Tym razem będzie bardzo krótko i rzeczowo: na świątynię o dźwięcznej nazwie BAPS Shri Swaminarayan Mandir natrafiliśmy zupełnie przypadkowo, wyjeżdżając wynajętą taksówką z Kalkuty w kierunku Oceanu Indyjskiego. Kierowca zatrzymał się na naszą prośbę na pobliskim parkingu, dzięki czemu mieliśmy kilka chwil na zrobienie poniższych zdjęć.

 

Skrót BAPS poprzedzający nazwę świątyni oznacza Bochasanwasi Akshar Purushottam Swaminarayan Sanstha, czyli nurt religijny stosujący nauki Bhagawan Swaminarajana – hinduskiego guru żyjącego w latach 1781 – 1830. Nauczał on Ahinsy – zasady moralnej, która nakazuje poszanowanie wszelkiego życia, zaleca niezabijanie i niezadawanie obrażeń cielesnych żadnym istotom żywym – ludziom, zwierzętom, a w odmianie zwanej dżinizmiem także roślinom i Ziemi. Częścią tej zasady jest unikanie wszelkiej przemocy słownej i fizycznej, choć ahimsa uznaje prawo do działania w samoobronie, gdy zajdzie taka potrzeba.

Guru wymagał także stosowania pożywienia bezmięsnego i zabraniał spożywania używek. Zwalczał tendencje erotyczne w tradycjach kultu Kryszny oraz udowadniał możliwość przeprowadzania ceremonii jadźńa bez potrzeby zabijania zwierząt.

BAPS wzniosło wiele świątyń zwanych mandir, która są zaliczane do największych i najpiękniejszych współczesnych sakralnych budowli hinduizmu na świecie. Są to m.in,:

 • Akshardham w Delhi (Indie)
 • Akshardham w Gandhinagar (Indie)
 • Akshardham w Robbinsville (USA)
 • BAPS Shri Swaminarayan Mandir w Londynie (Wielka Brytania)
 • BAPS Shri Swaminarayan Mandir w Atlancie (USA)
 • BAPS Shri Swaminarayan Mandir w Los Angeles (USA)
 • BAPS Shri Swaminarayan Mandir w Toronto (Kanada)

Świątynię BAPS Shree Swaminarayan Mandir można zwiedzać o wyznaczonych porach dnia. Trzeba jednak spełnić szereg obowiązków: 

 1. Należy pamiętać, że na terenie kompleksu obowiązują ścisłe zasady dotyczące ubioru. W szczególności topy muszą zakrywać ramiona, klatkę piersiową, pępek i ramiona. Nogawki muszą sięgać co najmniej do kolan,
 2. Przed wejściem do któregokolwiek z budynków Mandiru należy zdjąć całe obuwie. Na terenie kompleksu dostępne są stojaki na buty,
 3. Fotografowanie i filmowanie wnętrz jest zabronione w kompleksie Mandir,
 4. Na terenie Mandiru nie wolno jeść ani pić,
 5. Prosimy o wyciszenie wszystkich telefonów komórkowych przed wejściem na teren obiektu. Telefony komórkowe z aparatami nie mogą być używane do robienia zdjęć lub nagrywania filmów wewnątrz Mandiru,
 6. Na terenie obiektu, w tym na parkingu, obowiązuje całkowity zakaz palenia. Papierosy należy wyrzucić przed wejściem do bramek,
 7. Zwierzęta nie są akceptowane na terenie kompleksu. Zwierzęta służbowe nie są wpuszczane do Mandiru ani Sali Zgromadzeń ze względu na szacunek dla uczuć religijnych.

Więcej o świątyni przeczytacie TUTAJ

Zdjęcia: Andrzej Sawiński

Chcesz zobaczyć więcej zdjęć? Kliknij znaczniki na poniższej mapie.

Więcej materiałów z wyprawy do Indii?

Więcej materiałów z kategorii Kamień na Kamieniu?