UNESCO – Bułgaria – Granice Cesarstwa Rzymskiego – Limes Dunajski (kandydat)

0000 - Granice Cesarstwa Rzymskiego – Limes Dunajski (kandydat)

Europa, Bułgaria

Limes naddunajski jest integralną częścią systemu granic Cesarstwa Rzymskiego. Granice Cesarstwa Rzymskiego są największym pojedynczym zabytkiem zbudowanym przez jedną z najbardziej wpływowych cywilizacji w historii ludzkości, rozciągającym się na trzech kontynentach na długości ponad 7000 km, obejmującym i łączącym ze sobą setki, a nawet tysiące indywidualnych umocnień i obiektów pomocniczych.   

W kontekście dziedzictwa kulturowego o znaczeniu światowym, ostatecznym celem zawsze było uznanie całego systemu granic Cesarstwa Rzymskiego za taki. Pomysł, jak to osiągnąć, ewoluował na przestrzeni lat. Początkowa koncepcja posiadania tylko jednego WHS „Granice Cesarstwa Rzymskiego” (już wpisane, nr ref.: 430ter), które powinno obejmować wszystkie segmenty narodowe, przekształciła się w pomysł posiadania kilku transnarodowych miejsc dziedzictwa światowego, które zostaną zjednoczone wspólnymi ramami i utworzą klaster o nazwie „Granice Cesarstwa Rzymskiego”. Jednym z tych miejsc dziedzictwa światowego jest mianowicie Danube Limes.

W przypadku Danube Limes przyjęto koncepcję przeprowadzenia nominacji w dwóch etapach. Pierwszy etap dotyczy segmentu zachodniego obejmującego miejsca na terytoriach Niemiec, Austrii, Słowacji i Węgier, a drugi etap – segmentu wschodniego obejmującego miejsca w Chorwacji, Serbii, Bułgarii i Rumunii. Segment wschodni ma być głównym rozszerzeniem segmentu zachodniego, który powinien być pierwszym wpisanym jako WHS. Podział na dwa segmenty wynika z harmonogramu i przyczyn zarządczych. Potwierdzają to również wyraźne różnice chronologiczne w ewolucji i czasie trwania obu sektorów.

Nieodwiedzone

Opisy obiektów oznaczone kursywą zamieszczono na licencji whc.unesco.org

Ponad sto lokalizacji

01 - Vidin / Bononia – wczesno- i późnorzymski fort pomocniczy; wczesnobizantyjskie miasto warowne (kandydat)

02 - Archar / Ratiaria – wczesnorzymski fort pomocniczy; miasto rzymskie (kandydat)

06 - Harlets / Augustae – wczesno- i późnorzymski fort pomocniczy; wczesnobizantyjskie miasto warowne (kandydat)

12 - Gigen / Oescus – wczesnorzymska twierdza legionowa; miasto rzymskie (kolonia); późnorzymska twierdza legionowa (kandydat)

15 - Belene / Dimum – wczesno- i późnorzymski fort pomocniczy; późnorzymska i wczesnobizantyjska osada warowna (kandydat)

17 - Svishtov / Novae – wczesno- i późnorzymska twierdza legionowa; późnorzymskie i wczesnobizantyjskie miasto warowne (kandydat)

24 - Ruse / Sexaginta prista – wczesnorzymski fort pomocniczy; późnorzymski fort; późnorzymska i wczesnobizantyjska osada warowna (kandydat)

Bułgaria – wszystkie obiekty UNESCO:

Zobacz losowe relacje z moich podróży po obiektach UNESCO:

Wszystkie obiekty UNESCO możesz przeglądać na mapie:

Obiekt główny - odwiedzony i opisany

Obiekt główny - odwiedzony, czeka na opracowanie

Obiekt główny - nieodwiedzony

Obiekt kandydat - odwiedzony i opisany

Obiekt kandydat - odwiedzony, czeka na opracowanie

Obiekt kandydat - nieodwiedzony

Multi-lokalizacja - odwiedzony i opisany

Multi-lokalizacja - odwiedzony, czeka na opracowanie

Multi-lokalizacja - nieodwiedzony

Rezerwat biosfery - odwiedzony i opisany

Rezerwat biosfery - odwiedzony, czeka na opisanie

Rezerwat biosfery - nieodwiedzony