Kamień na Kamieniu

Kambodża, Lolei Temple

Podróż 076: Kambodża cz.3 – Lolei Temple, UNESCO #71 (668-002)

Przy całym architektonicznym ogromie kompleksu Angkor Wat leżąca na południowy wschód od niego świątynia Lolei Temple jest jak na Kambodża dość skromnym zabytkiem
Read More
Kampong Kdei Old Bridge

Podróż 076: Kambodża cz.2 – Kampong Kdei Old Bridge

Khmerze nigdy nie opanowali sztuki budowy sklepień łukowych. Choć w ich czasach Kambodża była prawdziwym imperium, to pewne rozwiązania architektoniczne nigdy…
Read More
Elche, UNESCO

Podróż 069: Hiszpania cz.4 – Zabytkowy gaj palmowy w Elche, UNESCO #69 (930)

Elche było pierwszym punktem naszej wycieczki do Hiszpania. Znalazło się ono w planie podróży ze względu na gaj daktylowy, który znajduje się na liście UNESCO…
Read More
Arabia Saudyjska, Dżedda - dzielnica Al Balad

Podróż 050: Arabia Saudyjska cz.15 – Jeddah, brama do Mekki, UNESCO #68 (1361)

Warto pamiętać, że Arabia Saudyjska to nie tylko pustynia ale także wiele ciekawych miejsc, w tym obiekty UNESCO o ogromnej historii i wartości historycznej…
Read More
Nepal, Mustang, Wioska Tangbe

Podróż 068: Nepal cz.7 – Łowca Amonitów

Dwa razu w tygodniu Penpa Gurung zbiera do plecaka kilka drobiazgów, w tym przygotowany dzień wcześniej obiad – tzw. Dal Bhat Nepal – i wyrusza w Himalaje...
Read More
Starożytne Persepolis

Podróż 002: Iran cz.2 – Starożytne Persepolis, UNESCO #66 (114)

Nie ma co ukrywać: w Persepolis dałem ciała. Nasza wyprawa przez Iran odbyła się dawno temu, w czasach kiedy nie umiałem jeszcze trzymać kamery i robić zdjęć…
Read More
Zamek Kastelholm

Podróż 060: Wyspy Alandzkie cz.4 – Zamek Kastelholm

Zamek Kastelholm zwiedzaliśmy ekspresowo – a to dlatego, że na Wyspy Alandzkie mieliśmy bardzo mało czasu. Zamek był kiedyś ważną twierdzą na Morzu Bałtyckim…
Read More
Megalityczne obserwatorium astronomiczne Kokino

Podróż 074: Macedonia Północna cz.1 – Megalityczne obserwatorium astronomiczne Kokino, UNESCO #64 (kandydat)

Megalityczne obserwatorium astronomiczne Kokino to jedna z nieoczywistych niespodzianek, które czekają na turystów podróżujących przez Macedonia Północna…
Read More
Cmentarz etnograficzny w Nidzie

Podróż 054: Litwa cz.6 – Cmentarz etnograficzny w Nidzie

Cmentarz etnograficzny (Litwa, Nida) położony jest na samym krańcu litewskiej części Mierzei Kurońskiej, tuż przy granicy z Rosją (Kaliningrad). Myślałem, że to…
Read More
Katakumby Domitylli

Podróż 044: Włochy cz.5 – Katakumby Domitilla

Rzym ma wiele nieoczywistych atrakcji. Jedną z nich są znajdujące się głęboko pod powierzchnią ziemi mroczne katakumby pamiętające czasy pierwszych chrześcijan...
Read More
1 2 3 10

Jako chłopak z małego miasteczka wszelakie zamki i twierdze lubiłem od zawsze. Może dlatego, że raptem kilka kilometrów od mojego podwórka wznosił się Zamek w Czersku – siedziba książąt Mazowieckich? Robiło się tam ogniska, wspinało na mury, skakało ze skarpy, plątało koniom grzywy. Owo zamiłowanie z dzieciństwa zostało ze mną w dorosłym życiu.

Gdy zacząłem podróżować okazało się, że miłość do różnego rodzaju twierdz nie jest taką prostą sprawą. Często grupa znajomych musiała cierpieć przez moje hobby mozolnie wspinając się do napotkanych w różnych krajach wież, lochów, twierdz. Coraz częściej słyszałem „to Ty idź, a my tutaj na Ciebie poczekamy na dole”. Niestety nic nie mogłem poradzić na mój zapał pchający mnie na szczyt każdej napotkanej ruiny. Wszak z hobby się nie dyskutuje, hobby się uprawia.

Moje fotograficzne podróże po świecie z serii „Kamień na Kamieniu” możecie śledzić także na dedykowanym profilu na Instagramie:

www.instagram.com/40latidopiachu.pl_castle_ruin/

Zapraszam także do odwiedzenia mojego „zamkowego” profilu na Facebook-u:

40latidopiachu.pl – Castle and Ruin

Seria „Kamień na Kamieniu” to próba uporządkowania setek zwiedzonych przeze mnie zamków, ruin, baszt – bez względu na stan ich zachowania. Część materiałów powstała dawno temu dlatego we wcześniejszych filmach nie znajdziecie zbyt wielu ciekawostek i scen – część jest jedynie opisami okraszonymi kilkoma zdjęciami. Różny jest – i będzie – także poziom merytoryczny opisów: o niektórych obiektach można opowiadać tygodniami, a o innych brak prawie jakichkolwiek danych poza encyklopedycznymi. 

Oczywiście prym wiodą budowle z Polski – choć nie są one jedynymi bohaterami tego działu. Polskę jednak (jak większość z Was) mam pod nosem, więc w wolnej chwili wystarczy rzucić okiem na mapę i wyskoczyć gdzieś w plener, choćby na kilka godzin. Mamy to szczęście, że nasz kraj obfituje w nieprzeliczone zabytki i skarby.

Długo zastanawiałem się nad tytułem tej serii. I choć „Kamień na Kamieniu” nie do końca odzwierciedla zakres tych podróży, to wydaje mi się trafiony. Czasem ten kamień leży obok kamienia zamiast na kamieniu, czasem okazuje się cegłą lub marmurem – ale o tym czy pasuje decyduje ostatecznie i tak dusza miejsca a nie jego naukowa klasyfikacja. I tak jak w przypadku budulca, tak i pod względem formy użytkowej budowli przymykam oko na definicje. Dla mnie zamki… to nie tylko zamki.

Ruiny, twierdze, fortyfikacje, mury, baszty, zamki, bastiony, kasby, grodziska, wieże mieszkalne, cytadele, świątynie, pałace, forty graniczne, koszary, warownie, wieże obronne, mauzolea, rezydencje, sanktuaria, opuszczone miasta, kamienne twierdze, grobowce, siedliska, władny, kasztele, fortece, grody magnackie, katedry, zgliszcza, orle gniazda, bastylie, kazamaty, mosty,siedziby rodowe, miejsca kultu, katakumby, tunele, porty, lochy, stocznie, podziemia, piwnice, wioski, więzienia, grodziska, kamienne kręgi – sami przyznacie, że sporo tego!

#kamiennakamieniu