Europa, Macedonia Północna
Archeoastronomiczne stanowisko, megalityczne obserwatorium „Kokino” znajduje się w północno-wschodniej części byłej Jugosłowiańskiej Republiki Macedonii, 19 km na północny wschód od miasta Kumanovo i w pobliżu wsi Kokino. Administracyjnie należy do gminy Staro Nagorichane. Obejmuje obszar o powierzchni 100 m w kierunku wschód-zachód i 50 m w kierunku północ-południe, na szczycie imponującego skalistego wzgórza zwanego Tatichev kamen. Znajduje się na wysokości 1013 m.
Wzgórze powstało ze skał wulkanicznych. Ma ono formę stożkową z siodłem na szczycie i należy do obszaru wulkanicznego Kratovo-Zletovo. Stożek wulkaniczny, boczne wtórne wysięki pasożytnicze i szyjka wulkaniczna (skamieniała lawa w dolnym kanale wulkanicznym) zostały zachowane z wygasłego wulkanu. Wybuchła lawa ma charakter pośredni o składzie andezytowym, z wyraźnie kolumnową (pryzmatyczną) emisją i zaakcentowanymi pęknięciami.
Naturalna skłonność skał andezytowych do pękania w pionie i poziomie spowodowała powstanie niemal idealnych sześciennych bloków skalnych, które można było łatwo kształtować i które prehistoryczni mieszkańcy mogli mądrze wykorzystywać jako obszary/stanowiska do obserwacji ruchu Słońca i Księżyca oraz do odprawiania obrzędów religijnych.
Wszystkie kluczowe cechy starożytnego obserwatorium znajdują się na dwóch platformach, górnej i dolnej, na różnicy wysokości 19 m. Kształty czterech kamiennych siedzisk („tronów”) ustawionych w rzędzie dominują nad dolną, zachodnią stroną. Są zorientowane w kierunku północ-południe, umożliwiając tym samym siedzącemu na tronie obserwowanie zjaw na górnej platformie, podczas gdy szczyty skał pełniły rolę wschodniego horyzontu.
Nieodwiedzone