022? To chyba dobry moment ku temu.

W 2022 roku udało mi się wystartować w dziesięciu maratonach rozgrywanych w dziesięciu krajach. Tę całkiem fajną pulę uzupełniły dwa półmaratony przebiegnięte w Polsce (Chełmża oraz Gniezno) oraz jeden bieg ultra w Kosowie.

2022.03.05 Rijad Riyadh Marathon – Arabia Saudyjska
2022.05.22 Kartagina The Carthage Race Marathon – Tunezja
2022.05.28 Luxembourg ING Night Marathon Luxembourg – Luksemburg
2022.06.11 VADUZ LGT Alpin Marathon Liechtenstein – Lichtenstain
2022.08.14 Ramsey Microgaming Isle of Mann – Wyspa Man
2022.08.20 Turku Paavo Nurmi Marathon – Finlandia
2022.09.04 Prizren High Scardus Ultra – Kosowo
2022.10.02 Saint Helier Standard Chartered Jersey Marathon – Wyspa Jersey
2022.10.23 Tirana Tirana Marathon – Albania
2022.10.29 Mariehamn Aland Marathon – Wyspy Alandzkie
2022.12.11 Nikozja Quantum Nicosia Marathon – Cypr

Fajne zestawienie, ale muszę przyznać że jestem zmęczony. Zmęczony może nie tyle ilością startów i wyjazdów, co faktem, że wszystkie (poza Tunezją) miały miejsce w Europie. Czyli chyba trafniejsze byłoby w tym przypadku określenie: znużony.

Mam nadzieję, że przyszły rok – 2023 – będzie ciekawszy. Wyjazdów na pewno nie będzie więcej, ale liczę na to, że będą bardziej egzotyczne. Już za dwa tygodnie maraton w Luxorze, na południu Egiptu. Więcej o kolejnych planach nie mogę zdradzić, bo wolę nie zapeszać. Trzymajcie mocno kciuki, będzie się działo!

Ah! I byłbym zapomniał! Nie wykręciłem w tym roku żadnych fajnych maratońskich wyników (starość…), ale nie oznacza to, że nie było wspaniałych sukcesów. Takim sukcesem jest zwarta ekipa znajomych, którzy razem ze mną przemierzają przestworza kosmosu w poszukiwaniu kolejnych biegów. W kupie raźniej – jak mawia przysłowie. Stworzenie tej grupy podróżników uważam za największy mój sukces kończącego się za kilka godzin 2022 roku.

Więcej materiałów z kategorii Maratony Świata?

99 Responses