UNESCO 1287 – Renesansowe miasta Mantua i Sabbioneta

1287 - Renesansowe miasta Mantua i Sabbioneta (2008)

Europa, Włochy

Multi-lokalizacja, obszarowa.

Mantua i Sabbioneta reprezentują dwa aspekty renesansowego planowania miasta: Mantua pokazuje odnowę i rozbudowę istniejącego miasta, podczas gdy około 30 km dalej Sabbioneta reprezentuje realizację teorii okresu na temat planowania idealnego miasta. Zazwyczaj układ Mantui jest nieregularny, z regularnymi częściami pokazującymi różne etapy jego rozwoju od czasów rzymskich i obejmuje wiele historycznych budynków, wśród nich rotundę z XI wieku i teatr barokowy.

Sabbioneta, utworzona w drugiej połowie XVI wieku pod rządami Wespazjana Gonzagi Colonny, może być opisana jako miasto z jednego okresu i ma układ siatki kątów prostych. Oba miasta oferują wyjątkowe świadectwa realizacji urbanistycznych, architektonicznych i artystycznych renesansu, połączonych wizjami i działaniami rządzącej rodziny Gonzaga. Oba miasta są ważne ze względu na wartość swojej architektury i wybitną rolę w rozpowszechnianiu kultury renesansowej. Ideały renesansu, propagowane przez rodzinę Gonzaga, są obecne w morfologii i architekturze miast.

Nieodwiedzone

1287-001 - Mantua

1287-002 - Sabbioneta

0001 - Archipelag Galapagos (1978)

Ameryka Południowa, Pacyfik, Ekwador

Pojedyncza lokalizacja, wielko-obszarowa.

Archipelag 19 wysp położonych na Oceanie Spokojnym około 1000 km od kontynentu południowoamerykańskiego wraz z otaczającym je rezerwatem morskim. Wyspy Galapagos są tyglem gatunków morskich. Trwająca aktywność sejsmiczna i wulkaniczna odzwierciedla procesy, które ukształtowały  te wyspy. Procesy te – wraz z ekstremalną izolacją całego archipelagu – doprowadziły do ​​rozwoju niezwykłych form życia: takich jak legwan lądowy, żółw olbrzymi i wiele rodzajów słynnych zięb, które zainspirowały teorię ewolucji Karola Darwina poprzez dobór naturalny po jego wizycie w 1835 roku.

Nieodwiedzone

0032 - Królewskie Kopalnie Soli w Wieliczce i Bochni (1978)

Europa, Polska

Multi-lokalizacja.

Złoża soli kamiennej w Wieliczce i Bochni eksploatowane są od XIII wieku. To duże przedsiębiorstwo przemysłowe miało status królewski i jest najstarszym tego typu obiektem w Europie. Na wpis składają się kopalnie soli w Wieliczce i Bochni, oraz Zamek Żupny Wieliczka. Królewskie Kopalnie ilustrują historyczne etapy rozwoju techniki górniczej w Europie od XIII do XX wieku: obie kopalnie posiadają setki kilometrów chodników wypełnionych dziełami sztuki, podziemnymi kaplicami i rzeźbami wykutymi w soli. Administracyjnie i technicznie kopalniami zarządzał Zamek Żupny w Wieliczce, który pochodzi z okresu średniowiecza i był wielokrotnie przebudowywany w ciągu swojej historii.

częściowo odwiedzone

0032-001 - Kopalnia soli w Wieliczce

0032-002 - Kopalnia soli w Bochni

Kilkanaście milionów lat temu tereny południowej Polski pokrywało płytkie, ciepłe morze. Były to czasy wzmożonej aktywności tektonicznej – pod wpływem dryfu kontynentów wypiętrzały się właśnie Alpy i Karpaty, a na terenach dzisiejszych Węgier wybuchały wulkany […]

Kopalnię soli w Bochni odwiedziłem w 2021 roku, wcześniej starowałem tam kilkukrotnie w zawodach sportowych. Dostępny jest film, galeria zdjęć oraz relacja.

Zobacz relację - The Polska #017: Kopalnia soli w Bochni – podróż w głąb Ziemi, UNESCO #7 (32-002)

0032-003 - Zamek Żupny w Wieliczce

Obiekt odwiedzony i opisany

Obiekt częściowo zwiedzony (multi-lokalizacja)

Obiekt odwiedzony, czeka na opracowanie

Obiekt nieodwiedzony

Obiekt oczekujący, odwiedzony i opisany

Obiekt oczekujący, odwiedzony, czeka na opracowanie

Obiekt oczekujący, nieodwiedzony

Multi-lokalizacja, odwiedzona i opisana

Multi-lokalizacja, odwiedzona, czeka na opracowanie

Multi-lokalizacja, nieodwiedzona

Opisy obiektów oznaczone kursywą zamieszczono na licencji whc.unesco.org

Zobacz losowe relacje z moich podróży po obiektach UNESCO: