Azja, Kambodża
Pasmo Phnom Kulen znajduje się 30 km na północny wschód od stanowiska archeologicznego Angkor, w prowincji Siem Reap, w północno-zachodniej Kambodży. Jest wpisane od 1992 r. na tymczasową listę rządu Kambodży jako potencjalne miejsce kulturowe światowego dziedzictwa, z kryteriami V i VI. Phnom Kulen oznacza w języku khmerskim Górę Pijawek. Według starych inskrypcji khmerskich (a w szczególności inskrypcji Sdok Kak Thom), góra jest znana jako Mahendraparvata, góra Wielkiego Indry, starożytne miasto założone pod koniec VIII – na początku IX wieku , obejmujące kilka świątyń, pozostałości religijne tej dawnej stolicy Imperium Khmerów. Stolica została zasiedlona na płaskowyżu, położonym 70 km na południe od gór Dangrek i 30 km od wielkiego jeziora Tonle Sap. Obecnie Park Narodowy Phnom Kulen to obszar chroniony o powierzchni 37 375 hektarów, położony w dystryktach Banteay Srey, Svay Leu i Varin w prowincji Siem Reap.
Starożytna Mahendraparvata (koniec VIII wiek – początek IX wieku) na Phnom Kulen jest dziś częściowo zalesionym terenem, na którym znajduje się około 40 ceglanych świątyń, w tym jedna piramida-świątynia górska, a także starożytne zbiorniki wodne, groble z przelewami, kanały, stawy, działki, platformy i ziemne kopce, które wszystkie były częścią starożytnego systemu miejskiego.
Na Phnom Kulen znajdują się również inne późniejsze pozostałości archeologiczne, takie jak kilkanaście prehistorycznych stanowisk z malowidłami naskalnymi, ponad 40 schronień skalnych zajmowanych przez pustelników w X wieku , w tym 2 rzeźbione koryta rzeki (Kbal Spean i Tysiąc Linga), piece ceramiczne datowane na X – XI wiek, późnoangkoriańskie świątynie, takie jak Prasat Krol Romeas, położona przy dużym naturalnym wodospadzie (koniec XII wiek) a także duży i obecnie bardzo czczony leżący Budda Preah Ang Thom.
Nieodwiedzone