Zapraszam Was na film o Himalajskiej Kolej Górskiej. O jednym z najbardziej niezwykłych i niesamowitych pociągów na świecie. Pociąg, który długą na 86 kilometrów trasę z Siliguri do Dardżyling pokonuje w 10 godzin. Pewnie dałoby się dobiec szybciej…
 
Wąskotorowa Górska Kolej Himalajska stanowi przedłużenie kolejowej trasy z Kalkuty do Siliguri i powstała w 1881 roku, czyli 120 lat temu. Rozstaw torów to zaledwie 61 centymetrów i z tego powodu nazywana jest ona często „Pociągiem – zabawką”. Start linii znajduje się na wysokości zaledwie 100 metrów n.p.m. a finisz – 86 km dalej, na wysokości 2200 m.n.p.m.
 
Uwierzcie mi, podróż tym niezwykłym pociągiem zasługuje na określenie bukietem wyrazów, których dżentelmeni nie używają na co dzień! Teoretycznie pociąg swoją trasę pokonuje w 10 godzin, a więc jedzie nieco wolniej niż biegnący człowiek. W praktyce jednak często się spóźnia i podróż zajmuje mu sporo więcej czasu.
 
W trakcie jazdy cofacie się w czasie o sto lat, do epoki Wiktoriańskiej, gdy Indiami rządziło jeszcze Imperium Brytyjskie. Podróż co chwilę generuje nowe przygody: trasę potrafią przeciąć słonie, osuwiska górskich zboczy, remonty czy zepsute samochody. Po wagonach biegają małpy, a okoliczni mieszkańcy próbują na przystankach sprzedać Wam herbatę w wątpliwej czystości kubeczkach 🙂
 
I mała prośba – jeżeli ten film Wam się spodoba, to nie zapomnijcie dać lajka i suba, dzięki temu zapewnicie sobie dostęp do kolejnych materiałów z mojej podróży po Indiach.