Tydzień temu zamieściłem pierwszą część wpisu o Narodowym Muzeum Historii Wojskowości w Sofii. Zgodnie z obietnicą publikuję także drugą część – czyli tę, która znajduje się po drugiej stronie muzealnej bramki. Przypominam: o ile eksponaty prezentowane w pierwszej części wpisu można zwiedzić bezpłatnie, to te po drugiej stronie bramki już wyłącznie na podstawie zakupionego w kasie biletu wstępu.

National Museum of Military History in Sofia

W części bezpłatnej – jak zapewne już czytaliście w poprzednim wpisie – znajdują się głównie eksponaty tzw. pancerki, czyli czołgi i pojazdy im towarzyszące. W części płatnej znajdziemy sporą kolekcję samolotów – głównie sowieckiej produkcji – takich jak MiG-17, MiG-17, Mig-19, Mig-21, SU-22 oraz śmigłowce Mi-2, Mi-8, czy słynny Mi-24. Atrakcją są lądowe nosiciele rakiet balistycznych SS-23 Spider (czyli imponujące rozmiarami R-400 Oka), wyrzutnie i radary kompleksu SA-4 KRUG oraz tradycyjne, bardzo popularne we wszystkich muzeach bloku wschodniego wyrzutnie rakiet przeciwlotniczych systemu Dvina SA-75. Sporo jest sprzętu pancernego, w tym mosty towarzyszące, transportery itd. – a na okrasę ciekawy asortyment zdjęty z okrętów bojowych; np. wyrzutnie morskich bomb głębinowych.

Są także fajne moździerze pochodzące z końca XIX-wieku oraz jedno z pierwszych dział przeciwlotniczych – zbudowane w 1907 roku dział Kruppa 76 mm osadzone na specjalnej przeciwlotniczej podstawie. Całą kolekcję fajnie się fotografuje, choć tradycyjnie nie jest to łatwe zadanie: zbiory stoją gęsto, więc ciągle w tle jest jakieś zamieszanie utrudniające dobór idealnego miejsca pod zdjęcie. Ale nie ma co więcej ględzić: zapraszam do galerii.

Poprzednią część relacji z tego muzeum znajdziecie TUTAJ

Przykładowy sprzęt pancerny:

Przykładowy sprzęt rakietowy i artyleria:

Przykładowy sprzęt lotniczy:

Chcesz zobaczyć więcej zdjęć? Kliknij znaczniki na poniższej mapie.

Bułgaria – więcej losowych materiałów z wypraw:

Militaria – więcej losowych materiałów z tej kategorii: