Ponad pół tysiąca biegaczy wzięło udział w premierowej edycji Wbiegnij na Varso Tower. Najszybciej na dach najwyższego budynku w Unii Europejskiej wbiegli utytułowani towerrunnerzy – Piotr Łobodziński i Iwona Wicha. W ramach wydarzenia przekazano 40 tys. złotych na rzecz Polskiej Akcji Humanitarnej, w celu pomocy uchodźcom wojennym z Ukrainy.

Prawie 1400 schodów i 230 metrów w pionie – z takim zadaniem zmierzyli się uczestnicy pierwszych zawodów w biurowcu Varso Tower. Na mecie – oprócz pamiątkowego medalu – na wszystkich czekał zapierający dech w piersiach widok na stolicę.

W gronie kilkuset amatorów, na starcie biegu stanęli także zaproszeni goście, a wśród nich: aktorka Karolina Gorczyca, lekkoatletka Emilia Ankiewicz-Obukowicz oraz architekt Jędrzej Kolesiński z pracowni Foster + Partners, która zaprojektowała wieżowiec Varso Tower. Wszyscy z nich w dobrym stylu dotarli do mety zawodów.

Emocje sięgnęły zenitu, gdy na trasę ruszyli zawodnicy elity sportowej. Rywalizacja wśród mężczyzn była bardzo zacięta, ale ostatecznie triumfował Piotr Łobodziński. Polak zaliczył udany powrót do ścigania na schodach po niemal 3-letniej przerwie, uzyskując czas 7 minut i 27 sekund. Na drugim miejscu uplasował się Paweł Ruszała (7:36), a najniższe miejsce na podium zajął Niemiec, Andreas Fruhmann (7:49)

Wśród kobiet zdecydowanie najszybsza okazała się Iwona Wicha, która finiszowała z czasem 9:28, wyraźnie wyprzedzając dwie Austriaczki: Gertrud Blumenschein i Veronikę Sengstbratl.

Istotnym elementem wydarzenia było także wsparcie uchodźców wojennych z Ukrainy. Ostatecznie, organizatorzy imprezy, za pośrednictwem Fundacji HB Reavis, przekażą na ten cel na konto Polskiej Akcji Humanitarnej aż 40 tys. złotych.

Organizatorami zawodów są HB Reavis i Sport Evolution. Sponsorzy i partnerzy: CMS, CIC Warsaw, Zdrofit, NYX Hotels oraz PZU Zdrowie, posiadające centrum medyczne w budynku Varso Place.

O Varso Tower

Varso Tower to 53-piętrowy wieżowiec, który mierzy 230 metrów wysokości do dachu, a wraz z iglicą 310 metrów. Jest obecnie najwyższym budynkiem w Unii Europejskiej pod względem wysokości architektonicznej. Ponadczasowy projekt powstał w pracowni Foster + Partners, która stworzyła wiele znanych drapaczy chmur w Londynie, Nowym Jorku, Frankfurcie czy Hong Kongu. To często dzieła sztuki inżynieryjnej oraz wizytówki miast, w których powstały.

Na szczycie Varso Tower mieszczą się dwa publiczne tarasy widokowe. Pierwszy, na wysokości 205 metrów, będzie pełen zieleni, natomiast drugi, na wysokości 230 metrów, znajdzie się aż dwukrotnie wyżej niż punkt widokowy w Pałacu Kultury i Nauki. Będzie to jeden z najwyżej położonych w Europie tarasów widokowych.

Jakość budynku i wykorzystane w nim rozwiązania z zakresu zrównoważonego rozwoju zostały docenione przez niezależnych audytorów BREEAM oraz WELL. Ważną częścią projektu jest zieleń. Kilkadziesiąt drzew zasadzono przed budynkiem oraz w przestronnym lobby, które zdobi ręcznie wykonana ceramiczna mozaika.

Varso Tower to część wielofunkcyjnego projektu HB Reavis, w którą wchodzą biura, hotel, centrum innowacji oraz pasaż handlowo-usługowy mieszczący m.in. restauracje, klub fitness i przychodnię. Cała inwestycji zmieniła niegdyś zaniedbany teren w atrakcyjny fragment miasta.

To miejsce dla firm, które kładą nacisk na dobrostan pracowników oraz cenią znakomitą dostępność komunikacyjną. Kompleks budynków znajduje się w centrum Warszawy, tuż przy Dworcu Centralnym, co zapewnia łatwy dostęp do wszystkich środków komunikacji miejskiej, jak również wielu udogodnień w zasięgu krótkiego spaceru.

Więcej materiałów z kategorii The Polska?

Więcej materiałów z kategorii Maratony Świata?